






Nikad nije prerano postati volonter
Djeca koja počnu volontirati tijekom obrazovanja, velika je šansa da će to nastaviti i u zajednici kao odrasle osobe. Stoga se u Društvenom ateljeu organizacije za društveni razvoj DKolektiv održao Kompas - javni događaj o školskom volontiranju, a koji provodi PRONI Centar za socijalno podučavanje. Okupili su se učenici iz osječkih srednjih škola koji već sudjeluju u školskim volonterskim klubovima, ali i oni koji takve klubove još nemaju, a žele sudjelovati u volonterskim aktivnostima. Događaju su nazočili i donositelji odluka, odnosno ljudi iz škola te udruga i institucija koje rade s mladima.
Voditeljica Volonterskog centra Osijek Mirta Kovačević rekla nam je kako je cilj ovog događaja dijalog s učenicima, nastavnicima, stručnim suradnicima i predstavnicima udruga. Od njih žele prikupiti povratne informacije o tome kako bi jedan školski volonterski klub trebao kvalitetno djelovati, a na temelju tih informacija kreirat će vodič za rad i djelovanje školskih volonterskih klubova.
"Djeca i mladi se, prema našem iskustvu, rado uključuju u takve aktivnosti. Bitno ih je poticati na volontiranje jer je to temelj aktivnog građanstva u budućnosti i na taj ih način pripremamo kako jednog dana. Kad postanu zrele odrasle osobe, mogu aktivno sudjelovati u društvenim procesima i znati kako detektirati potrebe zajednice, kako pripomoći u rješavanju nekih problema i kako se svojim doprinosom uključiti u društvo", rekla je Kovačević.
Učenica Građevinsko-geodetske škole Tijana Vlahović volontira još od osnovne škole, kada je prikupljala stari papir i pomagala djeci s posebnim potrebama u vrtiću. "Sada, u srednjoj školi, volontiram bar jednom tjedno. Volontiranje me čini sretnom i osjećam se bolje kad pomognem nekome, a i ljudima to puno znači", kaže.