Ilustracija
Imovina obveznih mirovinskih fondova veća je 68 milijuna eura
Netoimovina obveznih mirovinskih fondova (OMF) na kraju srpnja ove godine iznosila je 28,8 milijardi eura, što je 68 milijuna eura, ili 0,2 %, više nego u prethodnom mjesecu, pokazuje mjesečno izvješće Hanfe.
OMF-ovi su ukupno imali 2.418.271 člana, odnosno 5221 člana, ili 0,22 %, više u odnosu prema lipnju 2026. Bila su tu 7583 nova člana, pri čemu ih je veliku većinu, 94,9 %, automatizmom rasporedio Regos (Središnji registar osiguranika). Zbog odlaska u mirovinu ili smrti prestalo je članstvo za 2362 osiguranika. Ukupni netodoprinosi uplaćeni u obvezne mirovinske fondove iznosili su 167,1 milijun eura, a ukupni iznosi isplata po zatvaranju osobnih računa iz svih OMF-ova 59,3 milijuna eura, ili 21,1 milijun eura manje, nego u lipnju.
Nominalni mjesečni prinosi Mirexa za A-kategoriju iznosili su 0,09 %, a u preostale dvije kategorije zabilježen je minus - u B-kategoriji 0,17 %, u C-kategoriji 0,23 %. Prinosi na godišnjoj razini su kod svih bili pozitivnog predznaka - u A rast za 18,13 %, u B za 9,64 % i u C za 1,24 %. Anualizirani prinosi Mirexa od početka rada OMF-ova također su u plusu, a za Mirex A iznose 9,1 %, za B 5,68 % i za C 3,14 %. Krajem srpnja je u kategoriji B biloo 73,51 % ukupnog broja članova OMF-ova, u A 23,45 %, a u C 3,04 %.
Obveznice su i dalje bile dominantan oblik ulaganja, s 15,9 milijarde eura i udjelom od 55,18 %, neznatnih 0,02 % manje na mjesečnoj razini, a povećala se zastupljenost ulaganja u dionice u imovini OMF-ova, za 0,1 %, te su ona iznosila 7,6 milijardi eura, ili 26,2 % imovine OMF-ova. Ulaganja u domaće dionice činila su 14,7 % imovine OMF-ova, a u strane 11,5 %. Od ostalih najzastupljenija su ulaganja u investicijske fondove, s 3,6 milijardi eura i udjelom od 12,3 % na razini svih obveznih fondova, podatci su Hanfe za II. stup mirovinske štednje (individualna kapitalizirana štednja). U RH je poslovalo i osam otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova (ODMF), koji su u srpnju imali 461.932 članova te 21 zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond (ZDMF), s 51.950 članova.
Ukupne mjesečne uplate u dobrovoljne mirovinske fondove (DMF) iznosile su 12,9 milijuna eura, ili 6,8 % manje nego u lipnju. Ukupne isplate iznosile su 6,2 milijuna eura, mjesečno više 0,9 %. Netoimovina DMF-ova u srpnju je iznosila 1,8 milijardi eura, 4,3 milijuna eura, ili 0,2 %, više na mjesečnoj razini. I kod ulaganja DMF-ova najveći dio portfelja čine obveznice (50,4 %), zatim dionice (31,4 %) te investicijski fondovi (10,4 %). Udio obveznica u ulaganjima DMF-ova smanjio se mjesečno za 0,8 %, dionica rastao za 0,4 %, a ulaganja u investicijske fondove za 0,1 %. Ističu i da je ukupna netoimovina 100 UCITS fondova (otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom), koliko ih je u srpnju poslovalo u RH, iznosila 4,8 milijardi eura - 133 milijuna eura, ili 2,8 %, više nego u lipnju.
Netoimovina Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji iznosila je pak 216,3 milijuna eura, uz mjesečni pad za 6 %, pri čemu je mjesečni prinos fonda bio u minusu od 5,9 %.