Mozaik
POVIJESNI USPJEH HRVATSKE NA EUROSONGU

Baby Lasagna: Možemo se ponositi drugim mjestom
Objavljeno 12. svibnja, 2024.
Napeto finale natjecanja uživo su pratili i Osječani na velikom ekranu kod Školjke
Iznenađen sam koliko sam sretan. Mislio sam da ću biti tužniji jer smo ipak izgubili, ali nisam uopće tužan, baš sam sretan - kaže Baby Lasagna, koji je s pjesmom "Rim Tim Tagi Dim" na 68. Eurosongu održanom u Areni Malmö u Švedskoj prvi put u povijesti Hrvatske na ovom natjecanju osvojio drugo mjesto.

Pobijedila je Švicarska, čiji je predstavnik Nemo s pjesmom "The Code" ukupno osvojio 591 bod (365 bodova žirija i 226 publike). Naš "Rim Tim Tagi Dim" osvojio je 547 bodova (210 po žiriju i 337 publike).

- Mislim da smo dali sve od sebe i da je publika pokazala da smo učinili ipak nešto dobro. Mislim da se možemo ponositi ovim drugim mjestom. Ja se njime ponosim. Nismo ništa fulali, sve je bilo napravljeno točno onako kako smo zamislili, kako je trebalo biti - kaže Baby Lasagna, miljenik publike koji je na Eurosongu dobio najviše glasova od svih kandidata.

- Ovo je povijesni uspjeh Hrvatske na Eurosongu. Čestitke Baby Lasagni, čestitke cijelom našem timu. Baby Lasagna, rekao sam to uoči finala, za nas je bio i ostao pobjednik - kazao je Tomislav Štengl, šef HRT-ove eurovizijske delegacije, koja se jučer vratila u Hrvatsku s dosad najboljim zabilježenim uspjehom na Eurosongu.

HRT je objavio popis članova hrvatskog žirija za glasanje na Eurosongu: Srđan Sekulović Skansi (glazbeni producent, skladatelj, tekstopisac), Ivana Vrdoljak - Vanna (pop-pjevačica, autorica tekstova, predstavnica Hrvatske na Eurosongu 2001. u Kopenhagenu u Danskoj, gdje je osvojila 10. mjesto), Dino Jelusić (rock-pjevač, skladatelj, tekstopisac, pobjednik na prvom Dječjem natjecanju za pjesmu Eurovizije 2003. u Danskoj), Mihovil Šoštarić Lockroom (glazbeni producent, tekstopisac) i Gina Victoria Damjanović (pjevačica, autorica tekstova). Hrvatski žiri dao je 12 bodova Portugalu. Žiri je još dao jedan bod Cipru, Švedskoj 2, Srbiji 3, Francuskoj 4, Luksemburgu 5, Italiji 6, Ukrajini 7, Irskoj 8 i Sloveniji 10. Pobjednici Švicarskoj dali su 0 bodova. Glasovi hrvatske publike bili su sljedeći: Švicarska 1, Švedska 2, Armenija 3, Estonija 4, Irska 5, Francuska 6, Italija 7, Ukrajina 8, Slovenija 10 i Srbija 12. Finale Eurosonga uživo su pratili i Osječani, i to na velikom ekranu u Parku kralja Držislava (kod Školjke).

Marko Purišić alias Baby Lasagna autorskom je pjesmom odmah privukao veliku pažnju te se, kao najveće iznenađenje Dore, istaknuo i kao jedan od favorita Eurosonga. Unatoč tome što je u domaće glazbeno natjecanje ušao kao rezerva, svojom je pjesmom, energičnim nastupom, iskrenošću i sjajnom osobnošću, osvojio mnoge. To mu je, sudeći po reakcijama, uspjelo i puno prije same finalne večeri, jer je priča o mladiću iz malog mjesta, koji voli ples, mačke i ljude s kojima je odrastao, no sve to mora ostaviti i zaputiti se u veliki grad, rasplesala srca ljudi diljem Europe, ne samo eurovizijskih fanova, a osvojila je i slušatelje iz cijelog svijeta. Pjesma čiju glazbu i tekst pjesme potpisuje sam glazbenik mjesecima vlada domaćim radijskim eterom, no impresivno je istaknuti kako je u jeku finalne večeri zasjela na 6. mjesto globalne Spotify ljestvice viralnih hitova te da se prateći video smjestio na vodeću poziciju najgledanijih ESC spotova. Može se reći da se hit epiteta "od rezerve do favorita" gotovo udomaćio i na vodećoj poziciji na eurovizijskim kladionicama gdje je većinu vremena proveo na samom vrhu, a kojem se na dan finalnog predstavljanja prognoziralo 52 % šanse za pobjedom koja mu je, nažalost, ipak izmaknula. Međutim, zanimljivo je dodati da je osvojio OGAE nagradu publike te Marcel Bezencon u kategoriji Press Award.

Priča i ples idu dalje, mačke su i dalje mačke te uzvrate pozdrav samo nekad, a podaci za "rim tim tagi dim" na glazbenim platformama konstantno vrtoglavo rastu.