Knin obilježava 31 godinu od Oluje: Središnja ceremonija, odavanje počasti, vojna oprema i koncert
Sveta misa počinje u 7.30 u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskoga Krsnog Zavjeta
Knin će 5. kolovoza već tradicionalno biti domaćin središnjeg obilježavanja 31. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, kao i Dana hrvatskih branitelja. "Oluja 2026" u Kninu počinje već u 6.30 tradicionalnom budnicom, koja će proći kninskim ulicama od vojarne 4. gardijske brigade Pauci sve do mosta na Krki.
Organizatori su pozvali građane da izvjese hrvatske zastave te ponosno i dostojanstveno obilježe našu pobjedu u Domovinskom ratu u kraljevskom gradu Kninu, kao i diljem domovine. Program "Oluja 2026" u Kninu okuplja državne dužnosnike, hrvatske branitelje, članove obitelji poginulih i nestalih, ratne zapovjednike, predstavnike udruga te brojne posjetitelje iz cijele zemlje.
Sveta misa počinje u 7,30 u Crkvi Gospe Velikoga Hrvatskoga Krsnog Zavjeta. Od 9 sati kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95 na Trgu dr. Ante Starčevića bit će odana počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima. Predviđeno je polaganje vijenaca i sudjelovanje obitelji stradalih, hrvatskih ratnih vojnih invalida, braniteljskih udruga i najviših državnih dužnosnika.
Središnji dio programa "Oluja 2026" u Kninu počinje u 9.40 na stadionu tamošnjeg Nogometmog kluba Dinara. Dio te ceremonije održavat će se i na Kninskoj tvrđavi, a posjetitelji će ga moći pratiti preko videozidova postavljenih na stadionu i središnjem gradskom trgu. Na tvrđavi će tradicionalno biti podignuta hrvatska zastava uz izvođenje državne himne. Početak toga simbolično će označiti zvonjava kninskih crkvenih zvona, nakon čega će uslijediti počasni plotuni. Na stadionu su planirana i prigodna obraćanja, čitanje povjesnice operacije Oluja te imena poginulih i nestalih branitelja, koja će čitati sinovi poginulih hrvatskih branitelja.
Posjetitelji će od 8 do 16 sati uz Ulicu dr. Franje Tuđmana također moći razgledati mnogima zanimljiv taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme, a u podne je na Trgu dr. Ante Starčevića predviđen doček maratonaca, biciklista i motorista. Za građane i goste od 11.30 do 14 sati bit će organizirana i podjela tradicionalnog vojničkog graha.
Cjelodnevni program završava koncertom koji u 21 sat, opet na Starčevićevu trgu, organizira Grad Knin. Oni koji toga dana neće moći doći u Knin središnju će svečanost moći pratiti u izravnom televizijskom prijenosu HRT-a. Obilježavanje 31. godišnjice Oluje u Kninu tako će prema zamislima povezati komemorativni, državni, vojni i zabavni dio programa.
Odlukom Vlade određen je sastav Organizacijskog odbora te proslave, a za koordinatora je određen Darko Nekić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja.