
Što samo 15 minuta čitanja dnevno znači za razvoj djeteta?
Rođeni za čitanje nacionalni je program poticanja čitanja djeci od najranije dobi i bavi se predškolskom djecom kao čitateljima uz aktivnu ulogu pedijatara u pedijatrijskim ordinacijama
Na Panonskom festivalu knjige (dvorana Gradski vrt) Ministarstvo kulture i medija, u sklopu programa Rođeni za čitanje, organizira u srijedu, 21. svibnja u 14.30 okrugli stol o temi Što samo 15 minuta čitanja dnevno znači za razvoj djeteta?, na kojem sudjeluju prim. mr. sc. Marija Radonić, dr. med., spec.pedijatrije, idejna začetnica programa Rođeni za čitanje u Hrvatskoj; Vlatka Krizmanić, dr. med., spec. pedijatrije; dr. sc. Ivana Trtanj, izv. prof. na Odsjeku za kroatistiku Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek; Zrinka Kuna, mag. logopedije, Suvag Osijek; dr. sc. Marin Seleš, ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Osijek; Petra Bučević, mag. praesc.educ., asistentica na Odsjeku za društvene znanosti Fakultet aza odgojne i obrazovne znanosti, te Maja Zrnčić, prof., viša savjetnica - specijalist, program Rođeni za čitanje, Ministarstvo kulture i medija.
Dječji kutak
U Dječjem će kutku od srijede do nedjelje vrtići, najmlađi i njihovi roditelji moći pogledati autorske predstave prema motivima slikovnica Bebe su super (predstava za djecu od 6 mjeseci do 3 godine, umjetničke organizacija LOFT, redateljice Morane Dolenc, prema motivima istoimene slikovnice autora Ivane Guljašević i Brune Kumana, Moj medo (kamišibaj predstava za djecu od 1,5 do 3 godine udruge Kozlići, prema motivima istoimene slikovnice autorice Ivane Musić) i Što sve danas moram napraviti (kamišibaj predstava za djecu od 3 do 5 godina udruge Kozlići, prema motivima istoimene slikovnice autora Ivane Guljašević i Brune Kumana) koje Ministarstvo kulture i medija tiska i distribuira u pedijatrijske ordinacije u sklopu programa Rođeni za čitanje, a pedijatri uručuju roditeljima i djeci.
Rođeni za čitanje nacionalni je program poticanja čitanja djeci od najranije dobi i bavi se predškolskom djecom kao čitateljima uz aktivnu ulogu pedijatara u pedijatrijskim ordinacijama. Na redovitim sistematskim pregledima pedijatri roditelje/skrbnike upućuju da je čitanje djetetu od najranije dobi jednako važno kao i briga o djetetovim osnovnim potrebama te da se razvojem predčitalačkih vještina u ranoj i predškolskoj dobi pridonosi čitalačkoj pismenosti. Razvijena čitalačka pismenost znači veću vjerojatnost za nastavak školovanja do 21. godine života, pretkazivač je profesionalne karijere (bolji od školskih ocjena), pozitivno utječe na odnos prema studiranju, povezana je sa sklonošću cjeloživotnom učenju, važna je za pojedinca kao i za društvo u cjelini.
Pedijatri prilikom redovitog pregleda poklanjaju slikovnicu u skladu s djetetovom dobi (četiri različite slikovnice u razdoblju od šest mjeseci do polaska u školu). Mnogi roditelji izražavaju izrazito pozitivan stav prema ideji čitanja djeci, kao i prema ideji poticanja djece da sama čitaju, ali nerijetko se suočavaju s izazovima vezanima uz prikladno vrijeme i način na koji bi to trebalo činiti. Zahvaljujući programu Rođeni za čitanje i interdisciplinarnom timu suradnika, roditelji/skrbnici nisu prepušteni sami sebi, nego u sklopu programa dobivaju konkretnu pomoć i informacije putem četiriju ključnih poruka: kada, gdje, na koji način i zašto čitati djeci od najranije dobi.
Poklonjeno 57.000 slikovnica
Program Rođeni za čitanje na nacionalnoj razini provode Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske, uz podršku Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju i Hrvatskog pedijatrijskog društva.
Prema službenim statističkim podatcima, u Republici Hrvatskoj u prosjeku se rodi 32.000 djece godišnje, a Ministarstvo kulture i medija ima za cilj dostavljati u sve pedijatrijske ordinacija u Hrvatskoj slikovnice za svako dijete, ukupno četiri slikovnice od djetetova rođenja do polaska u školu. Sustav podrške i promidžbe čitanja od najranije dobi uz aktivnu ulogu pedijatara uključuje mrežu dionika: 873 dječja vrtića i 1127 područnih vrtićkih objekata, 232 knjižnice, 33 rodilišta i volontersku mrežu. Sredstva potrebna za realiziranje programa Rođeni za čitanje osigurana su u državnom proračunu.
Zahvaljujući programu Rođeni za čitanje do polovine 2025. godine poklonjeno je 57.000 slikovnica u 205 pedijatrijskih ordinacija iz javnozdravstvenog sustava i sedam privatnih pedijatrijskih poliklinika. Ukupno u Programu sudjeluje 220 pedijatara iz 90 gradova iz svih hrvatskih županija. n