“Stoji ti put” nastao je iz potrebe da ja samu sebe osnažim
LAURA BUNJEVAC
27.8.2025., 19:00
JULIJANA MATANOVIĆ

“Stoji ti put” nastao je iz potrebe da ja samu sebe osnažim

“Trpljive” je izraz za žene koje su ustvari svjesne što podnose, ali zbog situacije u kojoj žive to podnositi moraju

Scensko čitanje i razgovor o knjizi "Stoji ti put" s autoricom Julijanom Matanović održani su u dvorištu osječke udruge PLANTaža u sklopu projekta Kultura na asfaltu, programa Tinte i ideje. Brojni su posjetitelji na mjestu događaja imali priliku po promotivnoj cijeni pribaviti vlastiti primjerak tog kratkog romana jedne od najčitanijih hrvatskih književnica te ga u intimnoj i ugodnoj atmosferi ovjekovječiti njezinim potpisom.

Jezični idiom

Objavljena prošle godine u izdanju nakladničke kuće Neolit, knjiga "Stoji ti put" - naslov je svojevrsna fraza kojom govornici bosansko-hercegovačkog jezičnog idioma označavaju putovanje koje slijedi, simbolično i neki drugi nesvakidašnji događaj - govori o trima proročicama, trima ženama (Rita, Agata i Delfa mlađa) i trima sudbinama koje se slijevaju u jednu potresnu i dirljivu priču ispričanu u vremenu u kojem je bilo normalno da žena trpi, da ne postoje riječi poput pobune, izbora i prava te da se spas skriva jedino u talogu kave.

Osijek, 26. 08. 2025., Čitanje knjige Julijane Matanović "Stoji ti put", Udruga Plantaža, Julijana Matanović, čitanje; knjiga; autorica; publika; čitatelji; kultura
LAURA BUNJEVAC

- Ovaj roman nastao je po narudžbi. Naime, moj urednik Zoran Maljković pripremao je jedan ciklus putopisa i doista sam napisala putopis o curi koja svaki dan putuje na fakultet, kao što sam ja putovala šinobusom iz Đurđenovca u Osijek. Putem sam čitala knjige i sad me, nakon toliko godina, zanimalo jesu li te knjige iste knjige kao one što sam ih čitala u vlaku kao mlada djevojka. Napisala sam sto kartica teksta, a onda se dogodio slučaj s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti. Kako imam tu nekakvu prekosavsku narav, kad sam pročitala njihov dopis, javilo mi se ono "ma vi ćete meni", te sam uništila tekst koji sam imala i napisala novi. To više nije bio putopis u klasičnom žanrovskom smislu, nego putopis o trima "trpljivim" ženama iz moje obitelji - rekla je Matanović.

Osijek, 26. 08. 2025., Čitanje knjige Julijane Matanović "Stoji ti put", Udruga Plantaža, Julijana Matanović, čitanje; knjiga; autorica; publika; čitatelji; kultura
LAURA BUNJEVAC

Premda glasovi o pravu žena na jednakost glasno odjekuju sa svih strana, junakinje Julijane Matanović i dalje su prisiljene živjeti u muškom svijetu, u kojem se svi pokušaji pobune razbijaju o glavu. Iako su sve tri "trpljive" žene različite generacije, njihovo okuženje te osobna i opća povijest stvaraju od njih žrtve koje samo nastavljaju nesretan niz obiteljski vezanih žena.

Dobre reakcije

- "Trpljive" je izraz za žene koje su ustvari svjesne što podnose, ali zbog situacije u kojoj žive to podnositi moraju. Riječ je o mojoj baki, o mojoj majci i o meni. Svaka od nas kreće na neki svoj put, zato i jest takav naslov romana, jer kad žene idu na gatanje, uvijek se kaže "stoji ti neki put". Tri su poglavlja i u svakome od njih postoji jedna ključna mučna scena, koja određuje biografije tih žena. Tu je i jedna "jaka" žena u pozadini - Delfa starija, njoj nije posvećeno poglavlje, no ona upravlja sudbinama "trpljivih" žena. Cijela priča je zapravo nastala iz potrebe da samu sebe osnažim, da u nekom trenutku života kažem "e sad je dosta" i napišem jedan tekst koji je teži i okrutniji od svih mojih dosadašnjih. Jako su me iznenadile izuzetno dobre reakcije čitatelja, podsjećaju me na one vezane uz moj prvi tekst "Zašto sam vam lagala". Kako ja u svemu vidim priču, jedva čekam objaviti nešto novo, jer bojim se tog nekog zatvorenog kruga, da ne bi bio početak i kraj - kazala je popularna 66-godišnja književnica.

Osijek, 26. 08. 2025., Čitanje knjige Julijane Matanović "Stoji ti put", Udruga Plantaža, Julijana Matanović, čitanje; knjiga; autorica; publika; čitatelji; kultura
LAURA BUNJEVAC

Ljubav i prijezir, život i smrt, roditelji i djeca polariteti su koji se u ovome romanu sudaraju na najteži mogući način i postavljaju pitanje kako dalje. Jedinstveni stil Julijane Matanović na svojoj je najvišoj razini i možda nas udari ondje gdje smo najosjetljiviji, ali stvara od nas ne samo zadovoljne čitatelje nego i bolje ljude, koji će nakon čitanja knjige "Stoji ti put" na život gledati posve drukčije. Ulomke iz romana, čija se radnja većim dijelom odvija u Bosni, a djelomice i u istočnoj Slavoniji, na predstavljanju u dvorištu udruge PLANTaža čitala je glumica Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku Antonia Mrkonjić. 

Osijek, 26. 08. 2025., Čitanje knjige Julijane Matanović "Stoji ti put", Udruga Plantaža, Julijana Matanović, čitanje; knjiga; autorica; publika; čitatelji; Antonia Mrkonjić; kultura

Antonia Mrkonjić

LAURA BUNJEVAC
“Stoji ti put” nastao je iz potrebe da ja samu sebe osnažim
LAURA BUNJEVAC