
koridor Vc
Za dionicu koridora 5c kod Mostara 10,7 milijuna eura
Europska unija odobrila je darovnicu od 10,7 milijuna eura za izgradnju dionice autoceste na koridoru 5C u okolici Mostara, za što je u ponedjeljak potpisan ugovor. Dionica autoceste Mostar sjever - Mostar jug duga je 13,8 kilometara i predstavlja jednu od najzahtjevnijih na cijelom koridoru. Trasa prolazi uglavnom kroz brdovit i planinski teren s izmjenama usjeka, nasipa i velikim brojem objekata. Na toj dionici izgradit će se šest dvocijevnih tunela ukupne dužine 8110 metara te 11 mostova i vijadukata, tri potputnjaka i dva natputnjaka. Ukupna vrijednost cijeloga projekta je oko 200 milijuna eura. Uz bespovratna sredstva Europske unije u iznosu od 10,7 milijuna eura, izgradnja će se financirati i kreditnim sredstvima EBRD-a od 110 milijuna eura, kao i sredstvima domaćih komercijalnih banaka. Ugovor su potpisali direktor Autoceste FBiH Denis Lasić i direktorica Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Srednju i Jugoistočnu Europu Charlotte Ruhe.
Denis Lasić istaknuo je važnost toga infrastrukturnog projekta za Bosnu i Hercegovinu te zahvalio EU i EBRD-u na kontinuiranoj potpori. Charlotte Ruhe naglasila je da će darovnica pomoći ubrzanju izgradnje, dok je Antonella Di Sandri iz EU istaknula posvećenost Europske unije regionalnoj integraciji i gospodarskom razvoju Bosne i Hercegovine.
Izgradnja koridora 5C, koji povezuje Budimpeštu i luku Ploče, smatra se ključnim infrastrukturnim projektom za razvoj prometne povezanosti u jugoistočnoj Europi.