VINKOVCI - DEFICITARNA ZANIMANJA, DRVODJELSKA TEHNIČKA ŠKOLA2025.
USTUPLJENO
2.2.2026., 17:30
VINKOVAČKE STRUKOVNE ŠKOLE

Upisuju učenike koje tržište traži

VINKOVCI

Prema najnovijim preporukama za obrazovnu upisnu politiku koje je objavio Hrvatski zavod za zapošljavanje za 2026. godinu, razvidno je kako su mesari, pekari, elektroinstalateri, medicinske sestre i dalje među deficitarnim zanimanjima.

Analize HZZ-a temelje se na kretanjima na tržištu rada i broju nezaposlenih po zanimanjima nakon završene srednje škole te nakon završenog studija. Srednje škole, podsjećamo, svoje upisne kvote utvrđuju u suradnji i koordinaciji sa Županijom kao osnivačem, a konačnu odluku donosi nadležno Ministarstvo. Koje su mogućnosti zapošljavanja nakon završetka vinkovačkih srednjih škola i koja su zanimanja tažena, a za koja bi trebali smanjiti broj upisnih mjesta. Među preporukama koje navodi HZZ je i ona o smanjenju broja upisanih učenika u obrazovni program frizer.

- Shvaćamo to vrlo ozbiljno i na temelju podataka o potrebama tržišta rada planiramo upise u prve razrede Srednje strukovne škole Vinkovci. Već nekoliko godina podaci u navedenom dokumentu vrlo su slični za zanimanja koje obrazujemo u našoj školi. Zanimanje frizer jedino je zanimanje koje se nalazi u suficitarnom dijelu i dokument upozorava na potrebu smanjenja broja učenika. S ponosom možemo reći da su ostala zanimanja u velikom dijelu deficitarna, što je dokaz da naši učenici na samome završetku srednjoškolskog obrazovanja vrlo brzo pronalaze mjesto na tržištu rada. Gledajući desetak godina unazad, u našoj školi obrazovali smo i po tri razredna odjela učenika za zanimanje frizer, dok je danas to samo jedan razredni odjel s okvirno dvadesetak učenika – kaže ravnatelj Srednje strukovne škole Vinkovci Domagoj Bujadinović dodajući kako je upravo frizer među onim zanimanjima za koja učenici pokazuju veliko zanimanje.

- U posljednjih nekoliko godina, unatoč planiranih samo 20-ak mjesta za upis u prvi razred, često zna biti i više od 150 prijava, što pokazuje da je zanimanje frizer učenicima vrlo atraktivno i žele ga upisati - navodi Bujadinović.

Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci već dulje vrijeme upisuje pretežno strukovne programe koji su u praksi prepoznati kao deficitarni, osobito u području strojarstva, elektrotehnike i mehatronike.

- U praksi je važno uzeti u obzir i lokalni kontekst, potrebe poslodavaca u regiji, postojeće kapacitete, interes učenika te trendove zapošljavanja. U našoj školi trogodišnja zanimanja organizirana su sektorski i/ili modularno, što omogućuje određenu fleksibilnost. Primjerice, programi se u razredu formiraju prema sektoru, sektorski upis, a unutar toga se kroz modularni pristup razvijaju kompetencije koje su primjenjive u više srodnih zanimanja. Tako učenici ne dobivaju usku kvalifikaciju, nego znanja i vještine koje su prenosive i tražene. Trogodišnja zanimanja su trenutno u velikoj mjeri atraktivna i dobro plaćena, te nemamo značajnih problema s upisom - kaže ravnatelj Tehničke škole Ruđera Boškovića Zlatko Ruščić.

DFICITARNA DRVNA ZANIMANJA

Prema rezultatima istraživanja HZZ-a, među zanimanjima koja nedostaju na tržištu rada je i zanimanje stolar, pa je potrebno povećati broj upisanih učenika u taj obrazovni program. Drvodjelska tehnička škola Vinkovci planira prilagoditi plan upisa prema preporukama HZZ-a te planira upis jednog odjeljenja deficitarnog zanimanja stolar i jednog odjeljenja programa pomoćni stolar.

- U obrazovnom sektoru šumarstvo, prerada i obrada drva zanimanja su deficitarna na svim razinama i na tržištu postoji potreba za radnom snagom, pogotovo za stručnim kadrovima s višom razinom obrazovanja – kaže ravnatelj Josip Jovanovac.