Olimpijski krugovi ne smiju ostati na Eiffelovom tornju
Potomci inženjera Gustavea Eiffela, koji je osmislio koncept tornja nazvanog po njemu, upozoravaju da se kane usprotiviti i boriti protiv zadržavanja olimpijskih krugova na građevini do 2028., premda je tako planirala pariška gradonačelnica.
Obitelj Gustavea Eiffela objavila je da se "protivi bilo kakvim izmjenama koje neće poštovati i koje će negativno utjecati na rad" njihova pretka te su kazali da su se već konzultirali sa svojim odvjetnicima u pogledu blokiranja promjena na tornju.
Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo planirala je zadržati najmanje do godine 2028. goleme raznobojne prstenove koji su pričvršćeni na "Željeznu damu" na početku Olimpijskih igara u Parizu.
Godine 2028. Igre će se održati u Los Angelesu.
No Eiffelovi potomci tvrde da je simbol "prešaren, pregolem, postavljen na glavnoj aveniji kojom se prilazi tornju te da stvara snažnu neravnotežu izvornome dizajnu tornja, znatno modificirajući njegove vrlo čiste konture".
Zadržati olimpijsko obilježje na tornju protivilo bi se "neutralnosti i značenju koje je Eiffelov toranj stekao tijekom godina, postavši simbol grada Pariza, čak i cijele Francuske u svijetu", stoji u objavi obiteljske udruge AGDE.
Predlažu da prstenovi ostanu ondje samo do "kraja 2024. godine, koja označava i kraj olimpijske godine".
Eiffelov toranj visok je 330 metara. Dovršen je 1889. za Svjetsku izložbu u Parizu i prvobitno je ondje trebao stajati samo 20 godina. U vlasništvu je grada Pariza.
Po internetskoj stranici Eiffelova tornja, riječ je o najposjećenijem spomeniku na svijetu, koji svake godine privuče oko sedam milijuna posjetitelja, od čega su tri četvrtine iz inozemstva.