Osijek, 20. 02. 2025., Donji grad, pušenje; ugositeljski objekt; zabrana pušenjaSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
21.2.2025., 09:22
STARI ZAKON, POJAČANI NADZOR

Inspektori “posjetili” 309 kafića - svakom drugom zabrana pušenja

Svi ugostitelji sve znaju. Nije ovo prvi nadzor, bit će ih još, nećemo stati - poručuju inspektori

Mnogi su slavonski ugostitelji i njihovi gosti pušači morali mijenjati ustaljene navike. Inspekcija je, naime, ovih dana dobro pročešljala neke od njih te im, uz novčane kazne, u objektima zabranila pušenje. Lokali su od tada (polu)prazni, stolovi su bez pepeljara, konobari gostima ističu da tu pušenja nema, a pušači su se preselili drugamo.

Zanimljiva je priča iz Đakova. Najprije je pušenje zabranjeno u jednom kafiću, zbog čega su se "njegovi" pušači preselili u susjedni lokal. Na njihovu nesreću za njima su došli i inspektori, pa i u tom lokalu zabranili pušenje, a pušači su se iz njega preselili u treći kafić u istoj ulici. Taj, međutim, otprije ima uredno odvojen zasebni prostor za pušenje. Slična je slika i atmosfera i u drugim gradovima, gdje sanitarna inspekcija također kuca na vrata ugostitelja.

Lani tri mjesečno, sada - 35

Neugodno iznenađenje još je veće jer se već dugo ne pamti da je netko dobio kaznu zbog pušenja, o kojem su uvjeti u ugostiteljskim objektima u Hrvatskoj uvedeni 2017. godine. U međuvremenu je to nekako postala stara, "zaboravljena" tema, svi su se pomalo opustili, vijesti o sankcijama zbog pušenja u kafićima u posljednje vrijeme baš i nije bilo, pa je sada šok i za ugostitelje i za goste pušače.

Kazne idu do gotovo 20.000 eura

- Nadzor nad primjenom Zakona o ograničavanja uporabe duhanskih i srodnih proizvoda obavlja se kao dio cjelovitog nadzora ili kao ciljani nadzor nad ugostiteljskim objektima. Slijedom toga u tijeku je provedba planiranih ciljanih nadzora vezanih uz kontrolu pušenja u ugostiteljskim objektima na temelju spomenutog zakona - kažu u DIRH-u.

O ozbiljnosti akcije usmjerene na rješavanje problema pušenja u kafićima dovoljno govore same brojke - na nacionalnoj razni u u nepuna dva mjeseca ove godine obavljeno je već 309 redovitih nadzora i u njih čak 157 utvrđene su, kako to u Državnom inspektoratu kažu, nesukladnosti. Drugim riječima, utvrđene su nepravilnosti kod svakog drugog provjerenog ugostitelja! Pokazuje to i spomenuti primjer iz Đakova; sanitarna je inspekcija od početka godine obavila nadzore u četiri kafića, u dva je pušenje zabranjeno.

Osijek, 20. 02. 2025., Donji grad, državni inspektorat, naljepnice - državni inspektorat; traka - državni inspektorat, ugostiteljski objekt; zatvoreno; pečat; zapečaćenoSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST

Otkrili smo još jednu znakovitu brojku. Na području cijele Osječko-baranjske županije prošle je godine provedeno 36 inspekcijskih nadzora u ugostiteljskim objektima i u 16 je slučajeva utvrđeno nepoštovanje zabrane pušenja u zatvorenom javnom prostoru. Od 1. siječnja 2025. do sada, otkrivaju u Inspektoratu, već je provedeno 69 nadzora, gotovo dvostruko više! Dakle, lani tri kontrole mjesečno, ove godine - 35. Inače, u trećini slučajeva utvrđene su nepravilnosti.

Terase koje to nisu

Nije posrijedi - kako se spominjalo u domaćem medijskom prostoru - promjena potojećeg Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, ističu u DIRH-u, nego pojačani nadzori, a kako bi se "podigla svijest o pridržavanju zakonskih odredbi". DIRH se poziva na zaštitu javnozdravstvenog interesa i zaštitu zdravlja te ističe da su pojačani nadzori nužni s obzirom na analize procjene rizika.

