









/Galerija/ Dani otvorenih vrata PU osječko-baranjske: Eksplozivne naprave i borilačke vještine u Tvrđi
Vježbama, opremom, vozilima i tehnikom najviše su oduševljena bila vrtićka djeca
Trg Vatroslava Lisinskog, u Tvrđi, u petak je bio mjesto neutraliziranja eksplozivnih naprava, raznog vatrenog oružja, poligona kojima su vozili motociklisti pokazujući svoju spretnost, borilačkih vještina i još koječega. No bez brige, sve je to bilo u sklopu Dana otvorenih vrata Policijske uprave osječko-baranjske.
Cilj je događaja motivirati što više mladih da se u budućnosti odluče na posao policajke ili policajca. Sve zanimljive aktivnosti koje su iz policije pripremili zasigurno su pobudile znatiželju i zanimanje djece svih dobi. Mogli su se vidjeti svi rodovi policije, od temeljne, granične, krim i prometne policije sve do jedinica specijalne i interventne policije, policajaca iz policijske akademije te protueksplozijske jedinice. Dok su oni nešto stariji samo stajali sa strane i promatrali, vrtićka su se djeca zadivljeno i glasno divila vježbama koje su demonstrirali pripadnici specijalne i interventne policije. Vrhunac je bio kad su protueksplozijske jedinice prikazale simulaciju neutraliziranja eksplozivne naprave iz sumnjivog predmeta. U tome im je prvo pomogao obučeni pas, a potom i robot Teodor.
Događaj se odvija u sklopu kampanje Budi zakon, postani policajac/ka. Njime su prisutnima predstavili sve poslove kojima se bavi Policijska uprava, a, usto, pokazali su svoju opremu, tehniku i vozila. Djeca su mogla vidjeti kako se prelazi poligon koji se mora proći kako bi se uopće prošao natječaj za daljnje školovanje na policijskoj akademiji.
Zamjenik načelnika PU osječko-baranjske Darijo Premec istaknuo je da je njihova PU relativno dobro popunjena i da mogu obaviti sve poslove koji se stave pred njih. Pozvao je sve mlade da se jave u njihove redove istaknuvši kako to nije zanimanje, nego poziv. "Policijska uprava osječko-baranjska jedna je od najboljih kada se gledaju rezultati rada. Osijek je siguran grad, baš kao i cijela Osječko-baranjska županija", rekao je Premec.
Na Danu otvorenih vrata bio je i Zvonimir Rebolj, djelatnik specijalne policije i državni prvak u teškoj kategoriji iz Boksačkog kluba Osijek. "Prošlog mjeseca održavalo se seniorsko državno prvenstvo u Zagrebu i tu sam uspio pobijediti sva tri protivnika, te sam tako postao prvak Hrvatske. Mora se trenirati bar 12 puta tjedno, pripreme su žestoke. Jako puno mi znači što imam podršku na poslu. Kao pripadnik specijalne policije moram biti u vrhunskoj formi, a to jako pridonosi i boksu", rekao je Rebolj. Dodao je da su zadaće specijalne policije najteže u Ministarstvu unutarnjih poslova, pa zato njihovi službenici moraju biti mentalno i fizički jaki i spremni za sve zadaće.
Policijska službenica Tea Pajić otkrila je da ju je taj posao oduvijek privlačio, a tomu je pridonijelo to što joj je i otac u policiji. "Posao mi se oduvijek činio dinamičnim i zanimljivim. Iako u policiji ima više muškaraca, žene mogu taj posao obavljati jednako kao i muškarci. Ne susrećem se ni sa kakvim predrasudama dok radim", rekla je Pajić.
Voditelj stručnog aktiva pravnih i kriminalističkih predmeta u Policijskoj školi “Josip Jović”, Anto Jolić, istaknuo je kako je više mogućnosti za upis i obrazovanje. Može se, naime, upisati nakon prva dva razreda gimnazijskog ili strukovnog smjera, nakon čega se službenici raspoređuju prema potrebama MUP-a. Drugi način obrazovanja je prekvalifikacija. To je za one koji su već završili srednju školu ili višu spremu, pa u školi bivaju 11 mjeseci. “Ne znam zanimanje srednjoškolskog obrazovanja gdje je prva plaća oko 1300 eura. Postoje i mnoge druge beneficije, poput sigurnog posla i mogućnosti napredovanja kroz službu. Oni koji su ambiciozni mogu ići dalje i studirati.”