NOSKOVCI, Sudionici kampa za mlade čuvare prirode, 08.08.2024., foto Dravska priča
Dravska priča
8.8.2024., 13:53
projekt "Life Restore for MDD"

Dravska priča u Noskovcima: Kamp za mlade čuvare prirode

NOSKOVCI

U Posjetiteljskom centru Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije Dravska priča u Noskovcima danas završava trodnevni kamp za mlade rendžere. Djelatnici ustanove na čelu s ravnateljiciom Tatjanom Arnold Sabo osmislili su izuzetno sadržajnu aktivnost za 32 mladih od 6 do 12 godina zainteresiranih za upoznavanje i očuvanje okoliša.

Javna ustanova, naime, objavila je na svojim web-stranicama i društvenim mrežama javni poziv za prijavu zainteresiranih za sudjelovanje u kampu i tako je formirana skupina mladih koji će s održanog kampa ponijeti zanimljiva iskustva o potrebi zaštite i očuvanja prirode.

NOSKOVCI, Sudionici kampa za mlade čuvare prirode, 08.08.2024., foto Dravska priča
Dravska priča

Riječ je o jednoj od brojnih aktivnosti velikog projekta "Life Restore for MDD – Preserving and restoring floodplain forest habitats along the Mura-Drava-Danube rivers" ("Očuvanje i obnova poplavnih šumskih staništa duž rijeka Mura-Drava-Dunav"). Korisnik koordinator projekta je WWF Austria, a među brojnim projektnim partnerima su Hrvatske vode, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Virovitičko-podravske, Koprivničko-križevačke, Varaždinske i Međimurske županije, te srodne ustanove u Sloveniji, Mađarskoj, Austriji i Srbiji. Projekt se provodi od 1. listopada 2023. do 30. rujna 2028. godine na 2.071,6 četvornih kilometara riječnog toka, povezujući tako 17 Natura 2000 područja i ostalih zaštićenih područja unutar UNESCO-vog Rezervata Biosfere Mura-Drava-Dunav koji se proteže kroz pet država duž 700 kilometara triju rijeka. Ukupna vrijednost projekta je 20.024.000,13 eura, EU financiranje iznosi 13.416.080,87 eura, a budžet Javne ustanove VPŽ iznosi 609.397,10 eura.

Uz brojna istraživanja i praćenja stanja bioraznolikosti, u sklopu projekta Javna ustanova VPŽ u suradnji s Hrvatskim vodama provodit će restauraciju rukavca rijeke Drave na području općine Lukač, nedaleko od naselja Veliko Polje, na području zvanom Orlovo selište. Tim aktivnostima osigurat će se prisutnost vode u rukavcu te uspostaviti povoljno stanje riječnog sustava uz povećanje bioraznolikosti toga područja. Planirana je također nabava potrebne opreme i organiziranje kampova za mlade čuvare prirode.

NOSKOVCI, Sudionici kampa za mlade čuvare prirode, 08.08.2024., foto Dravska priča
Dravska priča

U Dravskoj priči upravo završava jedan takav kamp, u kome su prvoga dana mladi sudionici dobili odgovarajuću opremu, svatko je dobio ruksak, majicu kratkih rukava i kapu šiltericu, metalnu bocu za vodu i šalicu, dalekozor i kompas, blokić i olovku, a tijekom kampa naučili su i kako se dobivena oprema koristi. Djelatnici Posjetiteljskog centra upoznali su sudionike s objektom i sadržajima Centra u objektu i perivoju, organizirana je prezentacija o zaštićenim dijelovima prirode u Virovitičko-podravskoj županiji i poslovima čuvara prirode, a poslije održane biciklijade mladi su se druženjem s pripadnicima HGSS-a upoznali s pravilima ponašanja u prirodi na siguran način, korištenjem potražnih pasa i pružanjem prve pomoći unesrećenima. Održana je i likovna radionica s kreativnom udrugom Unikat iz Virovitice, na kojoj su djeca bojala privjeske za ključeve i magnetiće u obliku orla štekavca, a u večernjim satima pripremljena je prezentacija o vilama, vilenjacima i ostalim mitološkim bićima te im je uz logorsku vatru vilenjak Dravske priče pročitao legendu o Bugi i Janu, šumskim vilama i vilenjacima.

Jučerašnji dan sudionici kampa proveli su na terenu. Prvo su posjetili spomenuti rukavac Orlovo selište, na kome su već provedena neka istraživanja i gdje slijedi revitalizacija. Nakon obilaska rukavca i upoznavanja s biološkom raznolikošću područja posjetili su i drugi Posjetiteljski centar ustanove u Križnici, gdje im je bila zanimljiva vožnja elektrovlakićem, a u Vukosavljevici su posjetili Konjički klub DANarap, gdje su učili o uzgoju, hranjenju i čišćenju konja, a imali su i malu školu jahanja. Nakon povratka u Dravsku slušali su večernje predavanje o korištenju kamera za noćno snimanje pa su ih i postavljali u perivoju, a usput su promatrali zvijezde i satelite koji su upravo tada pojavili na nebu.

Treći dan započeo je prezentacijom u ptičjoj pjevaonici, a potom su prošli poučnom stazom, promatrali ptice i pregledavali materijale snimljene noćnim kamerama, a kamp će završiti natjecanjem mladih rendžera u timovima, provjerom znanja i podjelom diploma za sudjelovanje i uspješno svladanog programa kampa za mlade rendžere.