Zagreb, 25.08.2025 - Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sastao se s njemačkim ministrom vanjskih poslova Johannom Wadephulom. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk
HINA/DANIEL KASAP
7.1.2026., 9:36
WEIMARSKI TROKUT

Ministri Njemačke, Francuske i Poljske u srijedu o podršci Ukrajini

Ministri vanjskih poslova Njemačke, Francuske i Poljske u srijedu poslijepodne održat će sastanak takozvanog 'Weimarskog trokuta', a formatom će dominirati tema podrške Ukrajini, najavilo je francusko ministarstvo vanjskih poslova.

Johann Wadephul, Jean-Noel Barrot i Radoslaw Sikorski sastat će se u Parizu, dan nakon što je Elizejska palača bila domaćin sastanka na vrhu 'koalicije voljnih' na kojem je iskazana namjera da Francuska, Velika Britanija i partnerske snage pošalju vojne postrojbe u Ukrajinu u slučaju mirovnog sporazuma s Rusijom.

Nakon sastanka čelnika koalicije, američkog izaslanstva i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija potpisana je zajednička deklaracija o sigurnosnim garancijama Kijevu u kojoj stoji i da će SAD vojno intervenirati u slučaju novog napada Rusije te voditi mehanizam nadzora poštivanja prekida vatre.

Sastanku Weimarskog trokuta, formata pokrenutog 1991. u istoimenom njemačkom gradu, kasnije u srijedu bi se trebao pridružiti i indijski ministar Subrahmanyam Jaishankar s kojim će se razgovarati i o osnaživanju odnosa EU-Indija, ali i o izazovima u regiji azijskog Pacifika.