
PREUZETO 220. KOLOVOZA
EU šalje pojačanja iz Italije, Češke i Rumunjske u BiH
Situacija u susjednoj BiH eskalira iz dana u dan. EUFOR je u utorak pojačao broj svojih vojnika i opreme u toj zemlji, a vodstvo Republike Srpske za srijedu je najavilo početak rada na novom Ustavu Republike Srpske, što će sigurno biti povod za još žešću reakciju bošnjačkih stranaka u Sarajevu.
Hrvatska kao susjedna zemlja BiH, s kojom ima granicu dulju od tisuću kilometara, pažljivo prati što se događa. Ministar obrane Ivan Anušić rekao je za Novu TV da Hrvatska ima odgovore za najveće zaoštravanje političke napetosti još od 1995. i završetka rata u Hrvatskoj i BiH.
- Naravno da postoje planovi za to i strategije kako ćemo se i mi ponašati, jer je to naše susjedstvo i 350.000 Hrvata živi u BiH. A 10.000 Hrvata živi u Republici Srpskoj. Tako da je definitivno situacija vrlo ozbiljna i moramo je ozbiljno shvatiti. I moramo se pripremati i biti spremni za sve scenarije - rekao je Anušić.
Dodao je da ima informacije da se Bošnjaci evakuiraju iz nekih dijelova Republike Srpske jer se osjećaju ugroženoj i nesigurno.
- Ali mi moramo razmišljati o našim granicama i o situaciji koja se događa na našim granicama. Ljudima koji žive izvan naših granica. Oko 35 do 45 tisuća Hrvata živi u Srbiji, 350 tisuća ih živi u BiH. O njima moramo razmišljati. Moramo razmišljati o sigurnosti Hrvatske ako dođe do bilo kakvih takvih situacija - rekao je Anušić.
Taj zasad samo politički sukob u BiH vodi se isključivo između Bošnjaka i Srba, a Hrvati – najmanji narod u BiH s udjelom od 15 posto – drže se po strani.
Predsjednik HDZ-a BiH i prvi čovjek Hrvatskoga narodnog sabora BiH Dragan Čović rekao je u utorak da se “usijanim glavama” ne bi smjelo dopustiti destabilizaciju situacije u BiH, a tu ozbiljnu političku krizu ocijenio je prilikom da se tri konstitutivna naroda pokušaju dogovoriti o budućnosti zemlje i rješavanju međusobnih prijepora.
- One usijane glave koje bi stalno željele stvarati ozračje nepovjerenja i straha među našim ljudima diljem BiH, to im se neće dopustiti. Cijenim potporu međunarodnih autoriteta, ali uvjeren sam da ovu krizu mogu riješiti samo domaći akteri. Malo tko od stranaca ima interes za nas. Mi moramo sami preuzeti odgovornost za sebe i osigurati da je naša domovina, naš prostor apsolutno nedjeljiv - rekao je Čović.
Zapovjedništvo snaga Europske unije u Sarajevu (EUROFOR) potvrdilo je u utorak da su u BiH počela pristizati njihova vojna pojačanja. EUFOR je raspoređivanje dodatnih snaga zatražio nakon što je u BiH izbila kriza potaknuta usvajanjem zakona kojima su vlasti u Republici Srpskoj pokušale spriječiti djelovanje središnjih državnih pravosudnih i policijskih tijela na terotiriju Republike Srpske, što je potaknulo strah od mogućih sukoba. U BiH bi zbog toga do kraja ovog tjedna trebalo stići dodatnih 400 vojnika iz država EU-a, a oni će se pridružiti postojećem kontingentu od oko tisuću pripadnika EUFOR-a, koliko ih je već na terenu sa zadaćom nadziranja sigurnosne situacije i reagiranja u slučaju eskalacije nasilja.
- Vojno osoblje, vozila i helikopteri iz Češke, Italije i Rumunjske sljedećih će dana pojačati snage EUFOR-a - piše u priopćenju zapovjedništva EUFOR-a, koji je mandat nadziranja provedbe vojnog dijela Daytonskog sporazuma preuzeo od NATO-a 2004. godine. Pojačanja u BiH stižu zračnim putem te preko graničnih prijelaza s Hrvatskom kod Svilaja i Bijače. Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt sastao se u utorak sa zapovjednikom EUFOR-a, rumunjskim generalom Florin-Marianom Barbuom.