U Đakovu će biti pretovar otpada iz 11 jedinica lokalne samouprave, kapacitet je 6600 tona godišnje
USTUPLJENO
25.3.2026., 8:25
GRADNJA NA VITIKI

U Đakovu će biti pretovar otpada iz 11 jedinica lokalne samouprave, kapacitet je 6600 tona godišnje

Sadašnje cijene u novim uvjetima neće moći egzistirati, rekao na GV-u Ripić

ĐAKOVO

Dosadašnji način odlaganja otpada u Đakovu odlazi u povijest; za potrebe budućeg Regionalnog centra gospodarenja otpadom Orlovnjak koji će obuhvaćati komunalni otpad s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, a trebao biti biti stavljen u funkciju 2030., jedna od pretovarnih stanica za taj otpad gradi se i u Đakovu, neposredno uz deponij Vitika.

Riječ je o jednoj od tri pretovarne stanice koje se upravo grade na području tih dviju županija – u Đakovu, Belome Manastiru i Starim Jankovcima, a koje čine sastavni dio budućeg RCGO-a u čijem će prostoru obuhvata biti 73 jedinice lokalne samoprave s prostora dviju županija. Sustav će biti napravljen tako da sav koristan otpad ide preko sortirnica u korisnu uporabu, a ostatak prema samom RC-u.

- Tri pretovarne stanice financiraju se sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, ukupne vrijednosti 6,9 milijuna eura, a uskoro se očekuje i odabir izvođača radova za RCGO, čija je ukupna vrijednost oko 118 milijuna eura – rekla je, uz ostalo, prilikom prošlotjednog obilaska radova na budućoj Pretovarnoj stanici u Đakovu osječko-baranjska županica Nataša Tramišak. Lokacija je to za koju zamjenik gradonačelnika Antun Galić kaže kako na njoj Grad Đakovo i okolne općine već niz godina odlažu komunalni otpad.

U Đakovu će biti pretovar otpada iz 11 jedinica lokalne samouprave, kapacitet je 6600 tona godišnje
USTUPLJENO

- Izgradnjom RCGO-a takav način zbrinjavanja otpada odlazi u prošlost. Trenutačno koristimo treću plohu odlagališta, otvorenu lani, no nakon uspostave novog sustava, na ovom prostoru prestaje klasično odlaganje otpada te će ovdje u potpunosti zaživjeti pretovarna stanica – kaže je Galić.

Na Pretovarnu stanicu Đakovo bit će orijentirano 11 jedinica lokalne samouprave, uključujući Grad Đakovo. Kapacitet joj je 6600 tona komunalnog otpada godišnje; on će se ovdje pretovariti i transportirati na obradu u Centar Orlovnjak, čiji je godišnji kapacitet 65.000 tona otpada.

- Vrijednost investicije iznosi 2,187 milijuna eura, a izvođač radova je društvo Osijek-Koteks – ističe Branimir Pašić, predsjednik uprave društva EKOS u vlasništvu OBŽ-a i VSŽ-a, sa zadaćom pripreme, gradnje i upravljanja budućim centrom.

ĐakovoPretovarna stanica Đakovo bit će u neposrednoj blizini gradskog deponija VitikaOžujak 2026.
USTUPLJENO

O Orlovnjaku i đakovačkoj ulozi u cijelom sustavu na sjednici Gradskog vijeća govorio je zimus direktor đakovačkog komunalca Univerzala Stjepan Ripić.

- Sadašnje cijene u novim prilikama, kada proradi RCGO, neće moći egzistirati – najavio je Ripić, dodajući kako je potrebno vrijeme prilagodbe.

Galić dodaje i kako Grad Đakovo već sada razvija suvremeniji sustav gospodarenja otpadom.

- Uz Pretovarnu stanicu bit će reciklažno dvorište, sortirnica i kompostana, sve u skladu s današnjim standardima i održivim pristupom zbrinjavanju otpada - kaže Galić.

Već i radnje za korak dalje

Izgradnjom Pretovarne stanice u Đakovu i uspostavom Regionalnog centra gospodarenja otpadom Orlovnjak, područje istočne Hrvatske ulazi u novu fazu gospodarenja otpadom, usklađenu s europskim standardima i usmjerenu prema održivosti i zaštiti okoliša. Kada je riječ o Regionalnom centru gospodarenja otpada Orlovnjak pokraj Antunovca, već se, čulo se za prošlotjednog obilaska stanica, čine radnje i za korak dalje - priprema se dokumentacija za kogeneracijsko postrojenje koje će ubuduće zbrinjavati sav otpad na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, a čime će se eliminirati sva postojeća odlagališta otpada na njihovu području.