epa12207147 Henrikh Mkhitaryan of Inter Milan (5L) shouts at Fluminense head coach Renato Gaucho (R) in green cap following contact on the touchline during the FIFA Club World Cup 2025 match between Internazionale Milano and Fluminense in Charlotte, North Carolina, USA, 30 June 2025. EPA/JACOB KUPFERMAN
EPA
2.7.2025., 18:02
FIFA SVJETSKO KLUPSKO PRVENSTVO

Mnogi upozoravaju i glasno negoduju, ali Infantinov show traje

Među osam najboljih plasiralo se pet europskih momčadi, dvije brazilske i, iznenađujuće, Al Hilal iz Saudijske Arabije

Svjetsko klupsko prvenstvo, koje je pokrenula FIFA, u formatu sličnom World Cupu, koji se igra pod njezinim okriljem, stiglo je do same završnice.

Nakon razigravanja po skupinama i prve eliminacijske faze na sceni je ostalo još osam najboljih klubova. Pet od njih dolazi s europskog kontinenta - europski prvak PSG, Real Madrid, Bayern, Borussia Dotrmund i Chelsea, dva su brazilska predstavnika - Fluminense i Palmeiras, a jedno mjesto u četvrtfinalu osigurao je i Al-Hilal iz Saudijske Arabije, što je i najveće iznenađenje. Naime, Saudijci su u osmini finala u dramatičnom susretu nakon produžetaka eliminirali Manchester City.

Kontroverze i kritike

Od samog početka to novo natjecanje pratile su kontroverze i određene kritike. Utakmice su prekidane zbog prijetnje nevremena, što se nije svidjelo nekim trenerima, a često se pričalo i o velikim vrućinama koje su pogodile dijelove SAD-a. Vrućine u ovo doba godine nisu nekakva novost, ali momčadi izvan SAD-a nisu navikle na prekidanje utakmica zbog prijetnje nevremenom, što je u SAD-u uobičajeno. Osim toga, posjećenost nekih susreta bila je, najblaže rečeno, poražavajuća, što također nije česta pojava kada su u akciji ugledna klupska imena svjetskog nogometa. U prilog natjecanju nisu išle ni činjenice da se u isto vrijeme igrao MLS, američka nogometna liga, i uobičajeni Gold Cup, na kojem se okupljaju reprezentacije iz Sjeverne i Srednje Amerike, uz ponekog gosta s drugih kontinenata. Ipak, najglasniji su bili oni kritičari koji su govorili o terminu odigravanja natjecanja, nakon iscprljujuće klupske sezone. No FIFA već odavno ne mari za takva upozorenja, jer ipak je novac taj koji pokreće svijet, pa su sudionici za nastup najviše bili motivirani visokim financijskim nagradama. Ostaje vidjeti kako će se dugo ljeto, praktično bez pravog odmora, reflektirati na klubove, posebno europske, koji su nastupili na SP-u. Naravno, nisu sve kritike bile negativne, bilo je i onih pozitivnih, ali ostat će u zraku pitanje gdje su granice izdržljivosti nogometaša. Dok se ne dogode ozbiljni zdravstveni problemi, o tome se neće pričati, isto kao što se glasno ne priča ni o sve većoj pohlepi agenata i nogometaša kada su u pitanju visine plaća. Klubovi se sve teže nose s time, pa su jednostavno prisiljeni prihvaćati ovakva natjecanja ne bi li popunili budžet.

PAROVI ČETVRTFINALA

4. SRPNJA

Orlando (21 sat): Fluminense (Brazil) - Al Hilal (Saudijska Arabija)

Philadelphia (3 sata): Palmeiras
(Brazil) - Chelsea (Engleska)

 

5. SRPNJA

Atlanta (18 sati): Paris Saint-Germain (Francuska) - Bayern (Njemačka)

New York (22 sata): Borussia (Njemačka) - Real Madrid (Španjolska)

Europa, ipak, vlada

Što se samog nogometa tiče, on nije bio baš tako loš. SP je, kako mu i doliči, ponudio uzbuđenja i drame, iako se znao osjetiti zamor materijala. Tempo utakmica možda nije bio onakav na kakav smo naviknuli kada se sastaju vrhunski klubovi, ali to se može pripisati i vremenskim uvjetima koji su vladali na nekim utakmicama. Opet, prava uzbuđenja tek dolaze, jer je na sceni ostalo samo osam najboljih. Prema očekivanjima, u četvrtfinalu je najviše europskih klubova, iako u SAD nije došlo baš sve najbolje što europski klupski nogomet nudi. No bilo je zanimljivo vidjeti kako će se klubovi iz ostatka svijeta nositi s Europljanima. Brazilci su sačuvali ugled Južne Amerike, a Al-Hilal iz Saudijske Arabije pokazao je kako se goleme investicije u nogomet ipak mogu isplatiti. Uglavnom, natjecanje je došlo do svoje najuzbudljivije faze, a kada bude okončano, povlačit će se crta i još će se dugo raspravljati o potrebi tog natjecanja, njegovoj atraktivnosti, a prije svega o njegovu formatu i trajanju od gotovo mjesec dana. No, kad već postoji, onda treba pričekati rasplet, iako je možda, kao nogometašima, i nogometnim fanovima potreban - odmor.

Ostaje pitanje hoće li FIFA preispitivati svoju odluku jer u razmišljanjima njezna predsjednika Giannija Infantina novac je, ipak, najvažnija stvar na svijetu.

SEDAM HRVATA NA KLUPSKOM SP-u

Na Svjetskom klupskom prvenstvu u SAD-u bilo je sedam Hrvata, od kojih dva trenera i pet igrača. S klupa su svoje momčadi predvodili Igor Tudor (Juventus) i Niko Kovač (Borussia Dortmud), a u rosterima klubova bili su Luka Modrić (Real Madrid), Joško Gvardiol (Manchester City), Petar Sučić (Inter Milano), Josip Stanišić (Bayern München) i Oliver Lukić (Red Bull Salzburg). Od svih njih dvojica su još na turniru, a susrest će se u četvrtfinalu, jer će Real Madrid Luke Modrića tražiti plasman u polufinale protiv dortmudske Borussije, na čijoj klupi će biti Niko Kovač.