
SAD "Inicijativi triju mora" daje podršku, ali traži odbacivanje zelene politike EU-a
Ministar Chris Wright pozvao članice 3SI da odbace “pogrešan put EU-a” prema ekonomiji nulte emisije
Nekadašnja inicijativa hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o povezivanju država "triju mora", Baltika, Jadrana i Crnog mora, sada dobiva dodatno na važnosti jer je to područje koje je u sadašnjim geopolitičkim okolnostima zasebna strateška platforma. Ona je prije deset godina stala iza te inicijative lansirane radi povezivanja zemalja na toj vertikali kako bi se premostio jaz u razvoju između tog dijela EU-a i onog zapadnog, a koja se u međuvremenu pokazala iznimno važnom i prerasla svoje inicijalne ciljeve. Tako je hrvatski premijer Andrej Plenković u utorak u Varšavi za iduću godinu najavio hrvatsko predsjedanje Inicijativom triju mora (3SI), a posebna tema bila su energetska pitanja.
- Naši glavni prioriteti bit će ojačati ekonomsku i energetsku suradnju i ojačati infrastrukturnu povezanost širom regije Baltik - Jadran - Crno more. S tim državama imamo razmjenu od čak 23 milijarde eura, što je 35 posto naše ukupne trgovinske razmjene - rekao je premijer.
Istaknuo je važnost dolaska na samit američkog ministra za energetiku Chrisa Wrighta, s kojim se i susreo, a ključno za uspjeh Inicijative u budućnosti je pitanje hoće li taj savez imati i dalje podršku SAD-a. "Snažnim rastom BDP-a i A razinom kreditnog rejtinga želimo privući nova ulaganja američkih kompanija i dinamizirati ekonomsku razmjenu", napisao je Plenković na platformi X, iz čega se može tumačiti da Inicijativa i dalje uživa interes Trumpove administracije.
Wright je u ponedjeljak Reutersu rekao da će se isporuke ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a nastaviti povećavati. No, Bloomberg prenosi da je Wright u govoru na samitu pozvao članice 3SI da odbace "pogrešan put EU-a" prema ekonomiji nulte emisije jer ulaganja u obnovljive izvore energije otežavaju rast i povećavaju prihode stranih kompanija, vjerojatno kineskih, te ih poziva da se pridruže američkom putu energetske slobode koji leži u prirodnom plinu i nuklearnoj energiji. Poznato je da Trumpova administracija odbacuje održiv razvoj i Klimatski sporazum - stoga je ovo više nego jasna poruka članicama Inicijative u kojem smjeru da se razvijaju kako bi nastavili dobiti američku podršku - i promet plina.
- Gledajući unaprijed, ključni putokaz bit će hoće li 3SI i dalje dobivati podršku američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je tijekom prvog mandata obećao milijardu dolara potpore regionalnim infrastrukturnim projektima, vjerojatno kao dio napora za suzbijanje ruskog i kineskog utjecaja. Međutim, stvarne američke isplate dosad su iznosile samo oko 300 milijuna USD, a ostaje nejasno uživa li 3SI istu razinu predanosti sadašnje Trumpove administracije - tumači agencija Teneo, koja je analizirala unutarnju snagu Inicijative.
U svakom slučaju, hrvatski premijer Plenković ponovio je i da Hrvatska postaje novo energetsko čvorište i u tom kontekstu naglasio važnost Rijeke i Krka, te podsjetio da je kapacitet LNG terminala na tom hrvatskom otoku proširen na 6,1 milijardi kubnih metara plina godišnje, što će omogućiti opskrbu i drugih zemalja središnje i istočne Europe.