Mikuš Žigman: Ulaganja u lokalne sredine stvaraju uvjete za razvoj i demografsku obnovu
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Mikuš Žigman u srijedu je uručila 90 ugovora za 80 korisnika iz pet slavonskih županija, ukupne vrijednosti 3,7 milijuna eura bespovratnih sredstava koji će generirati gotovo 15 milijuna eura ukupnih ulaganja.
Riječ je o ugovorima iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice i Programa podrške brdsko-planinskim područjima za korisnike iz Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije.
Ministrica Mikuš Žigman rekla je da su oba programa dio državne strategije ulaganja u područja s posebnim razvojnim obilježjima te da novi Zakon o regionalnom razvoju dodatno naglašava potrebu posebnog pristupa područjima koja zaostaju za hrvatskim i europskim prosjekom razvijenosti, kao i brdsko-planinskim krajevima.
"Ova dva programa su ustvari dio naše strategije ulaganja u područje koje imaju određene razvojne specifičnosti. Kroz njega smo ove godine uložili osam milijuna eura, a kroz program za brdsko-planinska područja još dodatnih tri milijuna eura. Ukupno govorimo o 261 projektu vrijednom 10,8 milijuna eura i kroz to će se potaknuti oko 30 milijuna ulaganja, odnosno 30 milijuna vrijednih projekata", rekla je ministrica iznoseći podatke za cijelu Hrvatsku.
Dodala je kako ulaganja u društvenu, komunalnu i prometnu infrastrukturu stvaraju preduvjete za razvoj lokalnih sredina, kvalitetnije uvjete života stanovnika te demografsku obnovu.
Požeško-slavonska županica Antonija Jozić istaknula je da se kroz programe financiraju manji projekti komunalne, društvene i kulturne infrastrukture koji izravno utječu na kvalitetu života stanovnika manjih naselja.
"To više nisu projekti kojima se ulaže samo u središta gradova i općina, nego u mala naselja koja su u sastavu gradova i općina. Oni našim stanovnicima osiguravaju infrastrukturu potrebnu za 21. stoljeće", rekla je Jozić.
Na taj se način, dodala je, podiže kvaliteta života, sprječava depopulacija i demografski djeluje na razvoj cijele Slavonije, Baranje i Srijema.
Naglasila je i da se na području Požeško-slavonske županije, uz manje lokalne projekte, provode i veliki razvojni projekti ukupne vrijednosti oko 450 milijuna eura.
Nakon dodjele ugovora, ministrica je krenula u obilazak projekta Kulturnog centra u Požegi, financiran iz ITU mehanizma, a na putu rema Zagrebu predviđen je posjet Muzeju bećarca u Pleternici, također financiranog europskim sredstvima.