
Stranka tražila foto dokaz, sliku osobne iskaznice uz glasački listić!
Nepravilnosti tijekom izborne šutnje građani prijavljuju GONG-u organizaciji civilnog društva usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture kao i poticanju aktivnog i odgovornog sudjelovanja građana u političkim procesima, osobito procesima donošenja odluka vezanih uz dobro upravljanje javnim i zajedničkim dobrima, zaštitu i promicanje vladavine prava te ljudskih prava i solidarnosti.
Iz Splitsko-dalmatinske županije pristigla im je tako i dojava o članovima jedne stranke, koji u zatvorenoj WhatsApp grupi nazvanoj "Izbori" traže od svojih članova i članica u biračkim odborima foto dokaz (sliku osobne iskaznice uz glasački listić) da su glasali za tu stranku, s porukom da im se u suprotnom neće isplatiti naknada za rad u biračkim odborima. Gong je slučaj pritiska prijavio DIP-u.
Iz GONG-a također poručuju da su iz iste županije dobili dojavu o promatraču jedne liste koji je sugerirao građanima ispred biračkog mjesta za koga da glasaju. Gong je i to odmah prijavio nadležnom izbornom povjerenstvu koje je kontaktiralo policiju, no prije njihovog dolaska, promatrač je napustio biračko mjesto.
Najveći broj prijava odnosi se na kršenje izborne šutnje, koje se na lokalnim izborima kažnjava u rasponu od 398 eura za fizičke osobe pa sve do 66.361 euro koliko iznosi najviša kazna za pravne osobe. Najviše prijava za kršenje izborne šutnje odnosi se na objave na društvenim mrežama, ali je prijavljeno i nekoliko lokalnih portala koji nisu na vrijeme uklonili ranije oglase i članke, tvrde u GONG-u.
Također ističu da se građani pitaju što je s objavama na društvenim mrežama koje su objavljene tek nekoliko minuta uoči izborne šutnje, čime pravilo nije prekršeno, a taj sadržaj je postao viralan i imao velike dosege tijekom izborne šutnje. Neki od kandidata iskorištavaju što se upute DIP-a odnose samo na datum objave sadržaja, a ne i njegovu naknadnu vidljivost tijekom izborne šutnje.
U GONG-u smatraju da na ovim izborima nisu predviđena posebna biračka mjesta u domovima za starije.
-Javljaju nam se nezadovoljne građanke, čiji roditelji ne mogu ostvariti pravo glasa, osim ako su prijavljeni na adresi doma i ako su se na vrijeme javili biračkom odboru za glasanje iz doma, poručuju iz GONG-a.