
Unikom planira uvesti naplatu kazni zbog nepravilnog odvajanja otpada
Iako Osijek ponosno nosi titulu Eco City sa zavidnih 57,65 posto odvojeno prikupljenog otpada, za što najveće zasluge idu njegovim stanovnicima, koji su u velikoj mjeri usvojili naviku odvajanja otpada, uz, naravno, djelatnost gradske komunalne tvrtke Unikom, i dalje po posudama namijenjenima isključivo za jednu vrstu otpada zatječemo i onaj kojemu ondje nije mjesto. Primjerice, papir u posudi za plastiku i obrnuto.
Postoje čak i ekstremniji slučajevi, o čemu će posvjedočiti fotografije našeg Brune Jobsta, na kojima je vidljivo kako pojedinci u posude za plastiku ubacuju metalnu i staklenu ambalažu, ostatke hrane i razni drugi otpad, ne mareći za red i ekologiju.
Nakon što smo nedavno u medijima primijetili vijest kako je pogrešno razvrstavanje otpada skupo stajalo jednog stanovnika austrijskog Linza, koji je, zbog toga što je list papira u svojoj stambenoj zgradi bacio u pogrešnu kantu, morao platiti kaznu od 90 eura, to nas je, uz već spomenute osječke primjere, ponukalo da provjerimo kako je cijela stvar uređena kada je riječ o gradu Osijeku i njegovu komunalnom poduzeću Unikom.
Na naš upit o tome jesu li kakvim propisom predviđene novčane kazne za one koji nepravilno odvajaju otpad, iz Unikoma su nam odgovorili kako još nastoje edukativno djelovati na svoje korisnike informirajući ih o pravilnom odvajanju i zbrinjavanju otpada. Ipak, čini se kako će oni do kojih ne dopiru te edukativne poruke ipak ubuduće biti kažnjavani.
“Do kraja godine imamo u planu krenuti s upozorenjima za nepravilno odvajanje i odlaganje otpada, te uvesti i naplatu ugovorne kazne neodgovornim pojedincima", stoji u odgovoru Unikoma na naš upit.
Sukladno s Odlukom o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Osijeka propisana je ugovorna kazna, odnosno iznos koji je korisnik javne usluge dužan platiti ako ne ispunjava ili neuredno ispunjava obveze iz ugovora, dodaju iz Unikoma.
U slučajevima kada korisnik ne predaje opasni komunalni otpad u reciklažno dvorište ili mobilno reciklažno dvorište, odnosno ne postupa s njim u skladu s propisima koji uređuju gospodarenje posebnom kategorijom otpada, ugovorna se kazna naplaćuje u iznosu od 20 eura prilikom svakog evidentiranog nepravilnog postupanja.
Kazna jednakog iznosa naplaćuje se i ako korisnik ne predaje odvojeno miješani komunalni otpad, odnosno biootpad, reciklabilni komunalni otpad, opasni komunalni otpad i glomazni otpad odvojeno od miješanog komunalnog otpada. Ako poklopac zaduženog spremnika prilikom pražnjenja nije zatvoren zbog odlaganja otpada u količini većoj od volumena zadužene posude, ugovorna se kazna naplaćuje u iznosu od 13 eura.
Najskuplje će, s kaznom od 27 eura, proći oni koji u spremnike za odlaganje komunalnog otpada ulijevaju tekućine, ubacuju žeravicu ili vrući pepeo, ostatke uginulih životinja, građevni materijal, krupnu ambalažu, dijelove kućnog namještaja, opasni otpad i ostali iskoristivi otpad.