Ericsson Nikola Tesla
Bruno Jobst
28.2.2025., 09:50
Osijek važan dio globalne inovacijske mreže

Mladi ostaju u Osijeku i rade na tehnologijama rame uz rame sa stručnjacima iz cijelog svijeta

Razvojno-istraživački centar (R&D) Ericssona Nikole Tesle u Osijeku, dio je najvećeg softver dizajn centra u Hrvatskoj i regiji, specijaliziranog za napredna rješenja u telekomunikacijama i ICT industriji​. Ovaj centar radi na naprednim tehnologijama poput 5G mreža, što Osijek čini važnim dijelom globalne inovacijske mreže. Uz R&D, područja djelovanja osječkog ureda ENT-a su, razvoj ICT rješenja za digitalnu transformaciju te rješenja i usluge za kupce, čime ovaj ured pozicionira grad Osijek kao regionalno tehnološko središte, omogućujući lokalnim stručnjacima priliku za rad na globalnim projektima bez napuštanja regije. Naposljetku, osječki ured čini važan dio globalne Ericssonove mreže​

Kako je raditi u Ericssonu Nikoli Tesli u Osijeku, saznali smo iz prve ruke. Vinko Staković, rukovoditelj osječkog ureda, Tomislav Jelavić, rukovoditelj razvoja mreže, te Patrick Nikić, inženjer za razvoj softvera i viši specijalist, članovi su tima osječkog ENT-a. S njima smo razgovarali o ključnim aspektima poslovanja ovog ureda, njegovim aktivnostima te značajnom doprinosu globalnim ICT rješenjima.

Vinko Staković, ističe kako unatoč tome što postoji tek šest godina,  osječki ENT ured uspješno objedinjuje različite organizacijske jedinice, čija je primarna djelatnost razvoj softverskih rješenja u raznim domenama poput 5G tehnologije, automatizacije procesa i digitalne transformacije.

- Uz odgovornost rukovoditelja ureda zadužen sam za organizacijsku jedinicu u Osijeku koja je odgovorna za automatizaciju procesa u području isporuke radijskih mreža (eng. Network roll-out services). Tim koji radi u ovom području ima odgovornost razvoja softverskih alata koji automatiziraju određene procese, ubrzavaju kontrolne aktivnosti i smanjuju ljudsku pogrešku koja može nastati u samom procesu. Alati se koriste po cijelom svijetu, što u današnje vrijeme digitalizacije predstavlja velike izazove s aspekte sigurnosti u procesu razvoja softvera. Kvalitetom svojih isporuka prema poslovnim dionicima unutar globalne korporacije odlično smo pozicionirani što nam osigurava nove zadatke i rad na inovativnim projektima. 

Ericsson Nikola Tesla
Bruno Jobst

HRVATSKI LIDER VISOKE TEHNOLOGIJE

Kao hrvatski lider u području visokih tehnologija Ericsson Nikola Tesla uz strateško partnerstvo s Ericssonom u razvoju inovativnih tehnologija  koje mijenjaju način komunikacije, razvija i vlastita ICT koja omogućuju digitalnu transformaciju u brojnim industrijama i područjima ljudskog djelovanja – između ostaloga zdravstvu, transportu, državnoj upravi, javnoj i nacionalnoj sigurnosti te upravljanju zemljišnim knjigama i infrastrukturom.

-Kada govorimo o razvoju softvera osječki ured ENT-a ima oko 140 ICT stručnjaka koji svojim projektnim aktivnostima djeluju kako na lokalnoj ali tako i na globalnoj razini. Bitno za istaknuti je da ured i dalje raste, nova zapošljavanja će se nastaviti i u 2025. godini. Uz sve projektne obveze, naše kolege rade i sa studentima kako bi im približili najnovije tehnologije i iskustva. Trenutno u osječkom uredu ENT-a imamo više od 25 studenata koji zajedno s našim kolegama imaju priliku naučiti kako primijeniti teorijsko znanje te upoznati se s projektnim pristupom realizacije ciljeva. Tu je svakako i ENT Summer Camp koji studentima daje jedno novo iskustvo, ističe Staković.

Ericsson Nikola Tesla

Vinko Staković, rukovoditelj ureda u Osijeku 

Bruno Jobst

Naglasio je, očekivano, i odličnu suradnju s osječkim Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT). Jedan od najvažnijih projekata je otvaranje zajedničkog znanstveno-istraživačkog laboratorija 2023. godine​. Laboratorij omogućuje istraživačima i studentima rad na najnovijim ICT tehnologijama, razvoju analitičkih metoda i primjeni umjetne inteligencije.

- Dugogodišnja suradnja s FERIT-om na obostranu je korist - studentima ali i nama kao kompaniji. Studenti imaju mogućnost kroz laboratorijske vježbe na najmodernijoj opremi kombinirati teoriju i praksu dok se nama otvara mogućnost privlačenja kvalitetnih mladih stručnjaka, koji se po završetku studija zapošljavaju u našoj kompaniji. Na taj način stvaraju se vrijednosti za sve sudionike procesa, a iznimno je bitno da mlade stručnjake po završetku studija čeka stalan posao u uzbudljivom poslovnom okruženju u kojem je stjecanje novih znanja zajamčeno. - rekao je Staković.

KOMPANIJA I OVE GODINE ZAPOŠLJAVA 

ENT kontinuirano zapošljava ICT stručnjake, a otvaranjem novih radnih mjesta osnažuje se i lokalna zajednica. ​Osječki ured je savršena točka kako za mlade inženjere tako i za seniore, odnosno one s iskustvom. I jedni i drugi rade na vrhunskim tehnologijama i zanimljivim, globalnim projektima u poticajnom okruženju koje omogućuje kontinuirano učenje i razvoj kompetencija uz izraženu kulturu timskog rada te ravnotežu poslovnog i privatnog života. Dodatno, mladi kroz odličan proces mentorstva uče od vrhunskih stručnjaka što im otvara mogućnost karijernog rasta i preuzimanja složenijih odgovornosti. 

