
Niz priredbi na proslavi 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva u Osijeku
U Gradskom poglavarstvu održan je prvi sastanak Organizacijskog odbor za proslavu 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva u Osijeku. U Odboru su čelnici ili predstavnici svi relevantnih organizacija i udruga u gradu Osijeku. Tihomir Florijančić imenovan je predsjednikom Organizacijskog odbora, a za potpredsjednike imenovani su prof. emeritus Antun Tucak, akademkinja Helena Sablić Tomić i županijska pročelnica Tatjana Turalija. U Organizacijskom su Vladimir Ham, Miroslav Čakalić, Jasmin Novljaković. prof dr. Vlado Guberac, prof. dr. Ivica Mihaljević, Marina Vinaj, Martina Hartz, Domagoj Pećar, Dražen Kušen, mons. Vladimir Dugalić, Igor Miklavčić, prof. dr. Ivan Trojan, Damir Doležal, dr. Vlatko Kopić, Hrvoje Mihalj, Lidija Neznanović, Jasmin Novljaković, Boris Popadić i Denis Škugor.
Prof. emeritus Tucak napomenuo je da je obilježavanje ove velike obljetnice potaknuto od osječke Matice hrvatske i Družbe hrvatskog zmaja Osijek. Zaključio je da će se manifestacije obljetnice održavati tijekom cijele godine, a da će se središnja manifestacija s brojnim događajima održati 6. rujna. Najznačajniji događaji bit će svečanost kraj tri lipe posađene prije sto godina, a zanimljivost je da će hit tog događaja biti lopata, kojom su posađene tri lipe i koja se čuva u Muzeju Slavonije. Toga dana bit će promovirana i dvojezična monografija akademika Andrije Mutnjakovića. Bit će govora i o životu kralja Tomislava, prvog objedinitelja Slavonije, Hrvatske i Dalmacije.
U sklopu proslave bit će i premijera Zajčeve opere "Nikola Šubić Zrinjski" u listopadu u izvođenju osječkog HNK-a. Kazalište će podržati i druge manifestacije proslave, napomenuo je intendant Ham.
U obilježavanje su uključeni Grad Osijek, Osječko-baranjska županija, Družba braće hrvatskog zmaja, Akademija za umjetnost i kulturu Osijek, KUD Osijek 1862., osječki izviđači, Hrvatski sokol Osijek, osječki Medicinski fakultet, HAZU Osijek, osječka Matica hrvatska i HNK Osijek, Osječko-baranjska biskupija, osječki Historijski arhiv i Muzej Slavonije.