EUROPSKO PRVENSTVO 2000.

Francuzi osvojili, Euro prvi i jedini put bez Hrvatske
Objavljeno 14. svibnja, 2024.
Generacija koja je dvije godine prije bilatreća na svijetu ispala je u kvalifikacijama
Za domaćina Europskog prvenstva 2000. godine UEFA je izabrala Nizozemsku i Belgiju, što je samo po sebi bilo početak nove ere jer se prvi put dogodilo slučaj u kojem dvije zemlje zajedno organiziraju završni turnir.

Uoči natjecanja vladala je zabrinutost zbog navijačkog huliganzima koji je ozbiljno uzeo maha tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća u Nizozemskoj. Na kraju su se neredi i dogodili, ali nisu bili vezani uz nizozemske huligane, a navijački obračun se dogodio u Belgiji, točnije u Bruxsellesu uoči utakmice Engleske i Njemačke kada su uhićena i deportirana 174 engleska navijača. Srećom, pokazalo se kako je to bio jedini incident takvih razmjera. Na završnom turniru sudjelovalo je 16 reprezentacija među kojima, jedini put od njezina osamostaljenja do danas, nije bilo Hrvatske. Ispali smo u kvalifikacijama od Jugoslavije, što je naravno bilo posebno bolno, a dogodilo se to generaciji koja je dvije godine prije bila treća na svijetu. Uz domaćine Belgiju i Nizozemsku kroz kvalifikacije su plasman još izborili Češka, Švedska, Španjolska, Italija, Njemačka, Francuska, Rumunjska, Jugoslavija, Portugal, Danska, Engleska, Turska, te Norveška i Slovenija, koje su bile debitanti na Europskim prvenstvima. Igralo se u po četiri nizozemska i belgijska grada.

Rani kraj za velike

Grupna faza pokazala se kobnom za neke jake reprezentacije, pa su tako u prvoj skupini ispale Njemačka i Engleska, koje su četiri godine prije igrale u polufinalu, a Nijemci su bili i branitelji naslova prvaka Europe. Ispred njih plasirali su se Portugal i Rumunjska. U nokaut-fazu nije prošao ni jedan od domaćina, Belgija, koja je ostala iza Italije i Turske. Ipak, možda najuzbudljivija je bila treća skupina, u kojoj je "ludovala" Jugoslavija, koja je sudjelovala u dvije nevjerojatne utakmice. U prvom kolu je nadoknadila zaostatak od 3:0 protiv Slovenije, a u posljednjem u pravom trileru ispustila prednost od 3:2 protiv Španjolske u četvrtoj i petoj minuti sudačke nadoknade. Ipak, uspjela je proći dalje zahvaljujući jednoj "normalnoj" utakmici u kojoj je svladala Norvešku (1:0). U četvrtoj skupini dalje su očekivano otišle Nizozemska kao pobjednik te aktualni svjetski prvak Francuska u statusu drugoplasiranog. Četvrtfinala su bila posebna zbog toga što su sva odreda odlučena unutar 90 minuta. Francuzi su eliminirali Španjolsku (2:1), što je bio i najjači par u toj fazi. Talijani i Portugalci lako su se obračunali s Rumunjskom i Turskom, a Nizozemska je razbila Jugoslaviju (6:1).

Neizvjesno finale

U polufinalnim susretima vratila se dramatičnost jer je jedno odlučeno "zlatnim golom", a drugo nakon izvođenja jedanaesteraca. Nizozemska je bila u transu nakon što je pregazila Jugoslaviju u prethodnoj rundi, ali u borbi za ulazak u finale naletjela je na tvrd orah - Italiju. Nakon 120 minuta nije bilo pogodaka, pa su odlučivali jedanaesterci, u kojima su smireniji bili Talijani (Nizozemska je promašila tri udarca s bijele točke) te izborili plasman u finale nakon 24 godine. Tamo ih je čekala Francuska, koja je, pak, "zlatnim" golom Zidanea za 2:1 iz kaznenog udarca u 117. minuti eliminirala Portugal.

Finale je ponudilo vrhunac neizvjesnosti. Dugo se činilo kako će Italija osvojiti naslov jer je do sudačke nadoknade imala vodstvo od 1:0, ali je onda Wiltord u četvrtoj minuti dodatka izjednačio, a u produžecima je David Trezeguet u 103. minuti postigao "zlatni gol", koji je Francuzima, tada akutalnim svjetskim prvacima, donio drugi naslov na Europskim prvenstvima.

Dalibor Keler
5

pogodaka postigli su najbolji strijelci Eura 2000. godine Patrick Kluviert (Nizozemska) i Savo Milošević (Jugoslavija)