VUKOVAR - Grand hotel ili Radnički dom, obnova vrijedna 15 milijuna eurasiječanj 2026.
USTUPLJENO
12.2.2026., 19:40
BIT ĆE VRAĆEN U PRVOBITNO STANJE

Obnova Grand hotela vrijedna je 15 mil. eura

VUKOVAR

Obnova Grand hotela ili Radničkog doma, oba naziva koriste Vukovarci ovisno s kojeg su političkog spektra, zanima Vukovace, pa je vijećnik u Gradskom vijeću Vukovara iz redova Hrvatskih suverenista Zdravko Erceg pitao gradonačlenika u kojoj je fazi projekt uređenja Grand hotela u baroknoj jezgri. Gradonačelnik je pojasnio kako su krajem siječnja predstavnici Vukovarske razvojne agencije predali projekt resornom ministarstvu i očekuje se njegova evaluacija.

- Uvjeren sam da ćemo u drugoj polovini ljeta raspisati javnu nabavu za izvođenje radova, a krajem godine očekujem i početak radova. Rok za izvođenje radova je 20 mjeseci. Vrijednost je projekta s kompletnim unutrašnjim uređenjem, s uređenjem fasade i rasvjetom, oko 15 milijuna eura. Grand hotel će biti vraćen u prvobitno stanje, od prije Domovinskog rata, posebice donji dio, od gradske kavane sa svim popratnim sadržajima pa do galerije, multifunkcionalne dvorane, dječji kutak Gradske knjižnice – rekao je Pavliček dodajući kako će se na drugu etažu preseliti gradska uprava, uredi gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika, tamo će se održavati i sjednice Gradskog vijeća. Potkrovlje je predviđeno za društvene djelatnosti. Ranije je najavljeno kako će iz ITU mehanizma biti osigurano 85 posto sredstava, a preostalih 15 posto osigurat će Grad.

- U skladu s uvjetima Konzervatorskog odjela u Vukovaru, prizemlje objekta potrebno je vratiti u prvobitno stanje, odnosno planira se uređenje gradske kavane kojom ćemo se moći pohvaliti, jer svaki je detalj precizno definiran i u planiranju se nije štedjelo – rekao je Dražen Čulig, pročelnik Upravnog odjela za komunalno i gospodarstvo i graditeljstvo, u listopadu prošle godine za Glas Slavonije.

Grand hotel ili Radnički dom važan je i za bližu povijest Vukovara – tu se, nakon oštećenja njihove nedaleke zgrade, ispod stepenica u podrumu smjestila ekipa ratnog Radija Vukovara na čelu sa Sinišom Glavaševićem prije nego što se premjestila u podrum Vučedolske kapljice, preko puta vukovarskog Muzeja, gdje su bili bliže bolnici, policiji, zapovjedništvu obrane Vukovara, mjestima gdje su se odvijala najvažnija događanja.

Zaštićeno kulturno dobro

Grand hotel je na popisu zaštićenih kulturnih dobara, kao i cijeli kompleks vukovarske barokne jezgre. U Registru kulturnih dobara RH opisan je kao ugaona jednokatna palača u duhu historicizma iz druge polovine 19. st., koju je sagradio vukovarski veleposjednik Aleksa Paunović. Palača poslije postaje Grand hotel. Godine 1919. zgradu je otkupila Zadruga Radnički dom, u njoj su bile strukovne organizacije, uprava lista Radnička straža te radnička knjižnica. Uređena je i kazališna dvorana koja je služila za znanstvena i popularna predavanja, kinopredstave, kulturne večeri i dr. Godine 1920. održan je u njoj II. kongres Socijalističke radničke partije. Zgrada je obnovljena 2013., ali samo fasada.