






/Galerija/ Projekt “(P)ostani volonter” učenici i osmislili i proveli
Klub je 2021. imao samo nekoliko članova, danas je aktivno pedesetak učenika
U vukovarskoj Srednjoj strukovnoj školi "Marko Babić" posljednjih su godina učinili velike pomake u segmentu volontiranja.
Naime, školski volonterski klub "Manus pacis" (Ruke mira) kada je osnovan 16. prosinca 2021. godine imao je samo nekoliko članova, a danas je u njemu aktivno 50-ak učenika. U tom su razdoblju učenici uz potporu nastavnika i tehničkog osoblja odradili velik broj volonterskih akcija, samostalno osmislili projekt "(P)ostani volonter" i uspješno ga provodili u proteklih godinu dana.
Eko akcije
Kako nam je rekla ravnateljica te škole Suzana Bingulac Beretin, projekt vrijedan 8028 eura financiran je EU sredstvima.
- Temeljen je na tome da je neformalna skupina mladih prepoznala probleme u lokalnoj zajednici i razvila ideju o osnaživanju školskog volonterskog kluba. Škola je kao ustanova bila prijavitelj projekta, no mladi su sami osmislili ideju, napisali projekt i realizirali ga. Riječ je o bivšim učenicima naše škole koji su i nakon srednjoškolskog obrazovanja nastavili sudjelovati u aktivnostima - pojasnila je ravnateljica.
Prva im je aktivnost bila edukacija o volontiranju kako bi ostale učenike upoznali s prednostima volontiranja i Zakonom o volonterstvu. Uslijedila je izgradnja drvenih kućica i hotela za kukce od trske koje su postavili u školskom dvorištu te velika aktivnost u okviru manifestacije "Hrvatska volontira" u kojoj su bojili školsku ogradu.
- U suradnji s PRONI Centrom za socijalno podučavanje organizirana je akcija pod nazivom "Na lijepom, plavom Dunavu", kada smo očistili šetnicu uz Dunav u gradskoj četvrti Borovo naselje, očistili stepenice od smeća, obojili tribine i postavili kućicu za knjige. Kako naša škola kontinuirano sudjeluje u akciji "Ubaci čep za skupi lijek", u okviru aktivnosti "Recikliraj i ti" ukrasili smo spremnike za čepove i osnažili svijest mladih o recikliranju - rekla je Bingulac Beretin.
Objavili priručnik
Posebno važnim drži uređenje zelenog kutka u školskom prostoru za odmor učenika, koji nije bio adekvatno uređen. Sudjelovao je velik broj učenika, ne samo članova volonterskog kluba, pa su zajedničkim snagama obojili zid i klupe, promijenili zemlju, posadili nove biljke i napravili pravu malu zelenu oazu.
Nekoliko puta mladi su se volonteri posvetili uređenju vanjskih školskih sportskih terena, a u okviru projekta kulinarske radionice u školi posjetili su ih korisnici Udruge za osobe s intelektualnim oštećenjem Golubica.
- Nastavno na projekt "Eko art školski park" uredili smo prostor parka za odmor učenika ispred škole i okončali uređenje i opremanje interkulturalne učionice. Kao rezultat projekta objavili smo priručnik o značenju volontiranja koji je javno dostupan na mrežnim stranicama škole. Iznimno smo zadovoljni odzivom naših učenika i vjerujem kako će volonterski klub nastaviti vrijedno raditi na ponos škole, ali i cijele zajednice - zaključila je ravnateljica.
U tomu će im svakako pomoći i iskustva volontera zabilježena u priručniku na primjerima dobre prakse u srednjoj školi. Njegovom izradom volonteri ove vukovarske škole željeli su potaknuti mlade na volontiranje, a u njegovu se sadržaju nalaze se projektne aktivnosti i koraci prilikom organiziranja volonterske akcije. n