OSVRT NA 35. KOLO SHNL-A

Osijek u Europi i zbog Rudešova čuda
Objavljeno 21. svibnja, 2024.
U SuperSport HNL-u više nema otvorenih pitanja. Nakon pretposljednjeg, 35. kola nestao je i posljednji upitnik nad našim prvenstvom vezan uz odluku o četvrtom putniku u europska natjecanja. U igri su bili Osijek i Lokomotiva, s obzirom na suparnike koje su imali u ovom kolu, mnogi bi ruku u vatru stavili kako će odluka o četvrtom mjestu pasti u posljednjoj dionici. No nogomet je ispisao još jednu nevjerojatnu priču. Ona se dogodila na SC-u Rudeš, gdje je Lokomotiva gostovala kod domaćina koji je već odavno ispao iz elite. Prvo poluvrijeme tog susreta nije dalo naslutiti kakva će se drama odvijati u njegovoj završnici. Lokomotiva je nakon prvih 45 minuta vodila sa 3:0, a lako je mogla imati i dvostruko veću prednost. U nastavku je Rudeš smanjio na 3:1 i dugo se činilo kako će to biti tek počasni pogodak. U 82. minuti “lokosi” su imali kazneni udarac, koji je zapucao Čop, a to kao da je bio okidač nevjerojatnog preokreta. Rudeš je prvo u 87. minuti smanjio na 3:2, a onda u četvrtoj minuti nadoknade, na užas igrača Lokomotive, došao do izjednačenja. Takav ishod ponudio je Osijeku priliku da pitanje plasmana u Europu riješi pobjedom protiv Rijeke. Bijelo-plavi je nisu ispustili iako je bilo itekako čupavo, na kraju su slavili sa 2:0 i potvrdili europsku kartu. Ostali su suserti bili revijalnog karaktera, igralo se za čisti prestiž. Prvak Dinamo je u Koprivnicu došao u šarenom sastavu, čuvajući najjače adute za uzvratnu utakmicu finala Kupa, koja ga sutra očekuje na Rujevci. Gledatelji na “Kušek-Apašu” vidjeli su zanimljiv susret u kojem je Dinamo do pobjede došao duboko u sudačkoj nadoknadi zahvaljujući pogotku mladog Vrbančića. Istra 1961 nastavila je ugodan život koji živi otkako je na njezinu klupu sjeo Paolo Tramezzani. Peti susret bez poraza donijela joj je pobjeda nad Varaždinom, pa se u Puli sad sigurno pitaju gdje bi im bio kraj da je Talijan od početka sezone bio tamo. Možda to saznamo sljedeće sezone. Hajduk je pak do pobjede nad Goricom došao preokretom. Gosti su na Poljudu poveli, ali Splićani su pronašli snage i motiva za povratak u utakmicu i pobjedu kojom su zaključili domaći opus ove sezone.

Koliko su momčadi u završnici prvenstva opuštenije, vidi se i po efikasnosti. U 35. kolu postignuto je 18 pogodaka, ili 3,6 po susretu. Što se tiče gledatelja, brojke su bile sasvim pristojne, ukupno je pet susreta uživo gledao 24.731 gledatelj, ili 4946 po utakmici. Zanimljivo je kako je najposjećeniji susret kola bio onaj Osijeka i Rijeke na Opus Areni, gdje je, brojkom i slovom, bio jedan gledatelj više (10.112 - 10.111) nego na susretu Hajduka i Gorice.

Dalibor Keler
REZULTATI 35. KOLA
Istra 1961 - Varaždin 2:0, Rudeš - Lokomotiva 3:3, Slaven Belupo - Dinamo 2:3, Hajduk - Gorica 2:1, Osijek - Rijeka 2:0