
Analiza prvih poruka pape: Lava XIV. treba poduprijeti u naporima za smirivanje ratova
U govoru nakon svoje prve nedjeljne molitve u svojstvu pape Lav XIV. pozvao je svjetske čelnike da zaustave ratove, prije svega u Ukrajini i Pojasu Gaze.
- Suočeni s aktualnim dramatičnim scenarijem trećeg svjetskog rata u dijelovima, kako je nekoliko puta rekao papa Franjo, i ja se obraćam svjetskim čelnicima, ponavljajući taj i dalje aktualni apel: nikada više rat! - rekao je papa Lav XIV. pred desecima tisuća ljudi okupljenih na Trgu sv. Petra u Vatikanu.
- U svojem srcu nosim patnje ljubljenoga ukrajinskog naroda. Treba učiniti sve kako bi se što je moguće prije postigao autentičan, pravedan i trajan mir - naglasio je, pozivajući da se “pusti na slobodu sve zatvorenike i da se djeca mogu vratiti svojim obiteljima”. Rekavši da je “duboko ožalošćen onime što se događa u Pojasu Gaze”, Papa je pozvao da “neprijateljstva odmah prestanu, da se iscrpljenom civilnom stanovništvu dopremi humanitarnu pomoć i da svi taoci budu pušteni na slobodu”.
- S druge strane, sa zadovoljstvom sam dočekao objavu prekida vatre između Indije i Pakistana i nadam se da će brzo biti postignut trajan dogovor - rekao je.
U osvrtu na izbor kardinala Roberta Prevosta za novog papu povjesničar prof. dr. sc. Ivica Miškulin skreće pažnju na datum objave.
- Dana 8. svibnja 2025., kada zapadna Europa slavi Dan pobjede (nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu), i svi su katolici svijeta dobili novog čovjeka na Petrovoj stolici, odnosno papu. Sve mi se nekako čini da su kardinali na konklavi u Rimu, nesumnjivo nadahnuti Duhom Svetim, pokazali nemali smisao za finu simboliku. Birajući Roberta Francisa Prevosta za novog papu, odlučili su se za Amerikanca upravo na dan kada su prije dalekih osamdeset godina baš Amerikanci zapadnom dijelu Europe donijeli istinsku demokratsku slobodu - navodi Miškulin. Dodaje i kako mu se američka simbolika učinila “vrlo zgodnom upravo iz razloga jer je naravno nemoguće išta definitivno zaključiti o smjeru djelovanja novog rimskog prvosvećenika”.
- Koliko sam do sada vidio, ljevica se odmah na ovo uhvatila i gotovo smatra kako se u Rimu pojavio svojevrsni američki katolički protivnik predsjednika Donalda Trumpa. Da suvremenoj Americi treba normalizacija, izvan je svake sumnje te da bi novi papa tome mogao i trebao pridonijeti (zahvaljujući i tome što je u novije doba bio biskup u Chicagu) također je pohvalan smjer mogućeg djelovanja. No, uz desnicu, u SAD-u treba normalizirati i ljevicu, koja je itekako dužna mnoga objašnjenja kad je u pitanju aktualna politička i društvena situacija u prvoj zemlji Zapada - kaže prof. Miškulin.
Priželjkuje nadalje da Lav XIV. ipak snažnije od svog prethodnika uvidi važnost ruske agresije na Ukrajinu za sudbinu Europe i svijeta.
- Rusija danas jest prvorazredna opasnost upravo za važnost mira koji Papa ističe jer je sasvim jasno da bi njezina vojna pobjeda ili sporazum koji bi joj donio teritorijalne dobitke vrlo brzo izazvali niz problema i sukoba drugdje. Rimski prvosvećenici danas, naravno, nisu vojskovođe, ali golemom snagom svog autoriteta itekako mogu pridonijeti uspostavi boljeg svijeta. Možda je najbolja pretpostavka da će nastaviti, naravno, drukčijim stilom i drukčijom brzinom, hodati stazom koju je utro njegov prethodnik. Nije, vjerojatno, zato nimalo slučajno da je u prvom kratkom obraćanju vjernicima nakon izbora poseban naglasak stavio na mir. Smirivanje i ublažavanje ratnih sukoba polje je djelovanja kao stvoreno za sve pape, i u tim naporima također Lava XIV. treba na sve načine poduprijeti. Ne vjerujem da će i kad su u pitanju pojavnosti poput pobačaja te manjinskih skupina u Crkvi također izići iz okvira prethodnika. Da će inzistirati na humanom tretmanu migranata čini mi se sasvim izvjesnim - zaključuje prof. dr. sc Ivica Miškulin.
Kardinal Josip Bozanić hrvatskim je medijima opisao je svoj prvi susret sa Svetim Ocem u Sikstinskoj kapeli istaknuvši kako mu je rekao da su hrvatski narod i Crkva u Hrvatskoj molili za njega te kako je znakovito da je “izabran na dan kada je rođen bl. Alojzije Stepinac, koji je mučenik za jedinstvo Crkve i mučenik za povezanost Katoličke Crkve u Hrvatskoj sa Svetom Stolicom”.
O susretu Pape s kardinalima kardinal Bozanić rekao je da je bio poseban.
- Objasnio je zašto je izabrao ime Lav XIV. Usporedio je s Lavom XIII., koji je živio u vremenu prve industrijske revolucije, a danas se nalazimo pred novom revolucijom i govorio je o pitanju umjetne inteligencije, pitanju života i smrti, pitanju siromaštva i bogatstva, pitanju mira i dijaloga u svijetu - dodao je Bozanić.
Na kraju susreta Papa se pojedinačno pozdravio sa svakim od kardinala.
- Kad sam došao na red, rekao sam mu kako je Crkva u Hrvatskoj zadovoljna i da moli za Papu. ‘Kada vas je naš nadbiskup pozvao da dogodine dođete u Zagreb da vodite svetkovinu Majke Božje (od Kamenitih vrata), tada vas je pozvao kao kardinala. Svi bismo željeli da nam dođete kao Papa.’ Nato se nasmijao i rekao: ‘Vidjet ćemo!’ Papa mora sada napraviti svoj raspored, ali nije isključio ni potvrdio - rekao je Bozanić.
Na upit o gradnji mira, koji je Papa stavio u središte u svom prvom obraćanju narodu, Bozanić je kazao: “Crkva nema moć oružja, nema moć sile, nema ovozemaljsku moć, ali ima nešto puno jače što svi moramo promicati. Vjerujem da je Sveti Otac onaj koji će imati i nove kanale po kojima će moći raditi.”