Održan Dan otvorenih vrata osječkog Odjela za biologiju: Oblaci, zmije, vulkani i komarci
Odjel za biologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku 13. godinu za redom provodi projekt popularizacije znanosti "Biolog-i-Ja", u okviru kojega su u subotu, 9. svibnja, održali Dan otvorenih vrata. Njihove su prostorije ispunili dječji žamor i znatiželja, a posjetili su ih i brojni učenici i srednjoškolci koji su Dan otvorenih vrata iskoristili da se upoznaju s radom Odjela. Spremni nastavnici, suradnici i studenti odgovarali su na sva pitanja te posjetitelje uveli u svijet laboratorija, dok su studenti zainteresiranim srednjoškolcima prenijeli vlastita iskustva studiranja.
Za posjetitelje su s Odjela pripremili brojne interaktivne radionice, igre i sadržaje. Tako su na jednoj radionici stvarali oblake pomoću tekućeg dušika koji se inače skladišti na -196 Celzijevih stupnjeva. Isti taj dušik poslužio im je da smrznu cvijet, a potom ga i razbiju.
Na drugoj su pak radionici glumili paleontologe pa su izrađivali modele fosila životinja iz Panonskog mora, dok su na trećoj imali priliku vidjeti kako izgleda litra komaraca. Voditeljica radionice koja je nosila naziv "Škola čarobnjaštva" bila je mag. biol. Tihana Miloloža, a za to su je inspirirali filmovi poput Harryja Pottera. Zato su posjetitelji kod nje mogli raditi puno malih, čarobnih pokusa iz biologije i kemije koji su efektni i kratkotrajni, a djeca mogu jako puno naučiti iz njih.
"Radimo vulkan, palimo gumeni bombon pa nastaju male munje, palimo pet eura. Kod djece sve to izaziva onaj wow efekt", rekla je Miloloža.
Dr. sc. Jasenka Antunović Dunić, predsjednica Povjerenstva za popularizaciju znanosti na Odjelu za biologiju objasnila je kako je cilj cijelog događaja privući djecu biologiji i približiti im tu znanost. Ujedno žele dati mogućnost srednjoškolcima koji još uvijek traže svoj budući put u obrazovanju da vide kako je to studirati na Odjelu za biologiju i upoznaju se s njihovim studijskim programima.
"Radionice na Danu otvorenih vrata pokrile su sav živi svijet, čitavu biologiju. Teme su raznolike, od mikroskopije i mikrobiologije gdje promatraju bakterije do istraživačkih eksperimenata u kojima se učenici mogu upoznati s fotosintezom, naučiti sve o gmazovima, zmijama i slično. Na hodnicima imamo različite kratke aktivnosti u koje se mogu uključiti svi, od vrtićaraca do srednjoškolaca, ali i svih građana", pojasnila je Antunović Dunić.
Dodala je kako su njihovi studenti vrlo aktivni u popularizaciji znanosti i podsjetila kako su baš prije nekoliko dana dobili Zelenu povelju Osječko-baranjske županije.