Na upit o kakvim je nepravilnostima uglavnom riječ, u DIRH-u ponovno upozoravaju na konkretan primjer iz Đakova. U oba je slučaja riječ o objektima koji imaju "kvadraturu" s mogućnošću za posebno odijeljen prostor za pušenje.

- No u brojnim slučajevima nitko od Ministarstva zdravstva nije ni pokušao tražiti dopuštenje. Hoće li se sada odlučiti na pregrađivanje, to je izbor svakog ugostitelja - kažu u DIRH-u.

Investicija je to, žale se ugostitelji, no i neki su među njima vrlo brzo shvatili da je "vrag odnio šalu". Kolega iz Osijeka otkriva primjer jednog poznatog gradskog kafića, popularnog okupljališta za zajednička gledanja sportskih događaja, koji odnedavno ima staklenu pregradu između pušačkog i nepušačkog dijela lokala.

- Često ovdje zajedno gledamo nogomet, pa smo se i u srijedu okupili zbog Lige prvaka. Moram priznati da su me pregrada i natpisom "prostor za nepušače" ugodno iznenadili. Moje je društvo danas gotovo isključivo nepušačko, i sam sam bivši pušač, tako da nam novonastala situacija odgovara. Premda smo se relativno kasno okupili, uhvatili smo najbolja mjesta (ha-ha). S druge strane pušački je dio bio krcat, pretpostavljam da nije bilo mjesta za sve - kaže naš sugovornik.

Osijek, 20. 02. 2025., Donji grad, državni inspektorat, naljepnice - državni inspektorat; traka - državni inspektorat, ugostiteljski objekt; zatvoreno; pečat; zapečaćenoSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST

Jedan je od najvećih problema činjenica da mnogi ugostitelji svoje terase u hladnijim mjesecima na različite načine "zatvore" i time ih prema definiciji Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda pretvore u zatvoreni javni prostor u kojem pušenje nije dopušteno, čak i ako je propisno izvedena ventilacija. Inspekcija u nadzoru često u takvim "terasama koje to više nisu" zatekne osobe koje puše.

Među ugostiteljima, očekivano, vlada svojevrsni šok i ogorčenost. No na njihove izraze nezadovoljstva u DIRH-u spremno odgovaraju: Svi su sve znali.

- Nije ovo prvi nadzor, a i bit će ih još, nećemo stati. Ako i bude promjene zakona, a ona se sada nije dogodila, on će biti samo stroži - poručuju Mikulićevi inspektori.

Govoreći o strogoći, ni sankcije aktualne regulative nisu "mačji kašalj", za nepoštovanje odredbi o zabrani pušenja kazne su do gotovo 20 tisuća eura. Konkretnije, propisane su kazne od 9290,60 do 19.908,42 eura za pravnu te od 663,61 do 1990,84 za fizičku osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi. Okrivljenik ima pravo platiti dvije trećine kazne u roku od osam dana od pravomoćnosti prekršajnog naloga i smatrat će se da je novčana kazna uplaćena u cijelosti.

Uz poruku da pojačano "češljanje" nastavljaju dalje, u Državnom inspektoratu kažu i da svakom ugostiteljskom objektu kojem je u nadzoru donesena odluka o zabrani pušenja, a uhvati ga se u "recidivu", slijedi zatvaranje na 30 dana.

Na naš upit jesu li ugostitelji kod kojih je ovih dana bio inspekcijski nadzor odabrani nasumce ili ciljano, po dojavi, u Inspektoratu kažu da je svatko u svom područnom uredu dobio zadatak "prema planovima nadzora". 

Iznimka za kafiće manje površine

Temeljna odredba Zakona vezana uz pušenje je članak 25., kojim je propisano da se zabranjuje pušenje duhanskih i srodnih proizvoda, biljnih proizvoda i uporaba elektroničkih cigareta s nikotinskim punjenjem ili bez nikotinskog punjenja i vodenih lula u svim zatvorenim javnim prostorima, te je tim člankom propisana iznimka da je pušenje dopušteno u prostorima za pušenje u objektima u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost. Prostor za pušenje potpuno je zatvoren prostor, fizički odvojen od drugih zatvorenih prostora. Površina mu ne smije biti manja od deset četvornih metara, ne smije zauzimati više od 20 posto površine prostora za posluživanje i u njemu se ne smije posluživati hrana i piće. U kafićima u kojima se isključivo poslužuje piće, postoji dodatna iznimka: oni premaleni mogu cijeli prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom.