Osijek, 18. 02. 2025, Društveni atelje. Tekstilni brendovi bez odgovornosti. Mario Iveković, sindikat, Ivana Perić, novinarka i još jedna novinarka...snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
18.2.2025., 21:48
Novi sindikat

Tribina o budućnosti Benettona u Hrvatskoj: Ne želimo minimalce i loše uvjete. Dosta je izrabljivanja

U utorak je u organizaciji Novog sindikata u Društvenom ateljeu održana tribina,,Tekstilni brendovi bez odgovornosti - Koja je budućnost Benettona u Hrvatskoj?". Predsjednik sindikata Mario Iveković te novinarke i istraživačice, Dunja Kučinac i Ivana Perić, razgovarali su o dosadašnjim nalazima istraživanja o radnim uvjetima u tekstilnoj industriji u Hrvatskoj, s naglaskom na poslovanje stranih brendova i njihove prakse u domaćem tekstilnom sektoru.

Domaća tekstilna industrija ovisi o izvozu na inozemnim tržištima koji čini čak dvije trećine prihoda. Upravo je zato i prva osjetila negativne utjecaje recesije u sjevernoj Europi. Jedna od tvrtki koja je izravno pogođena konkurencijom brze mode je talijanski Benetton, koji u Osijeku posluje od 2000. godine, a koji posljednjih godina gomila gubitke i do 230 milijuna eura. U siječnju ove godine zbog masovnih gubitaka poslovnica je službeno zatvorila svoja vrata u Osijeku.

- Na ovu tribinu, potaknuti smo nedavnim događanjima u Benettonu, odnosno odlukom da zatvore svoju proizvodnju u Hrvatskoj i, koliko smo čuli, Srbiji. Odlaze u jeftinije države istočnog svijeta, pretpostavljamo Bangladeš. Nažalost, to je jedna od posljedica rasta cijena rada u Hrvatskoj mada nije negativna jer odlaze brendovi koji ustvari ne poštuju radnička prava. Dok su mogli isplaćivati bolje plaće i osigurati bolje uvjete rada, uvijek su cijene svojih proizvoda uštimavali prema minimalnoj cijeni rada. Benetton se našao u stvarnim problemima, zatvaraju neke trgovine i u Italiji kao i neke proizvodne pogone. U Hrvatskoj je problem što država nije na vrijeme reagirala i dovela brendove koji plaćaju dobre cijene. Postoje takvi brendovi, oni koji se bave održivom proizvodnjom i nije im fokus na brzoj modi. Mi smo zapravo zadovoljni što na ovaj način prestajemo biti dijelom trećeg svijeta. - objašnjava predsjednik sindikata, Mario Iveković.

Ivana Perić, novinarka i istraživačica u sklopu,,Clean Clothes" kampanje provodi istraživanje na razini Hrvatske o uvjetima rada u tekstilnoj industriji. Istraživanje se fokusira na tvornice koje proizvode za strane brendove, a koje čine 80% radnih mjesta intervjuiranih osoba. U ovom slučaju, to su Benetton, Calzedonia i Marc Cain, no sve dijele iste značajke.

- Dosad, sve su intervjuirane radnice na minimalcu. One svoje godišnje odmore ne mogu koristiti na način na koji bi htjele, srednje do starije dobi su i udane te s više djece. One s plaćom koju imaju ne mogu podmiriti osnovne životne potrebe pa se oslanjaju na ostale članove svog kućanstva, ako ih imaju. Od samog rada u tekstilnoj industriji, danas se s ovim uvjetima i troškovima života, ne može preživjeti. Između ostalog, to su i radnice koje uglavnom rade infrastrukturno u teškim uvjetima sa starim, bučnim strojevima i u zagušljivim i prašnjavim prostorima. Većina njih ima ozbiljne zdravstvene tegobe nastale uslijed desetljeća rada u tekstilu poput problema s leđima, vidom ili sluhom. Pritom, sve intervjuirane radnice nemaju ni pravo na sistematski pregled na radnom mjestu, a ne mogu si ni priuštiti servisiranje zdravstvenih tegoba. Postoje problemi i sa bolovanjima i adekvatnim isplaćivanjima bonusa za prekovremeni rad vikendom. Takvi poslodavci ne bi trebali ni biti dobrodošli u Hrvatskoj zato što ne poštuju osnove radnog zakonodavstva. - govori Perić.