Na Danima otvorenih vratafoto: Marija Lešić Omerović
MARIJA LEŠIĆ OMEROVIĆ
PONUDI SU I NOVA ZANIMANJA

Tri srednje škole u Županji mogu upisati 258 učenika

Za Obrtničko-industrijsku školu odobreno 150 učenika, Tehničku 48, a Gimnaziju 60

ŽUPANJA

Osmašima s područja županjske Posavine, a riječ o njih približno 300, koji se odluče upisati jednu od triju srednjih škola u Županji kojoj i gravitiraju, na raspolaganju će biti ukupno 258 mjesta. Najviše ih je u Obrtničko-industrijskoj školi, u koju se od jeseni, kako je najavljeno za sve strukovne škole u Republici Hrvatskoj, uvodi modularna nastava. Kako doznajemo od ravnateljice Vesne Ivančićević, od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih dobili su odobrenje za upis 150 učenika u ukupno osam razrednih odjela, a pojedini će biti kombinirani.

Na Danima otvorenih vratafoto: Marija Lešić Omerović
MARIJA LEŠIĆ OMEROVIĆ

Nova zanimanja

U reformi strukovnog obrazovanja ukinuti su određeni strukovni programi koji su do sada postojali, kao što je primjerice pediker, ali su učenicima ponuđena nova zanimanja, a neka će objediniti više struka u jedan program. Modularna nastava osmišljena je tako da daje više slobode nastavnicima u izvođenju nastave u strukovnim školama, a bit će i više prakse. Prema modularnom programu, Obrtničko-industrijska škola u školskoj 2025./2026. godini učenicima nudi upis za dva četverogodišnja zanimanja: fitomedicinski tehničar i referent za poslovnu ekonomiju. U trogodišnjim zanimanjima budućim je srednjoškolcima na raspolaganju njih deset: prodavač, elektroinstalater, elektromehaničar, kuhar, konobar, monter strojarskih instalacija, operater za strojne obrade, automehaničar, automehatroničar i frizer. Odobren im je upis i deset učenika u tri pomoćna zanimanja – pomoćni bravar, pomoćni cvjećar i pomoćni kuhar. Ravnateljica ističe da su učenicima ponuđena deficitarna i atraktivna zanimanja i želja joj je da ih osmaši upišu i popune odobrene kvote. Veseli ju i sve veći interes učenika za upis strukovnih škola. Dodatan poticaj daje i povratak stipendije za učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja u obrtničkim školama s iznosom od 2400 eura po učeniku za cijelu školsku godinu.

Učenici Tehničke školefoto: Marija Lešić Omerović
MARIJA LEŠIĆ OMEROVIĆ

Interes za Tehničku

Svi ti učenici, napominje Ivančićević, nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja imaju svoja zanimanja koja im omogućuju zapošljavanje. Obrtničko-industrijsku školu trenutačno pohađa 416 učenika, a izlazi im generacija od 134 maturanta.

U Tehničkoj školi u Županji, doznajemo od ravnatelja Marka Doroteka, planiraju upisati ukupno 48 učenika - 24 za zanimanje tehničar za elektroenegetiku i električne strojeve i 24 za zanimanje tehničar u strojarstvu. Riječ je o jednoj od najopremljenijih škola s velikim potencijalima, a interes učenika za upis redovito je velik. Nakon završetka školovanja dio ih nastavlja obrazovanje i upisuje fakultete, a dio ih se odmah zapošljava u struci i svih su dosadašnjih godina, ponosno ističe ravnatelj, kod poslodavaca prepoznati i potvrđeni kao kvalitetan i vrlo tražen kadar.

Gimnaziji Županja odobren je upis ukupno 60 učenika - 40 u dva odjela Opće i 20 u jedan razred Prirodoslovno-matematičke gimnazije.

GIMNAZIJSKI STANDARD

“Bilo bi idealno kada bismo popunili odobrenu kvotu, no svjesni smo demografske slike. I s brojkom od 50 učenika bili bismo zadovoljni kako bismo zadržali postojeću razinu i standard gimnazijskog programa”, kaže ravnatelj Ivica Živković. Učenici se za Gimnaziju odlučuju zbog kvalitete obrazovnih programa i visoke razine znanja koju ondje dobivaju kao odličnu podlogu za nastavak visokoškolskog obrazovanja. Kontinuirano se radi na poboljšanju nastavnog procesa i podizanja standarda obrazovanja na još višu razinu. Osigurani su i dodatni prostorni kapaciteti za održavanje kabinetske, dodatne i dopunske nastave, izvannastavnih aktivnosti, pojačana je izborna nastava, a sve u namjeri da županjski gimnazijalci budu konkurentni i s učenicima ponajboljih gimnazija u državi.