




/Galerija/ U Slavoniji raste broj intervencija - sve više moždanih i srčanih udara
Prikazom mogućnosti medicinskog osoblja građanima na Trgu slobode obilježen je Nacionalni dan hitne pomoći.
Župan Mato Lukić, čestitajući, potvrdio je da je hitna pomoć Osječko-baranjske županije i dobro opremljena i educirana.
- Zaista smo na Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije ponosni, sugrađani su sigurni u sve ono što djelatnici Zavoda rade. Kada je riječ o edukacijama pohvaljujem ravnateljicu Silvanu Sabo i tim koji vodi zato što se djelatnici kontinuirano educiraju uz vrhunsku opremu koja je nadstandardna, kada je riječ o zdravlju moramo imati sve potrebno za pružanje pomoći. Zaista je veliki broj intervencija, a po tome je razvidno o kakvoj je velikoj organizaciji posla radi. Posebno je važno što imamo i hitnu helikoptersku službu koja pruža dodatnu sigurnost svima nama u situacijama kada treba brže doći do unesrećenih. Čestitam djelatnicima na radu, predanosti, brzini, hrabrosti s svemu što pružaju našim stanovnicima - naglasio je Lukić.
Jedanaest nam je, kaže Sabo, timova za hitnu medicinsku pomoć na području županije i 24 tima sanitetskog prijevoza.
- Uz te cestovne timove imamo i hitnu helikoptersku službu koja pokriva pet županija - Osječko-baranjsku i susjedne četiri županije - svi pacijenti s hitnom helikopterskom službom dovoze se u KBC Osijek. Što se tiče broja intervencija imamo ukupno oko 50.000 prijevoza kroz sanitetski prijevoz, imamo, po prošlogodišnjim statistikama, oko 27.000 intervencija hitne medicinske pomoći. Svake godine nam broj hitnih intervencija raste, ove godine za prva tri mjeseca smo imali 35 letova helikoptera koji se dižu u tri slučaja. Kod primarnih intervencija u slučaju da zemaljski timovi ne mogu prići jer je područje nepristupačno ili ako nisu na raspolaganju zemaljski timovi onda se šalje helikopter kao prvi tim. U slučaju kada se na mjestu već nalazi cestovni tim i traži da se pacijent s terena preletom prebaci u KBC, to su takozvane sekundarne intervencije, a imamo i međubolničke intervencije kada se iz susjednih bolnica iz susjednih županija pacijenti zbog kvalitetnije skrbi prebacuju u KBC Osijek - pojasnila je Sabo.
Dodatno je pojasnila kako kod Slavonaca, s obzirom na naše podneblje i uvjetovano uz način prehrane, imaju dosta intervencija zbog srčanih i moždanih udara. "Moramo sami voditi brigu o svom zdravlju, bez obzira koliko vam mi možemo brzo pružiti pomoć, bez obzira koliko mi brzo skrbimo, a doista su nam respektabilni brojevi i vremena pristupa našim pacijentima", savjetuje Sabo spomenuvši kako je ovaj dan posvećen osvješćivanju brige o pacijentima s moždanim udarom.
- On se javlja kao "grom", razvio se akronim jer se prvo reflektira na G - govor, zatim na R - ruke, koje postaju slabije ili se ne mogu više koristiti, i na O - obraz, jer se vide promjene na licu. To su najčešći simptomi kada vidite pacijenta koji je doživio moždani udar, a M su minute koje su najbitnije, jer kada se vide ti simptomi najvažnije je odmah reagirati, odmah nazvati 194 kako bismo mi mogli preuzeti pacijenta i prebaciti ga na daljnje liječenje - apelira ravnateljica Silvana Sabo.
Okupljeni Osječani na Trgu su se rado informirali i sudjelovali u interaktivnom događaju.