
Edukacija za građane
Nova era upravljanja stambenim zgradama: Na raspravi o novom Zakonu 300 predstavnika suvlasnika
Na pomolu je praktično rješenje za postavljanje klima-uređaja na pročelja zgrada
Nakon što je s prvim danom ove godine na snagu stupio novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, s namjerom poboljšanja stanja stambenog fonda, počela je i primjena većine promjena koje on donosi za upravitelje zgrada i njihove suvlasnike, odnosno predstavnike suvlasnika.
Nova era upravljanja
Kako u Osijeku polovina stanovnika stanuje upravo u stanovima višestambenih zgrada, ne iznenađuje što je novi Zakon izazvao veliko zanimanje, to više što doista donosi znakovite promjene u toj problematici, koja je godinama bila zapostavljana. Kako bi dao što konkretnija objašnjenja, ali i čuo pitanja i dvojbe predstavnika suvlasnika, Zavod za stanovanje d.o.o., koji je u našem gradu najveći upravitelj (i jedan od većih u RH, nap. a.), organizirao je u utorak poslijepodne edukaciju o navedenoj temi.
Odaziv veći od očekivanog - više od 300 predstavnika suvlasnika napunilo je konferencijsku dvoranu IT centra, pa je stoga Krešimir Novoselić, direktor Zavoda, najavio kako će vrlo brzo prirediti još jedan ovakav sastanak. Prema potrebi i još poneki.
- Novi je Zakon velika promjena u odnosu prema Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima, koji je donesen 1998. godine, te tako prvi put dobivamo kompletni pravni okvir koji se tiče upravljanja stambenim zgradama. Do sada je to područje bilo slabo regulirano i sada možemo reći kako ulazimo u novu eru upravljanja stambenim zgradama - rekao je uvodno Novoselić.
Recimo, jedna je od većih promjena ona oko donošenja odluka koje se tiču samih stanara i njihova života.
- Prije je to bilo dosta šturo regulirano, s pedesetpostotnom ili čak stopostotnom suglasnosti, što se sada mijenja - od trećine do 80 posto. Primjerice, za hitne radove u kojima se mora promptno reagirati nije potrebna nikakva suglasnost, nego o tome odlučuje predstavnik suvlasnika. Kod nužnih radova potrebna je suglasnost trećine suvlasnika, za većinu je stvari potrebna natpolovična većina, a kvalificirana, više od 80 posto, kada su u pitanju veća poboljšanja u zgradi - kaže Novoselić.
Prinudni predstavnik suvlasnika
Podsjeća kako se uvodi institut prinudnog predstavnika suvlasnika, kojeg imenuje Zavod. I takav predstavnik ima pravo na naknadu kao i svaki predstavnik suvlasnika, ali u ovom će slučaju visinu odrediti Zavod.
Recimo i to kako Zavod upravlja s 1,2 milijuna četvornih metara osječkih stanova, odnosno na upravljanju ima 1625 zgrada, koje čine 85 stambenog fonda u Osijeku. Svaka će od tih zgrada, a to je također novost u Zakonu, postati pravna osoba, dobit će vlastiti OIB i tako postati porezni obveznik. Taj će dio posla, tu svojevrsnu registraciju za svoje zgrade, obaviti Zavod.
U fokusu šire javnosti bile su se svojedobno našle teme poput kratkoročnog najma stanova i najma stanova za strane radnike, a najviše je rasprave izazvalo pitanje postavljanja novih klima-uređaja na pročelja zgrada. Potonje je bilo temom o kojoj se raspravljalo i na ovom sastanku, pri čemu Novoselić otkriva kako se na tome radi, odnosno poslali su konkretan prijedlog rješenja nadležnom ministarstvu.
- Ideja je da se za cijelu zgradu naprave svojevrsne košare/nosači u koje će dolaziti vanjske jedinice klima, a ti će nosači biti jednoobrazni i pravilno raspoređeni po zgradi, tako da neće nagrđivati njezinu estetiku. Uskoro očekujemo mišljenje o tom prijedlogu - rekao je Novoselić.
Velik se dio predstavnika suvlasnika pozitivno očitovao o zakonskim promjenama, ali za neke situacije realnog suživota u svojim zgradama predlažu da to “bude stvar dogovora suvlasnika, a ne da baš sve bude diktirano slovom zakona”.