Glas Slavonije

Glas Slavonije Glas Slavonije

  • Novosti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Crna kronika
    • Ekonomija
  • Osijek
  • Regija
  • Sport
    • NK Osijek
    • Nogomet
    • Košarka
    • Rukomet
    • Odbojka
    • Ostali sportovi
  • Mozaik
    • Zvjezdarnica
    • Kultura
    • Film i TV
    • AutoGlas
    • Zdravlje
    • Dome slatki dome
    • Tehno
    • Gastro
  • Magazin
  • Kolumne
  • Osmrtnice
    • Obavijest o smrti
    • Posljednji pozdrav
    • Sjećanja
Copyright © Glas Slavonije 2023.

Ivana sa suprugom i sinom ispred Prirodoslovnog muzeja

OBITELJSKI ALBUM

Graben

OBITELJSKI ALBUM

3-D muzej

OBITELJSKI ALBUM
OBITELJSKI ALBUM

Fijakeri i konji simbol su Beča

OBITELJSKI ALBUM

Kavana Central

OBITELJSKI ALBUM

Palmenthaus

OBITELJSKI ALBUM

Stephansdom

OBITELJSKI ALBUM

Munch (i Ivan) u Albertini

OBITELJSKI ALBUM

Adventski sajam

OBITELJSKI ALBUM

Akvarij u Kući mora

OBITELJSKI ALBUM

Schönbrunn

OBITELJSKI ALBUM

Državna opera i zalogajnica sa Zecom

OBITELJSKI ALBUM
Ivana sa suprugom i sinom ispred Prirodoslovnog muzeja

Ivana sa suprugom i sinom ispred Prirodoslovnog muzeja

OBITELJSKI ALBUM
5.12.2024., 06:10
Ivana BARKOVIĆ BOJANIĆ
PUTNICA: Ivana Barković Bojanić, DESTINACIJA: Beč (Austrija)

Uvijek postoji dobar razlog iznova otići u Beč. Advent je jedan od njih

Zanimljivo je da turizam donosi beču znatne prihode, veće od onih svih austrijskih skijališta zajedno

Beč je bio i ostao moj omiljeni grad, koji redovito posjećujem već više desetaka godina. Bez obzira na to idete li prvi put ili poznajete Beč poprilično dobro, austrijska prijestolnica nudi uvijek nešto novo, drukčije ili pak vrijedno ponavljanja. Čini mi se da nisam osamljena u ovakvom razmišljanju jer Beč privlači 7-8 milijuna turista godišnje, što ga čini jednim od najposjećenijih gradova u Europi. Zanimljivo je da turizam donosi Beču znatne prihode, veće od onih svih austrijskih skijališta zajedno.

Ikonične znamenitosti

Kombinacija povijesti, kulture i različitih sezonskih događaja čini Beč privlačnim stalno i uvijek. Bogato kulturno i povijesno nasljeđe nudi posjetiteljima vrhunski doživljaj carske prošlosti i suvremene sadašnjosti. Beč je dom ikoničnih znamenitosti poput dvorca Hofburg, simbola 600-godišnje imperijalne vlasti. Dvorski kompleks ima 18 krila, 19 dvorišta i 2600 soba, u kojima još uvijek živi i radi gotovo 5000 ljudi. U dvorcu se može prošetati kroz kraljevske apartmane s 24 prostorije, čija relativna skromnost čini dojmljiv kontrast Schönbrunnu, raskošnom dvorcu i ljetnoj rezidenciji Habsburgovaca, u kojoj je odrastala i Marija Antoaneta, kćerka glasovite carice Marije Terezije i nesretna francuska kraljica. U vrtovima dvorca Schönbrunn nalazi se najstariji zoološki vrt na svijetu, koji je pod UNESCO-ovom zaštitom. Još je jedna omiljena znamenitost barokna palača Belvedere, koja skriva glasovitu sliku Gustava Klimta "Poljubac". Nezaobilazna je katedrala sv. Stjepana u središtu grada, poznata po zanimljivim katakombama i prekrasnom pogledu s tornja. Njezin fascinantan krov, izrađen od 230.000 pločica, nikada nije prekriven snijegom zbog strmine. Tu je i barokna Karlova crkva s prelijepim kupolama i freskama koju često nazivanju i najljepšom u Beču.

BEČKA ŠNICLA, SACHERICA, TAFELSPITZ...

Ne može priča o Beču proći bez spomena bečke šnicle i Sacher torte. Bio bi grijeh izostaviti ih baš kao što bi grijeh ne pojesti ih dok ste u Beču. Najčuveniju bečku šniclu, koja je zbog veličine poznata kao Slonovo uho, može se pojesti u restoranu Figelmüller. Sacherica potječe od slastičara Franza Sachera. On je, prema urbanoj legendi, 1832. godine, dok je službeni carski slastičar bio bolestan, napravio čokoladnu tortu s punjenjem od pekmeza od marelica i čokoladnim preljevom. Pripremljena je za večeru carskog kancelara, no ubrzo je postala omiljena na austrijskom dvoru. Originalna se Sacherica jede u prestižnom hotelu Sacher, no ostale kavane i slastičarne - Aida, Sluka, Oberlaa i dr. - nude svoje verzije ovog kolača.

Nije na odmet probati Tafelspitz (kuhanu govedinu) u juhi s umakom od hrena i krumpirom, mađarski gulaš kao podsjetnik na nekadašnje austro-ugarsko carstvo, ili različite vrste kobasica te Kaiserschmarrn (carski drobljenac). Ova jela možete kušati u elitnim restoranima s Michelinovim zvjezdicama poput Steirerecka, ali i u pristupačnijima poput Lugecka. Ulični su štandovi s kobasicama dio gastroponude, poput popularnog Bitzinger Würstelstanda ispred muzeja Albertina, poznatog po Dürerovom zecu na krovu.

Ljubitelji se muzeja mogu lako naći na kušnji što odabrati jer je Beč dom više od sto muzejskih ustanova. Muzej povijesti umjetnosti i Prirodoslovni muzej preslika su jedan drugoga. Muzej povijesti umjetnosti posjeduje više od milijun umjetničkih djela, uključujući slike, skulpture i arheološke artefakte. Nasuprot njemu Prirodoslovni muzej čuva 30 milijuna eksponata, poput minerala, fosila i životinja. Oba muzeja uvode sve više interaktivnog sadržaja, jamčeći zabavu za sve generacije. U Muzeju povijesti umjetnosti slike su oživjele preko fiktivnih glasova, dijeleći zabavne anegdote s posjetiteljima. Ako volite stare umjetnike, ne propustite izložbu Rembrandt - Hoogstraten. Boja i iluzija (do 12. siječnja 2025.). U Prirodoslovnom muzeju stručnjaci su animirali kosti i fosile, čineći obilazak dinosaura posebnim doživljajem za sve uzraste. Muzej suvremene umjetnosti Albertina nudi slike impresionista u stalnom postavu i redovite zanimljive izložbe poput aktualne Marc Chaggal (do 9. veljače 2025.), a u Umjetničkom forumu trenutno se može pogledati Gaugain - Unexpected (do 19. siječnja 2025.). Niz možemo nastaviti s još nekoliko popularnijih muzeja poput Tehničkog muzeja, Muzeja zvučnih igara, Muzeja iluzija ili pak cijelog Muzejskog kvarta, gdje se nalaze djela Gustava Klimta i Egona Schiela. Beč se kontinuirano trudi proširiti svoju publiku i modernizirati iskustvo posjetitelja. Želite li Beč vidjeti na inovativan način, pridružite se turističkim turama poput Future Bus Tours, s kojima ćete Beč gledati kroz VR naočale, ili posjetite interaktivnu atrakciju Time Travel Vienna i doživite carski Beč kroz vrijeme. Najnoviji interaktivni muzej IKONO nudi jedinstveno iskustvo koje spaja umjetnost, igru i maštu s raznim kreativnim aktivnostima poput slikanja svjetlom ili istraživanja labirinta inspiriranog mitom o Perzefoni. Kada bi prostor rezerviran za ovu reportažu to dopuštao, moglo bi se i moralo tu spomenuti još mnogo toga, no neka nešto ostane za nečije druge putopise.

U ritmu valcera

Bečani vole glazbu. Grad je rodno mjesto poznatih skladatelja poput Mozarta i Beethovena, a animatori na trgovima nude različite koncerte, opere i baletne predstave u Bečkoj državnoj operi, Musikvereinu i drugim koncertnim dvoranama. Ponuda uključuje i mjuzikle u manjim kazalištima poput Ronachera i Theater am Wien. Mjuzikl Fantom u operi u kazalištu Raimund trenutno uživa veliku popularnost. Svake se godine u srpnju održava Jazz Festival Vienna, jedan od najprestižnijih jazz-događaja, koji privlači ljubitelje jazz-glazbe u impresivne prostore, uključujući državnu operu.

Nasuprot urbanom šarmu Beča nalaze se bečki parkovi, koji su sami po sebi atrakcija. Stadtpark nudi odmor uz elegantna šetališta i jezerce s brojnim skulpturama, uključujući zlatni spomenik Straussu. Burggarten je bio carski vrt Franje I. i uređen je u engleskom stilu, s kipom Mozarta kao glavnim simbolom. Ovaj je park poznat i po staklenoj konstrukciji Palmenhaus, u kojoj je, osim restorana, i staklenik s leptirima - Schmetterlinghaus. Ako putujete s djecom, Prater nije samo divovski park nego i istoimeni lunapark s panoramskim kotačem Riesenrad. Romantična šetnja Bečom ne bi bila potpuna bez posjeta Volksgartenu, gdje je posađeno 3000 različitih vrsta ruža.

LEGENDA KAŽE: “MARIJO, POMOZI!”

Da ne ostanem dužna ljubiteljima shoppinga pokoju informaciju. Na putu prema Beču mnogi posjetitelji zastanu u Pandorfu, poznatom outlet centru sa širokom paletom brendova. U samom Beču, Graben je čuvena ulica luksuznih trgovina poput Louis Vuittona, Chanela, Diora i mnogih drugih, a uz nju je i Kärtner Strasse koja nudi raznolike trgovine, kavane i suvenirnice. Najduža je shopping ulica, Mariahilfer Strasse, dobila ime po obližnjoj crkvi Mariahilf, no prema jednoj urbanoj legendi, naziv potječe od uzdaha muževa koji su, čekajući svoje supruge, očajnI uzvikivali “Maria, hilf!” (“Marijo, pomozi!”). U Beču se ne kupuje samo odjeća -ljubitelji knjiga mogu pretražiti više od 200 knjižara, od kojih su najpoznatije Thalia i Morawa. Za ljubitelje kristala, Swarowski nudi razne predmete i vođene ture, a kolekcionari porculana mogu pronaći unikatne komade iz tvornice Augarten. Popularni su suveniri za ponijeti dašak Beča kući poznate Mozart kugle, liker od marelice, biljno piće Almdudler ili pak zeleni Veltliner, najpopularnije vino napravljeno od lokalne sorte grožđa.

Osim parkova vožnja Dunavom nudi odmor od gradske vreve i pogled na Beč iz druge perspektive. Opcije izleta variraju od kraćih do cjelodnevnih, a za romantičare, večernja plovidba uz glazbu i pjenušac savršen je završetak dana. Neki se odvaže zaplesati bečki valcer na brodu uz Straussove taktove "Na lijepom plavom Dunavu" - ples koji je nekad bio smatran skandaloznim zbog blizine partnera, a danas je kulturno nasljeđe.

Često se uz Beč vežu konji - oni koji voze fijakere po središtu grada ili su do perfekcije uvježbani lipicanci. Naime, ako vam se pruži prilika, posjetite Španjolsku školu jahanja. Riječ je o profinjenoj dresuri konja i formacijskom jahanju što privlači ljubitelje konjičkog sporta i kulturnih entuzijasta iz cijelog svijeta. Uživati u harmoniji između čovjeka i konja može se i gledajući trening za koji se također traži karta više.

Brecht je imao pravo

Vjerovali ili ne, jedna od važnijih gradskih institucija je bečka kavana. Ona je pravi simbol bečkog načina života, koji je glasoviti Bertol Brecht jednostavno opisao: "Grad je izgrađen oko nekoliko kavana gdje se stanovništvo okuplja i čita novine." Svjetski poznate kavane poput Demela, Sachera, Landmanna ili Centrala čuvaju jedinstvenu atmosferu koju prepoznaje i UNESCO, uvrstivši bečku kulturu kavana na listu nematerijalne kulturne baštine. Prave su tradicionalne kavane prepoznatljive po Thonetovoj stolici, elegantnom simbolu klasičnog bečkog dizajna. Ako novac nije prepreka i želite se osjećati carski tijekom boravka u Beču, The Imperial, jedan od najluksuznijih hotela na svijetu, koji datira iz davne1863., pravo je odredište. Osobno nisam bila u njemu, niti ću, prema svemu sudeći, biti, jer cijene su noćenja vrtoglave za moje pojmove, no priznajem da je jedna kavica u njihovoj glasovitoj kavani na mojoj bucket listi. I nisam jedina - koliko čitam tuđe putopise!

