




Našli rimske novčiće, kalupe za sir, pečat...
VINKOVCI
Na lokaciji u parku Lenije, neposredno uz zatvorene bazene, nedavno su počeli radovi na izgradnji otvorenih bazena sa svim pratećim sadržajima, koji će biti završeni, kako su obećali izvođač radova i Grad Vinkovci, do ljeta i početka sezone kupanja na otvorenom. Svoj dio posla na toj lokaciji obavljaju i vinkovački arheolozi, jer obveza je investitora da omogući arheološka istraživanja gdje god se obavljaju zemljani radovi u širem središtu Vinkovaca. Naravno, u Vinkovcima, naselju uz Bosut gdje se kontinuirano živi više od 8300 godina, uvijek se pronađe nešto zanimljivo, pa je tako i ovaj put. Arheolozi su gradonačelniku Ivanu Bosančiću pokazali što su našli metar, metar i pol ispod površine - rimske novčiće, kalupe za sir i ostale predmete koji datiraju između 2. i 4. stoljeća.
- Predmeti su pronađeni na dubini od približno 1,30 metara, a vrijednost nalaza trenutačno je teško ustvrditi. Prije svega, imaju znanstvenu vrijednost. Dok se nalazi ne očiste, teško je govoriti o nekim brojkama. U utvrđivanju vrijednosti rimskih novčića ima više elemenata, kao što su očuvanost, rijetkost kova, materijal... Više ćemo znati nakon detaljne obrade, konačna vrijednost može biti od nekoliko tisuća do nekoliko desetaka tisuće eura – pojasnio je kustos Hrvoje Vulić, ravnatelj Gradskog muzeja Vinkovci. Podsjetio je kako je tijekom izgradnje zatvorenih bazena 2008. godine vinkovački Muzej također provodio arheološka istraživanja, pa je bilo očekivano da će i sada nešto pronaći. Među zanimljivim predmetima ističe se pečat amfore koji se koristio najvjerojatnije za proizvodnju ribljeg umaka od riječne ribe iz Bosuta.
Ako vrijeme dopusti, najavljuju u vinkovačkom Muzeju, arheološka istraživanja će biti gotova do petka. Također, pojašnjavaju, lokacija se nalazi unutar zašćene zone B, tako da su u Muzeju bili uvjereni kako će ponovno biti zanimljivih i vrijednih nalaza.
- Kada radimo neki projekt, uvijek se pronađe poneki nalaz koji dokazuje važnost našeg grada i cijelog projekta. Dokaz je to da se kroz više od 8000 godina ovdje živi i stvara, stoga se možemo podičiti poviješću i najstarijim naseljem u Europi. Današnji nalazi potvrda su kako su Vinkovci arheološki, ali i u svakom drugom pogledu, važan grad – ponosan je gradonačelnik Ivan Bosančić, koji je obišao radove.