
Rješenje: Plavi rak na jelovnik
Ozbiljna prijetnja Jadranskom moru invazivne su vrste, među najvećom je plavi rak, koji se ubrzano širi i ugrožava autohtone vrste, no rješenje problema stručnjaci okupljeni u projekt BlueDiversity vide kao priliku za gospodarski razvoj i ponudu na jelovnicima lokalnih restorana. Prirodno su područje plavog raka obale zapadnog Atlantika. No, zbog ljudskih aktivnosti te ispuštanja balastnih voda brodova, raširio se u mnogim europskim morskim ekosustavima, uključujući Jadransko i Egejsko more. Plavi rak izrazito je prilagodljiva vrsta, otporna na različite uvjete saliniteta i temperature, a sposobnost brzog razmnožavanja omogućila mu je širenje duž cijele jadranske obale.
Projekt Interreg Italija-Hrvatska BlueDiversity okuplja talijanske i hrvatske stručnjake te uključuje lokalnu zajednicu u zaštiti ekosustava Jadrana od invazivnih vrsta. Biolog Josip Boban iz Javne ustanove More i krš - za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode u Splitsko-dalmatinskoj županiji rekao je za Hinu kako je jedan od glavnih ciljeva projekta implementacija održivih ribarskih metoda primjenom ekološki prihvatljivih zamki za plavog raka. Boban ističe da projekt promovira i komercijalizaciju plavog raka kao održivog resursa. “Budući da je riječ o vrsti koja ima visok reproduktivni potencijal, moguće je imati kontinuirani izlov, što bi reguliralo njegovu brojnost i smanjilo negativni utjecaj na autohtoni ekosustav. Također, lokalnim privrednicima bi dalo priliku da obogate ponudu te ga plasiraju na tržište”, dodao je. Primjerice, napominje, u SAD-u u državi Maryland proglašen je državnim rakom zbog velike vrijednosti za lokalnu ekonomiju. U Hrvatskoj samo manji broj ribara komercijalno lovi plavog raka, u 2023. ulov je bio samo četiri tone, rekao je Boban.
“Počinjemo istraživanja te uspostavljamo program praćenja plavog raka, izrazito agresivnog predatora koji se hrani raznim organizmima, što ugrožava autohtone vrste, uključujući i jegulju, strogo zaštićenu vrstu ključnu za stabilnost ekosustava”, rekla je biologinja Jelena Kurtović Mrčelić, također iz JU More i krš.