
Ove su godine potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju planirane na razini od 436 tisuća eura
OBŽ je prva jedinica područne samouprave u RH koja je, od 2018., poduzetnicima omogućila kamatnu stopu od 0 postotnih poena
Povećanje kreditnog potencijala u Programu kreditiranja "Poduzetništvo mladih, žena i početnika", zajedničkom projektu Hrvatske banke za obnovu i razvoj i Osječko-baranjske županije, koja dodatno subvencionira kamate na kredite poduzetnika s dva postotna poena, najvažnija je odluka sa sjednice županijske Skupštine održane u četvrtak.
Mlijeko, pšenica
Županija od 2018. godine sufinancira kamatnu stopu za poduzetnike, i to kao prva jedinica područne samouprave u Hrvatskoj koja je poduzetnicima omogućila kamatnu stopu od nula postotnih poena. Trenutno su u provedbi dva kreditna programa. To su "Investicije privatnog sektora" za koji je osiguran kreditni potencijal od 17 milijuna eura te "Poduzetništvo mladih, žena i početnika", za koji je osiguran kreditni potencijal od 5,3 milijuna eura, koja su utrošena, te se kreditni potencijal sada povećava na 12 milijuna eura.
Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana, u izjavi za medije izdvojio je šest točaka koje su se odnosile na poljopriverdu i ruralni razvoj, što ne čudi jer to je ipak najjača gospodarska grana.
- Podsjetit ću kako velike resurse i potencijale potvrđuju i podatci o tome da se na našem području obrađuje više od 212 tisuća hektara poljoprivrednih površina, većinom su to oranice, a znatne su i površine voćnjaka i vinograda. Ovdje se proizvodi trećina domaće proizvodnje svinjskog mesa i mlijeka, obavlja sjetva polovine suncokreta i šećerne repe, trećina pšenice i ječma. Imamo više od 12 tisuća obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i te brojke same po sebi pokazuju koliki poljoprivreda ima potencijal - uvodno je kazao Lukić.
U skladu s tim, Županija upravo u području poljoprivrede poduzima niz mjera i aktivnosti. Između ostalog, prošle je godine dodijelila 182 potpore u iznosu od 226.800 eura, a na sjednici su vijećnici usvojili novi program i odluku o mjerama i potporama u poljoprivredi i ruralnom razvoju koje su sada usklađene s novim smjernicama EU-a. Primjerice, potpore male vrijednosti u poljoprivrednom sektoru ne smiju prelaziti iznos od 50 tisuća eura po pojedinom korisniku u bilo kojem razdoblju unutar tri godine.
Ilija Pranjić, v. d. pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj, rekao je kako se poljoprivrednici najviše javljaju za potpore u vezi s preradom te za potpore za plastenike i staklenike.
- No ove ćemo godine intenzivnije pristupati ljudima na terenu, onim gospodarstvima koja možda nisu toliko vješta u korištenju interneta, kako bi do njih došle naše odluke - pojasnio je Pranjić. Ove su godine potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju planirane na razini od 436 tisuća eura.
Do kraja je mandata najavljeno održavanje još jedne, a prema potrebi i dviju sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije.