EDITORS NOTE: Graphic content/A photograph taken on January 19, 2026 shows a general view of the Alpine resort of Davos on the opening day of the World Economic Forum (WEF) annual meeting. The World Economic Forum takes place in Davos from January 19 to January 23, 2026. (Photo by Fabrice COFFRINI/AFP)
AFP
19.1.2026., 12:22
PREGOVORI O UKRAJINI

Putinov izaslanik Dmitrijev u Davosu će se sastati s američkim izaslanstvom

Posebni izaslanik ruskog predsjednika Vladimira Putina Kiril Dmitrijev otputovat će ovaj tjedan u švicarsko odmaralište Davos i održati sastanke s članovima američkog izaslanstva na marginama Svjetskog gospodarskog foruma, rekla su Reutersu dva izvora upoznata s posjetom pod uvjetom anonimnosti.

Glavni ukrajinski pregovarač Rustem Umerov rekao je u nedjelju da će se razgovori s američkim dužnosnicima o rješenju gotovo četverogodišnjeg rata s Rusijom nastaviti na Svjetskom gospodarskom forumu (WEF) ovog tjedna.

Trump će ove godine osobno prisustvovati godišnjem sastanku, nakon što se prošle godine obratio skupu putem video veze. Pratit će ga veliko američko izaslanstvo. 

Kremlj je izjavio da se priprema dočekati Trumpova izaslanika Stevea Witkoffa i Trumpova zeta Jareda Kushnera u Moskvi na mirovnim pregovorima o Ukrajini, ali da još nisu određeni datumi.

Dmitrijev je u prosincu otputovao u SAD i održao dvodnevne razgovore s Witkoffom i Kushnerom. Nakon povratka s putovanja informirao je Putina.

Witkoff i Kushner kasnije su se sastali s dužnosnicima iz Ukrajine i Europe, a zatim odvojeno s ukrajinskim izaslanstvom koje je predvodio Umerov. Witkoff je razgovore nazvao "produktivnima i konstruktivnima".

Trump i Putin razgovarali su o ratu u Ukrajini tijekom telefonskog poziva 29. prosinca koji je Bijela kuća opisala kao "pozitivan".

U intervjuu za Reuters 14. siječnja, Trump je rekao da Ukrajina, a ne Rusija, koči potencijalni mirovni sporazum, u izjavi koja je u oštroj suprotnosti sa stajalištem europskih čelnika.