
Zelenski nudi Trumpu pomirenje: Ukrajina je spremna za pregovore
“Ukrajina je spremna raditi što je brže moguće kako bi okončala rat s Rusijom pod snažnim Trumpovim vodstvom”, piše Zelenski
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u utorak je objavio na X-u pomirljivu izjavu prema američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. Zelenski je naglasio kako je "vrijeme da se stvari isprave" između dvije zemlje te dodao je "za žaljenje" ono što se dogodilo između njega i Trumpa prošlog petka u Bijeloj kući, kada su se njih dvojica posvadila.
“Nije išlo onako kako je trebalo", napisao je Zelenski, te dodao da je "Ukrajina spremna raditi što je brže moguće kako bi okončala rat s Rusijom pod snažnim Trumpovim vodstvom". Zelenski je prvi put predložio neke konkretne korake prema primirju, pa je tako predložio da se obje strane suzdrže od zračnih napada zrakoplovima i projektilima te napada na moru. Također je predložio i hitnu razmjenu zarobljenika.
“Zahvalni smo SAD-u na potpori tijekom rata. Spremni smo potpisati sporazum o mineralima koji je predložio SAD", napisao je Zelenski. Njegova se izjava nije izravno odnosila na odluku SAD-a da obustavi pomoć Ukrajini, koju je u utorak ujutro neimenovani izvor iz Bijele kuće otkrio za agenciju Reuters. "Doista cijenimo koliko je Amerika učinila da pomogne Ukrajini da zadrži svoj suverenitet i neovisnost. I sjećamo se trenutka kada su se stvari promijenile kada je predsjednik Trump Ukrajini opskrbio Javeline. Zahvalni smo na tome", napisao je Zelenski.
Europska unija (EU) odlučila je ubrzati jačanje svojih oružanih snaga kako bi nastavila neizravni rat protiv Rusije nakon što su Sjedinjene Države najavile privremeni prekid vojne pomoći Ukrajini. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je u utorak plan u pet točaka za naoružavanje Europe koji bi porezne obveznike mogao stajati oko 800 milijardi eura.
“Sada je vrijeme za naoružavanje. Europa je spremna masovno povećati svoja ulaganja u obranu, kratkoročno kako bi pomogla Ukrajini, ali i dugoročno kako bi Europa preuzela odgovornost za svoju sigurnost", rekla je von der Leyen, predstavljajući plan koji predlaže državama članicama čiji će se čelnici u četvrtak okupiti na izvanrednom samitu u Bruxellesu. Prva točka plana je dopustiti članicama prekoračenje dosadašnjih pravila da proračunski deficit ne smije biti iznad tri posto BDP-a. Države članice moći će prekoračiti ovo ograničenje samo ako ta sredstva potroše na obranu. "Ako države članice povećaju troškove za obranu za prosječno 1,5 posto svoga BDP-a, to bi stvorilo fiskalni prostor od približno 650 milijardi eura u razdoblju od četiri godine", rekla je von der Leyen.
Druga točka plana predviđa novi instrument od 150 milijardi eura kredita članicama za investicije u obranu. Ta bi se sredstva koristila za protuzračnu i proturaketnu obranu, topničke sustave, bespilotne letjelice s projektilima i streljivom i sustave za borbu protiv bespilotnih letjelica. "To će pomoći državama članicama da zajedno kupuju, a s ovom opremom mogu znatno pojačati svoju potporu Ukrajini", rekla je von der Leyen.
Treća točka odnosi se na korištenje proračuna EU-a za investicije u obranu. Von der Leyen je najavila da će predložiti državama članicama da same odluče žele li ubuduće kohezijska sredstva koristiti za obranu. Četvrta i peta točka odnose se na privlačenje privatnog kapitala bržom uspostavom Unije štednje i ulaganja te preko Europske investicijske banke.Američka vojna pomoć Ukrajini zaustavljena je u utorak ujutro, rekao je Reutersu izvor upoznat sa situacijom, a Ukrajina i njezini saveznici govore da to ide naruku agresoru, Rusiji. Dužnosnik Bijele kuće rekao je u ponedjeljak da Sjedinjene Države obustavljaju vojnu pomoć Ukrajini te da ne se radi o “trajnom prekidu pomoći, već o stanci”.