07.06.2016., Zagreb - Ceremonija polaganja svecane prisege novoizabranih sudaca Ustavnog suda RH u Uredu predsjednice. Josip Leko. rPhoto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
PIXSELL
12.12.2024., 08:00
USTAVNI SUD RH

Preokret u stavu dvoje bivših sudaca: Antičević Marinović i Leko 2010. bili su protiv produženja mandata sucima

Od ustavnih sudaca koji su u petak digli ruku za produženje mandata izvan roka propisanog Ustavom u Ustavnom sudu još su četvorica, Miroslav Šeparović, Rajko Mlinarić, Miroslav Šumanović i Mato Arlović. Njihovu je ostavku zbog toga nekidan zatražio predsjednik Zoran Milanović.

Za izvješće u vezi s neizborom deset sudaca Ustavnog suda RH glasovali su, među ostalima, i Ingrid Antičević Marinović i Josip Leko, koji su od subote u mirovini. Slučaj bivših visokih dužnosnika SDP-a zanimljiv je zato što je njih dvoje kao saborski zastupnici 2010. bilo protiv unošenja u Ustav odredbe prema kojoj bi mandat ustavnih sudaca trajao do izbora novih.

Prilikom posljednjeg postupka ustavnih promjena HDZ-ova parlamentarna većina je u prijedlog za utvrđivanje nacrta promjene Ustava RH stavila upravo to, da će dužnost ustavnog suca prestati kada Sabor izabere njegovu zamjenu. Tadašnji predsjednik Odbora za Ustav Vladimir Šeks obrazložio je da je ta inicijativa došla iz samog Ustavnog suda, a da je utemeljena na dokumentu Venecijanske komisije Vijeća Europe "Sastav ustavnih sudova" iz 1997. "Pravila o izboru trebala bi predvidjeti mogućnost nedjelovanja nadležnog tijela i propisati produljenje mandata suca do izbora njegovog ili njezinoga nasljednika", citirao je Šeks taj dokument na sjednici Sabora 9. lipnja 2010. Međutim, Klub zastupnika SDP-a, kojeg su članovi bili i Ingrid Antičević Marinović i Josip Leko, snažno se usprotivio takvom rješenju. Ministrica pravosuđa u Račanovoj vladi je i polemizirala sa Šeksom. "Kolega Šeks je pogriješio i moram ispraviti njegov netočan navod. Pogrešno je interpretirao preporuke Venecijanske komisije. Naime, u preporukama Venecijanske komisije ne stoji izrijekom ovakva stipulirana odredba, odnosno preporuka, na koju se kolega Šeks poziva. Ali ja mislim da nije čudno što je kolega Šeks pogriješio jer ipak su to preporuke Venecijanske komisije, a HDZ je u oporbenim vremenima bolje sudio nečastivog nego Venecijansku komisiju, pa se sada, nakon 13 godina, malo teže to iščitava", kritična je Ingrid Antičević Marinović bila prema ideji o mandatu ustavnih sudaca do izbora novih. Kompromisno su HDZ i SDP izglasali da se osmogodišnji mandat sudaca Ustavnog suda može produžiti samo za šest mjeseci. No 14 godina poslije Ingrid Antičević Marinović, kao i Leko, koji se tijekom spomenute saborske sjednice nije javljao za riječ, smatra da Ustav unatoč tome omogućava tumačenje da si ustavni suci mandat mogu produžiti i nakon isteka tih šest mjeseci. Pogotovo stoga što je Venecijanska komisija u travnju Ustavnom sudu BiH preporučila produženje mandata sucima kako bi ta institucija ostala funkcionalna. 

OSTALI BI U SUDU

Da u petak navečer Ustavni sud nije odlučio kako neće ni javnost ni Sabor izvijestiti o tome da je produžen mandat desetero sudaca, lako je moguće da bi SDP odbio u subotu u Saboru glasovati za Šumanovića i Mlinarića, pa bi propao izbor usuglašenih kandidata. U tim bi okolnostima Ingrid Antičević Marinović i Josip Leko i danas bili u Ustavnom sudu.