Tomislav Jelavić, rukovoditelj razvoja mreže, opisao je specifičnosti rada R&D centra u Osijeku i njegov doprinos ENT R&D aktivnostima.

- R&D Ericssona Nikole Tesle, osim u Osijeku, smješten je i u Zagrebu, Splitu, i Prištini. U Osijeku danas radimo na razvoju najnovijih funkcionalnosti vezanih uz radijske pristupne mreže (SW za najnoviju generaciju Ericssonovih baznih stanica, 5G). Posao obuhvaća sve razvojne faze produkta, od analize i razrade rješenja na sistemskom nivou, implementacije tih rješenja u konkretne 5G radijske produkte, u smislu razvoja softvera i testiranja softvera na svim razinama testova. Rad na ovakvim tehnologijama je izazov sam po sebi jer pretpostavlja rad u vrlo dinamičnom međunarodnom okruženju te podrazumijeva konstantno učenje i unapređivanje vještina, kako u razvoju softvera i telekomunikacijskih tehnologija, tako i po pitanju komunikacijskih vještina.

Ericsson Nikola Tesla

Tomislav Jelavić, rukovoditelj razvoja mreže 

Hrvoje Mihajlic

U svom radu, pratimo i postavljamo najviše standarde u vidu kvalitete produkata primjenjujući suvremene prakse, metodologije i tehnologije korištene u razvoju softvera i po tome smo prepoznati u Ericssonovom svijetu. Od 2018. kada smo krenuli s prvim zaposlenicima u Osijeku u okviru ENT R&D centra, svakom novom godinom rastemo s brojem zaposlenika, a to prati i rast novih odgovornosti u Osijeku. U narednim godinama planiramo daljnji rast našeg osječkog ureda, a usporedo s tim i daljnji rast odgovornosti, a time i važnosti osječkog dijela R&D centra - kaže Jelavić.

Jedan od onih koji su radeći ovdje stekli odgovornost je i Patrick Nikić, ranije student "osječke matematike", sada inženjer za razvoj softvera, viši specijalist. Govori o ključnim izazovima i motivatorima u radu na tehnologijama poput 5G mreža.

- Mobilna mreža složen je sustav koji uključuje bazne stanice, jezgrene mreže i vanjske mreže kako bi pružala usluge brojnim uređajima (uključujući mobitele). Arhitektura i ponašanje svih dijelova mobilne mreže temelji se na brojnim standardima i specifikacijama. Rad na posljednjoj generaciji mobilne mreže zahtijeva široko domensko znanje i stalno proučavanje funkcionalnosti trenutnog sustava. Mobilne mreže omogućuju veliki dio naše svakodnevne komunikacije i korisnici uglavnom nisu ni svjesni što je sve potrebno kako bi se ostvario jedan telefonski poziv. Radom na usavršavanju ovog sustava, osobno gradimo budućnost digitalne komunikacije među ljudima - kaže Nikić.

Osijek, 09. 01. 2025., Kappa centar Osijek, Ericsson Nikola Tesla, SNIMIO BRUNO JOBST

Patrick Nikić,  inženjer za razvoj softvera i viši specijalist 

Bruno Jobst

Pitamo ga za kraj, što savjetuje mladim programerima koji razmatraju rad u R&D-u u osječkom uredu Ericssona Nikole Tesle? 

- Ako ih zanima kako se razvija vrhunski softver, onda naš ured pravo mjesto za njih. Rad na 5G mrežama u ENT-u  podrazumijeva razvoj softvera visoke kvalitete. Naše radne dane sačinjava detaljna analiza postojećeg koda, promišljanje kako najbolje uklopiti novi kod i testiranje na mnogo razina kako bi očuvali visoku kvalitetu. 

Ovo je mjesto gdje tehnički sposobni ljudi prosperiraju i vode posao. U našim timovima vlada atmosfera međusobne pomoći i dijeljenja znanja. O svemu tome, a i mnogo više, možete čuti iz prve ruke od bilo kojeg našeg studenta ili zaposlenika - iskreno će Nikić.

Ako govrimo o digitalizaciji procesa, treba istaknuti kako naš osječki ured Ericssona Nikole Tesle u suradnji s partnerima razvija jedinstvenu aplikaciju preko koje će građani Osijeka imati sve što im je potrebno, bez papira, administracije i birokracije. Preko te aplikacije će se moći podnijeti određeni zahtjevi tako da građani ne moraju dolaziti u gradsku upravu i poduzeća. Bit će to jedinstvena aplikacija preko koje će građani Osijeka imati sve što im je potrebno, bez papira, administracije i birokracije

NOVI VIZUALNI IDENTITET ZA 75. GODINA USPJEŠNOG POSLOVANJA

Ericsson Nikola Tesla krajem prošle godine obilježio je 75 godina uspješnog poslovanja i tehnološkog napretka, čime potvrđuje svoj dugogodišnji doprinos industriji telekomunikacija i inovativnih ICT rješenja. Tom prigodom predstavljen je i novi vizualni identitet tvrtke. Novi zaštitni znak je akronim ENT dodatno oplemenjen i sloganom Enlightening New Technologies koji objedinjava područje djelovanja te ono čemu kompanija teži. Središnji dio logotipa stiliziran je na način da kroz njega prolazi zraka svjetlosti koja predstavlja ključne pojmove sadržane u esenciji branda – izvrsnost, inovativnost, ustrajnost.

 

Sadržaj nastao u suradnji s ENT