Beč je jednostavno jedinstven. Čak je i spalionica otpada Spittelau turistička atrakcija zahvaljujući šarenoj fasadi koju je osmislio arhitekt Hundertwasser. Spaja funkcionalnost i umjetnost. Hundertwasserov je ekološki pristup vidljiv i u njegovoj Kući Hundertwasser, gdje su krovovi i balkoni prekriveni biljkama simbolizirajući harmoniju između prirode i urbanog prostora. Dokaz više da se uz kreativnost i maštu sve može staviti u funkciju turizma.

O AUTORICI

Sveučilišna profesorica, supruga i majka. Ljubiteljica knjiga i pisane riječi kao autorica i čitateljica. Pasionirana putnica od malih nogu, s brojnim kilometrima iza sebe i nadam se još više ispred sebe. Putovanja su postala neizostavan dio mog života - kroz njih se stručno usavršavam, kulturno obogaćujem i skupljam neprocjenjiva iskustva, uspomene i poznanstva koja udaraju poseban pečat na moj osobni život i profesionalni razvoj. Danas mi je sin Ivan najveći motiv za putovanje jer učiti i svjedočiti o drugima i drukčijem najbolji je način kako odgajati radoznalo, otvoreno i tolerantno dijete, a usput i pokazati koliko je svuda lijepo, ali kod kuće ipak najljepše.

Mnogi koji su bili u Beču, a pročitali su ovaj tekst, s pravom će reći: - Mogla si spomenuti Kuću mora, interesantan akvarij na pet katova, bečku Vijećnicu ili poznatu tržnicu Naschmarkt. Što je s bečkim grobljem, koje ima status znamenitosti ili pak s Grinzigom, kamo se ide kušati mlado vino? Bit će i onih kojima možda nedostaje malo priče o poznatim povijesnim ličnostima iz Beča, primjerice o carici Mariji Tereziji, poznatoj kao Majka Europe zbog svoje 16-ero djece koju je poženila i poudavala u različita kraljevstva, o generalu Schwarzenbergu, koji je porazio Napoleona kod Leipziga, ili Sigmundu Freudu, na kojeg se često pozivamo kada netko napravi lapsus lingue.

Grad je toliko bogat sadržajima da se stalno mogu otkrivati nove znamenitosti ili zanimljivosti. Čak i mi koji godinama odlazimo tamo često pronalazimo nove aspekte starih lokacija. Beč se može smatrati gradom bezgranične privlačnosti, gdje svaka ulica, zgrada ili mjesto pričaju neku svoju priču - često istu, ali na potpuno drugi način. To je jedan od razloga zašto mnogi često žele više od jednog putovanja kako bi doživjeli sve što ovaj prekrasni grad nudi.

Kako je vrijeme adventa, tako i turističke agencije pozivaju da im se pridružite u blagdanskoj čaroliji Beča. Poznati su bečki adventski sajmovi otvoreni već od 16. studenoga sve do 28. prosinca na nekoliko lokacija. Grad je zabljesnuo punim sjajem - onim carskim! Za one koju su bili, znate što vas čeka; za one koji idu prvi put, možda će u ovoj reportaži pronaći inspiraciju i motivaciju za posjetom. n

#Beč#Austrija#Advent#Umjesto Razglednice
Povezani članci
ADVENT - PRAG
ZA NEPOPRAVLJIVE PUTNIKE
Što se događa po Europi
Dvodnevni advent ispred Hrvatskog doma 11. i 12. prosinca
PRVI PUTA U TENJI
Dvodnevni advent ispred Hrvatskog doma 11. i 12. prosinca
advent - kuglica, kuglice
UKRAS, SIMBOL, PODSJETNIK
Kuglice savršene radosti
×
Novosti
Sport
Mozaik
Magazin
Kolumne
Marketing
Politika privatnosti
Politika kolačića
Impressum
Pravila prenošenja sadržaja
Pravila komentiranja
Agroglas
Glas Slavonije
Copyright © Glas Slavonije 2024.