
Etnoudruga “Vrijedne ruke” poziva na svoju radionicu ručnih radova
VINKOVCI
U povodu Dana grada Vinkovaca u parku na Trgu bana Šokčevića, ispred Gradskog muzeja, započela je radionica ručnih radova u organizaciji Etno udruge "Vrijedne ruke", koju vodi Željka Renić. Tom radionicom, pojašnjavaju u udruzi, ne žele samo sačuvati bogatu baštinu slavonskih rukotvorina, već i pružiti priliku građanima da se upoznaju s tehnikama koje su oblikovale život nekadašnjih slavonskih domaćinstava.
Na radionici je posebna pozornost posvećena tkanju na razboju, jednoj od najstarijih tehnika ručnog rada. Upravo je ta radionica, podsjeća Renić, pobudila veliko zanimanje na nedavnim Rimskim danima, što je bio dodatni poticaj da se ponovno predstavi građanima.
- Tkanje je preteča svih ručnih radova koje poznajemo u Slavoniji. Bez tkanine nije bilo ni nošnje, ni potrepština u kućanstvu – kaže Željka Renić.
Tehnika tkanja koju udruga "Vrijedne ruke" oživljava članice su usvojile još 2019. godine u Travniku, gdje su sudjelovale na radionici bosanskih žena koje su izrađivale ćilime sjećanja posvećene genocidu u Srebrenici.
Na radionici su izloženi i drugi radovi članica udruge - križić-vez, heklanje, čunčana čipka, zlatovez, šlinga – ukupno 18 različitih tehnika koje ta vrijedna skupina njeguje i prenosi mladima.
- Svi zainteresirani mogu doći naučiti prve korake, a radimo i s onima koji žele usavršiti svoje znanje. Otvoreni smo i za učenje, jer znanje teče kroz ruke mnogih žena različitih krajeva – poziva Željka Renić.
Udruga "Vrijedne ruke" ove godine obilježava 15 godina kontinuiranog rada, tijekom kojih su stekle bogato znanje i iskustvo, ali i uspostavile brojne suradnje. Proučavaju ručne radove u muzejima diljem regije – od Slovenije i Bosne i Hercegovine do Zagreba i Dalmacije. Ponekad zavire i u privatne zbirke, a često se inspiriraju i uzorcima pronađenima na internetu, poput japanskih čipkarskih tehnika.
Uz radionice, udruga izrađuje i originalne odjevne etnomodele koje članice nose u svakodnevnom životu, promičući tradiciju i izvan raznih događanja poput Vinkovačkih jeseni. Izrađuju i suvenire, modne dodatke i uporabne predmete inspirirane simbolima Vinkovaca, primjerice s motivom Oriona, najstarijeg europskog kalendara.