
Zbirke Muzeja za umjetnost i obrt na međunarodnoj izložbi "Remek djela od stakla" u austrijskom Bärnbachu
Glas Museum u austrijskom Bärnbachu bit će do kraja prosinca domaćin tridesetak predmeta iz bogate Zbirke stakla Muzeja za umjetnost i obrt (MUO), na međunarodnoj izložbi "Remek djela od stakla", presjeku povijesti staklarstva, od prethistorijskog nakita do komada suvremenih autora.
Tom izložbom zagrebački muzej nastavlja dugogodišnju suradnju sa Stölzle Glas centrom, a ove godine njome se obilježava i 220 godina kontinuiranog rada staklane u Bärnbachu.
Voditeljica Zbirke stakla MUO Sandra Kandučar Trojan odabrala je vrijedne eksponate koji svjedoče o raznolikosti europske staklarske tradicije i vrhunskoj estetici oblikovanja stakla, krilate čaše iz Nizozemske iz 17. stoljeća, bočice i vrčiće iz Murana s kraja 19. stoljeća nastale nakon obnove tamošnje proizvodnje stakla, kristalni komadi iz Češke iz tridesetih godina prošlog stoljeća i drugo.
"Za ovogodišnju temu - majstorske izrade stakla, za izložbu sam izabrala najbolje predmete iz određenih perioda, među njima su i komadi tankog stakla ukrašeni dijamantnim brušenjem. Riječ je o krhkim komadima, čašama koje nisu samo dekorativne nego su se i koristile, što se može vidjeti i na slikama poznatih slikara, poput Rubensa", napomenula je Kandučar Trojan.
Kustosica Glas Museuma Zvonka Požun rekla je kako kroz višedesetljetnu suradnju s hrvatskim i slovenskim muzejima svake godine imaju priliku predstaviti sve te čudesne zbirke, različite stilove i tehnike obrade stakla, a svaka nova prezentacija radi se s novim predmetima, ove godine s njih tristotinjak iz raznih država.
"Staklo ima bogatu povijest i predstavlja tradiciju raznih geografskih prostora koji su ostavili neki svoj pečat, pa u skladu s time svake godine imamo nove teme i trudimo se da se ne ponavljaju, iako ih je nakon 32 izdanja već pomalo teško pronaći. Staklarstvo uvijek iznova budi osjećaje i na jednom mjestu povezuje povijest, umjetnost i kulturu", istaknula je Požun.