epa11880770 The Chinese app DeepSeek and ChatGPT applications on a mobile device, in Copenhagen, Denmark, 07 February 2025. Deepseek, is a Chinese artificial intelligence (AI) app that offers comparable performance at a fraction of the cost of its rivals. EPA/Liselotte Sabroe DENMARK OUT
EPA
9.2.2025., 19:45
SAMIT O UMJETNOJ INTELIGENCIJI

Konsenzus o etičkom razvoju umjetne inteligencije u korist općeg dobra

Na velikom akcijskom samitu o umjetnoj inteligenciji u ponedjeljak i utorak u Parizu okupit će se brojni čelnici država ili vlada, međunarodnih organizacija, tehnoloških tvrtki i znanstvenika koji će pokušati postići globalni konsenzus o etičkom razvoju umjetne inteligencije u korist općeg dobra.

U okviru samita kojim supredsjedaju Francuska i Indija, na radnoj večeri koju u ponedjeljak u Elizejskoj palači organizira francuski predsjednik Emmanuel Macron okupit će se čelnici iz cijelog svijeta, među njima i hrvatski premijer Andrej Plenković, njemački kancelar Olaf Scholz, kanadski premijer Justin Trudeau. U utorak se samit nastavlja radnim sjednicama. Europsku komisiju predstavljat će predsjednica Ursula von der Leyen i izvršni potpredsjednici Henna Virkkunen i Stéphane Séjourné. Iz Sjedinjenih Država najavljen je dolazak potpredsjednika JD Vancea, izvršnog direktora OpenAI-ja Sama Altmana, Sundara Pichaija iz Googlea, Brada Smitha iz Microsofta. Na samit su pozvani i osnivač SpaceX-a i proizvođača električnih automobila Tesla Elon Musk i kreator DeepSeeka Liang Wenfeng, ali njihova nazočnost nije potvrđena. Kina navodno šalje jednog od svojih najviših vođa, Ding Xuexianga, bliskog suradnika predsjednika Xi Jinpinga i posebnog izaslanika za umjetnu inteligenciju, potpredsjednika vlade Zhanga Guoqinga.

Prošli je mjesec donio potres u području umjetne inteligencije kada je kineska tvrtka DeepSeek predstavila svoj model UI-ja, sličan ChatGPT-u, koji je razvijen uz drastično manje troškove. Tvrtka je objavila da je na računalne resurse za svoj osnovni model potrošila samo 5,6 milijuna dolara. Istodobno, američke tvrtke kao što su OpenAI, Google, Mete ulažu milijarde u razvoj umjetne inteligencije. “Revolucija umjetne inteligencije transformirat će radna mjesta, obrazovanje, kulturu, gospodarstva diljem svijeta”, stoji u najavi samita na stranici ureda francuskog predsjednika.

Francuska očekuje da će samit rezultirati osnivanjem zaklade isključivo posvećene umjetnoj inteligenciji. Očekuje se da će ta zaklada u sljedećih pet godina prikupiti 2,5 milijardi eura, a ove godine 500 milijuna, za financiranje razvoja umjetne inteligencije u službi općeg interesa. Zaklada bi bila javno-privatno partnerstvo koje uključuje vlade, tvrtke i filantropske organizacije. Cilj je zaklade osigurati otvoreni pristup bazama podataka, softveru i drugim alatima za pouzdane aktere u području umjetne inteligencije, koji im mogu pomoći u rješavanju problema poput raka ili dugotrajnog COVID-a, dodaje Macronov ured. Organizatori samita pokušavaju osigurati da zemlje sudionice potpišu zajedničku političku deklaraciju kojom se obvezuju za etičniju, demokratskiju i ekološki održiviju umjetnu inteligenciju, ali je veliko pitanje hoće li Sjedinjene Države pristati na to.