
Hrvatski sport, sa skromnim sredstvima, ima fantastične rezultate na svjetskoj sceni
Kineziološki fakultet u Osijeku bio je domaćin dvodnevne Konferencije o sportu u organizaciji Centra za istraživanja i razvoj vrhunske sportske pripreme Hrvatskog olimpijskog odbora, koja je okupila velik broj vrhunskih predavača iz akademske zajednice, ali i trenera osvajača olimpijskih medalja iz cijele Hrvatske.
Neven Šavora, direktor Ureda za programe nacionalnih sportskih saveza i razvojne programe HOO-a, istaknuo je da su nacionalni savezi ocijenili kako su hrvatski ekipni sportovi upali u svojevrsnu krizu rezultata. "Ne rada, nego rezultata, koji se jednostavno nisu događali", kazao je Šavora, dodavši kako za vrhunski sportski rezultat treba napraviti dosta toga da bi se on u konačnici dogodio.
Također je podsjetio kako se uz suglasje Vlade i HOO-a, ali i nacionalnih sportskih saveza, donio novi program, kojim se željelo pomoći nacionalnim savezima kolektivnih sportova.
- Na moje iznenađenje, jako se brzo dogodilo da rukomet, koji desetak godina nije osvojio medalju, ima viceprvaka svijeta, i to s novom, mladom reprezentacijom i odličnim trenerom, koji je prije godinu i pol došao u Hrvatsku. Vaterpolo se u prošloj godini vratio na sva moguća velika vrata s tri velike medalje, a nogomet ima fantastične rezultate posljednjih deset godina. Odbojka i košarka marljivo rade da se vrate na europsku i svjetsku scenu. To su dugoročni procesi, ali se vidi pomak i rezultati, što je sustav poduzeo kako bi se dogodili ti sportski rezultati - poručio je.
Prema njegovoj ocjeni, hrvatski sport, s relativno skromnim sredstvima na raspolaganju, postiže apsolutno velike rezultate na europskoj i svjetskoj sceni.
- Naravno da ulaganja moraju biti veća, ali Vlada je, pogotovo u posljednjem ciklusu, izdvojila znatna sredstva za sport, što je sport i pratio svojim rezultatima. Vani se naši sportaši bore sa sustavima koji su daleko financijski napredniji, ali u sportu financije nisu i najvažnije. Najvažnije što Hrvatska ima vrijedni su treneri i sportaši, koji primjenjuju sjajne tehnologije i po tome smo prepoznati u svijetu. Borimo se za svakog sportaša i svakog trenera da ostane u Hrvatskoj i bude dio sustava hrvatskog sporta - rekao je Šavora, napomenuvši da proračun HOO-a za ovu godinu iznosi 51,5 milijuna eura, a, usporedbe radi, proračun samo njemačkog gimnastičkog saveza ove je godine 49,5 milijuna eura.
Kaže također da su klubovi iz kojih dolaze djeca u pojedinačnim sportovima sufinancirani od lokalne uprave do države, odnosno HOO-a, koji ima sedam razvojnih programa, u kojima je prošle godine bilo 711 selektirane djece u 54 sporta.
- Uspostavili smo sustav koji daje rezultate i trudit ćemo se taj sustav nadograđivati i podijeliti s našim partnerima iz pet slavonskih županija - zaključio je Šavora.
Predsjednik Zajednice osječkog sporta Alen Nađsombat ističe da je Grad Osijek Strategijom osječkog sporta napravljenom 2020. godine stvorio planove za razvoj masovnog sporta, ali i vrhunskog sporta jer, kako kaže, bez dobrih rezultata nema uspješne sportske zajednice.
- Naši kolektivni sportovi, nažalost, imaju lošije rezultate i mi im moramo dati još veću potporu. Moramo biti sretni što je futsal-klub osigurao malonogometnu završnicu Hrvatske, Mursa je osvojila duplu krunu i to su vrhunski rezultati. Imamo i druge sportove, poput ženskog nogometnog kluba, rukometnih klubova, kojima je potrebna dodatna potpora, što je prepoznao i HOO i dodatna sredstva usmjerio kolektivnim sportovima - poručio je Nađsombat.