Putnici na autobusnom kolodvoru Županjafoto: Marija Lešić Omerović
Marija Lešić Omerović
NEGATIVNI TRENDOVI

Odlasci građana iz najistočnije županije nastavljeni su i lani

PU vukovarsko-srijemska: Privremeni je odlazak izvan RH lani prijavilo 2127 osoba

I 13 godina nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju najistočnija županija suočena je s negativnim trendom iseljavanja. Prema podatcima PU vukovarsko-srijemske dostavljenima Glasu Slavonije, privremeni je odlazak izvan Republike Hrvatske u 2025. prijavilo 2127 osoba s toga područja.

Najviše je prijava zaprimljeno u sjedištu PU-a u Vinkovcima – 647, a potom u policijskim postajama Županja (445), Vrbanja (335), Vukovar (307), Otok (208), Ilok (101) i Tovarnik (84). Tako govore službeni podaci, no stvarni je broj onih koji su otišli izvan Hrvatske zasigurno i veći jer se dio građana prethodno nije ni odjavio u policiji. A to će, pokazuju dosadašnja iskustva, učiniti tek kada i ako budu sigurni da će se snaći i uklopiti u novu sredinu. PU VSŽ-a s pripadajućim postajama lani je izdao 197 rješenja o odjavi prebivališta iz RH po službenoj dužnosti za osobe za koje je terenskom provjerom utvrđeno da ne žive na prijavljenoj adresi ili nadležnu policijsku postaju o tome obavijeste tijela javne vlasti te druge pravne ili fizičke osobe.

U prošloj su godini na području najistočnije županije 6462 osoba prijavile prebivalište, a njih 3244 boravište, najviše u sjedištu Policijske uprave u Vinkovcima (2485 prebivališta i 1256 boravišta). Potom slijede policijske postaje Vukovar (1794 prebivališta i 960 boravišta), Županja (904 prebivališta i 387 boravišta), Otok (517 prebivališta i 56 boravišta), Vrbanja (446 i 247 boravišta), Ilok (172 prebivališta i 244 prebivališta) i Tovarnik (144 prebivališta i 94 boravišta).

Navedene brojke odnose se na doseljavanje iz inozemstva i drugih županija, na unutaržupanijske migracije, odnosno preseljenja unutar i između gradova i općina VSŽ-a, na promjene mjesta stanovanja, odnosno na svaku promjenu i prijavu prebivališta i boravišta na tom području. U ukupnom je broju i udio stranaca u okviru izdanih dozvola za boravak i rad.

A koliko se ljudi u prošloj godini iselilo, koliko ih se doselilo i odakle znat će se u srpnju, kada Državni zavod za statitstiku objavi istraživanje o migracijama stanovništva za 2025. godinu. 

NEGATIVAN SALDO MIGRACIJE U 2024.

Godišnja statistička istraživanja o unutarnjoj i vanjskoj migraciji stanovništva RH provode se na temelju podataka koji se prikupljaju u Ministarstvu unutarnjih poslova, a u Državnom zavodu za statistiku detaljno ih razrađuju po strukturi i klasificiraju prema vrstama migracija. Lani u srpnju objavljeni podatci pokazuju da se u 2024. u Vukovarsko-srijemsku županiju doselilo ukupno 2367 osoba – 653 iz drugih županija i 1714 iz inozemstva. Odselila se 2741 osoba – njih 1176 u druge županije, a 1565 osoba odlučilo se za inozemstvo. Ukupan je saldo migracije negativan i iznosi minus 374.