
Odmor roditelja djece s poteškoćama u razvoju otežava manjak stručnog kadra
Za nepokretne, oboljele od epilepsije, one s pelenama... nužna edukacija
VUKOVAR
Iz Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju "Vukovarski leptirići" ističu kako briga za dijete s teškoćama u razvoju ili osobu s invaliditetom nije samo svakodnevna odgovornost, već 24-satni posao koji često traje godinama, bez stanke.
Bez krivnje
Roditelji njegovatelji i skrbnici podnose golem emocionalni, fizički i psihički teret, a iscrpljenost postaje njihova svakodnevica. U takvim okolnostima usluge predaha nisu luksuz, već nužna podrška koja pomaže očuvanju zdravlja i stabilnosti cijele obitelji. Projekt "Kratki predah - velika razlika!", financiran nepovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda i državnog proračuna, provode u partnerstvu s Centrom za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark" Osijek, razvijajući inovativne oblike socijalnih usluga u svrhu rasterećenja roditelja njegovatelja i osiguravanja kvalitetne skrbi za njihovu djecu i štićenike. Kroz noćni, poludnevni i dnevni boravak, kao i pomoć u domu, omogućavaju roditeljima prijeko potreban predah, dok djeci i osobama s invaliditetom pružaju sigurno, poticajno okruženje za socijalni razvoj, kreativno izražavanje i inkluziju.
Predsjednica udruge Viktorija Matin naglasila je kako usluge koje projekt omogućava donose konkretne, višestruke koristi za cijelu obitelj.
- Roditelji prvi put nakon dugo vremena mogu, bez straha i osjećaja krivnje, ostaviti dijete u sigurnom okruženju i iskoristiti nekoliko sati za odmor, šetnju, druženje, posvetiti se hobiju ili jednostavno predahnuti. Time obiteljske interakcije postaju kvalitetnije, roditelji su prisutniji i strpljiviji, a djeca i osobe s invaliditetom dobivaju priliku boraviti među vršnjacima, razvijati socijalne vještine i stjecati nova iskustva. Dugoročno ove usluge omogućuju da osoba s invaliditetom ostane što dulje u krugu obitelji, umjesto da se prerano upućuje u institucionalni smještaj. Mnogi naši roditelji već su osjetili ove prednosti i maksimalno koriste svaku pruženu podršku - pojasnila je i dodala kako unatoč vrijednosti usluga, projekt ističe i ozbiljan problem nedostatka educiranog stručnog kadra.
Naime, znatan broj potencijalnih korisnika koji su potpuno nepokretni, imaju epileptične napade, uzimaju redovitu terapiju, nose pelene ili im je potreban fizički transfer iz kolica u krevet ne mogu koristiti ovu uslugu, jer trenutačno angažirano osoblje nije osposobljeno za tako zahtjevnu skrb. Bez dodatne edukacije i stručne podrške mnoge obitelji ostaju isključene, iako su upravo one među najugroženijima, pa se potvrđuje koliko je važno ne samo razvijati takve projekte već i sustavno ulagati u obrazovanje i zapošljavanje kadra koji može pružiti sveobuhvatnu podršku i u najzahtjevnijim slučajevima.
Potkapacitiranost
- Dobra volja kod donositelja odluka postoji i zato će se u nadolazećem periodu donositi odluke u skladu s uočenim problemima. Ovaj pilot-projekt, osim što odgovara na duboku potrebu za predahom, ističe i jedan od ključnih izazova u sustavu - nedostatak stručnog kadra, osobito onih osposobljenih za rad s djecom i osobama koje uz invaliditet imaju i teža zdravstvena stanja. Stoga mnoge obitelji ne mogu u potpunosti iskoristiti dostupne usluge, što dodatno pojačava pritisak na roditelje i ukazuje na hitnu potrebu sustavnog rješavanja problema kadrovske potkapacitiranosti u sektoru socijalne skrbi. Znatan broj djece i osoba s invaliditetom koji bi mogli imati veliku korist od ove usluge ne mogu ju koristiti zato što djelatnici, unatoč predanosti, nisu educirani za skrb o osobama s težim zdravstvenim stanjima. Riječ je o korisnicima koji su potpuno nepokretni, kojima je potrebno redovito mijenjati pelene, znati napraviti siguran transfer iz kolica u krevet, pratiti unos lijekova, reagirati u slučaju učestalih napada epilepsije i slično - naglasila je i pojasnila kako takva skrb zahtijeva specifična medicinska i rehabilitacijska znanja, kontinuiranu edukaciju i adekvatnu podršku stručnih timova, što većina pružatelja socijalnih usluga nema na raspolaganju.
Prema njezinim riječima, bez educiranih i osnaženih djelatnika nema kvalitetne skrbi, a bez kvalitetne skrbi nema stvarnog predaha za one koji ga najviše trebaju.