
Najviše novca stočarima, vraćaju se mljekarstvu
VINKOVCI
Vukovarsko-srijemska županija nastavila je s provođenjem programa potpora namijenjenih unapređenju poljoprivrede i ruralnog razvoja. U 2025. godini raspisan je javni poziv temeljen na višegodišnjem Programu potpora koji traje do 2027. godine. Program obuhvaća pet glavnih mjera i osam podmjera, a cilj mu je potaknuti modernizaciju proizvodnje, energetsku učinkovitost i održivost ruralnih područja, koja su okosnica domaće poljoprivrede.
Pravo na potporu ostvarilo je 45 prijavitelja, kojima je dodijeljeno gotovo 200.000 eura. Ove godine posebno se istaknula Mjera razvoja i unaprjeđenja stočarstva, kojoj je pripalo 116.660 eura, čime je zauzela najveći udio u ukupno dodijeljenim sredstvima. Uz stočarstvo, potpore su dodijeljene i za niz drugih ulaganja, među kojima su bušenje zdenaca, nabava opreme za navodnjavanje, prerada proizvoda te projektiranje i postavljanje solarnih sustava na OPG-ovima.
Županija ističe kako je interes za mjere iz godine u godinu sve veći, a poljoprivrednici sve spremniji na ulaganja u modernizaciju i proširenje svojih djelatnosti.
- Iznimno me veseli što se pokazala jako dobra potpora za unaprjeđenje razvoja stočarstva. Najveći dio sredstava otišao je upravo za tu namjenu s obzirom na to da se županijski nadovezuje na državni program mliječnog govedarstva, tako da nas iznimno veseli što imamo povratak mliječnog govedarstva na području naše županije. Prošle godine imali smo tri OPG-a koji su nabavili junice. Ove godine imamo 60 grla junica kod jednoga poljoprivrednika koji danas dobiva potporu – rekla je županijska pročelnica za poljoprivredu Magdalena Parat, dodajući i kako ima slučajeva da se stočari koji su zatvorili vrata svojih OPG-ova kada je mlijeko bilo izrazito nisko cijenjeno ponovno vraćaju mljekarstvu. Naglašava da se vraćaju mladi poljoprivrednici koji se žele baviti mliječnim govedarstvom, koje se smatra jednim od najtežih sektora na području poljoprivrede.
Vlasnik OPG za mljekarstvo iz Berka Vladimir Mitrović uz pomoć županijske potpore od 12.000 eura kupio je muzne krave iz Austrije te je tako podignuo proizvodnju na 200 grla.
- Smatrao sam da je to jedini način da se izvučemo iz ove situacije - povećanje proizvodnje, i tu mi je dobro došla ova županijska potpora. Pokrila je dio tih ulaganja, a inače je vrlo teško samostalno ulagati, pogotovo u proizvodnju, jedino na ovaj način, uz nekakve potpore – pojasnio je Vladimir Mitrović.
Pčelar Ivan Dumendžić iz Vukovara u sklopu potpora za pčelarstvo dobio je 50 posto potpore jer je kupio 40 zajednica kako bi imali kvalitetnije pčele ove godine.
- Smještene su na dvije platforme i to su jedine pčele izvan pojasa u kojem se dogodilo nedavno trovanje. Važno nam je da se nikad ne ponovi da bilo tko od ratara koristi takvo izuzetno jako sredstvo koje je zabranjeno na našem tržištu. Vrijednost današnje potpore je 2000 eura i u ovom trenutku, kada smo izgubili 100 košnica u stacionaru, to puno znači – kaže Dumendžić.