Avion kružio iznad Osijeka jer nije bilo kontrolora leta
Let Ryanaira iz Londona za Osijek u subotu se pretvorio u neugodnu i napetu situaciju za putnike jer je zrakoplov, umjesto redovitog slijetanja, oko 20 minuta kružio iznad osječkog područja. Razlog je, kako je potvrđeno iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe, bio nepravodoban dolazak radnika u smjenu.
Tijekom prihvata leta došlo je do kraćeg zastoja u postupku slijetanja, a putnici su, prema osobnim svjedočanstvima, u kabini proživjeli trenutke neizvjesnosti. U jednom se trenu, tvrde, spominjala i mogućnost preusmjeravanja zrakoplova prema Budimpešti ako se ne uspostave potrebni operativni uvjeti za slijetanje u Osijek.
Iako je avion na kraju sigurno sletio u Zračnu luku Osijek, cijeli je slučaj izazvao nelagodu među putnicima, ali i otvorio pitanje kako je moguće da jedan međunarodni let bude doveden u situaciju čekanja zbog kašnjenja djelatnika nadležne službe. Iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe potvrdili su da je do problema došlo zbog individualnog propusta.
"Preliminarnom internom provjerom utvrđeno je da je uzrok događaja bio individualni propust radnika, odnosno njegov nepravovremeni dolazak u smjenu. Naglašavamo da je riječ o izoliranom događaju. Nakon što je nepravilnost uočena, situacija je žurno i učinkovito riješena primjenom propisanih procedura te je zrakoplov sigurno sletio u Zračnu luku Osijek, s ukupnim kašnjenjem od 12 minuta", odgovorili su iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe.
Iz HKZP-a ističu kako sigurnost putnika ni u jednom trenutku nije bila ugrožena. Prema njihovim navodima, zrakoplov je cijelo vrijeme bio u kontaktu i pod nadzorom Centra oblasne kontrole zračnog prometa u Zagrebu, gdje su se kontinuirano pratili status leta i raspoložive operativne opcije, u skladu s vrijedećim procedurama. "Sigurnost leta ni u jednom trenutku nije bila ugrožena, a slijetanje u Osijek uspješno je realizirano s manjim kašnjenjem", poručuju iz HKZP-a.
Ipak, bez obzira na to je li kašnjenje trajalo 12 minuta, kako navodi Hrvatska kontrola zračne plovidbe, ili oko 20 minuta, kako tvrde putnici, jasno je da je došlo do propusta koji je izazvao zabrinutost i neizvjesnost u zraku.
Iz HKZP-a dodaju da se sve okolnosti događaja utvrđuju u redovitom internom postupku. Nakon njegova završetka, najavljuju, bit će poduzete odgovarajuće disciplinske mjere u skladu s utvrđenim činjenicama, vrijedećim propisima i internim aktima društva. "Hrvatska kontrola zračne plovidbe izražava žaljenje zbog nastalih operativnih poteškoća", stoji u odgovoru.
Naravno da je događaj izazvao mnoštvo komentara pratitelja na društvenim mrežama, koji se kreću od onih brutalnih do duhovitih i satiričnih, no većina je njih na račun Zračne luke Osijek, koja u ovom slučaju, i to treba naglasiti, zaista nema nikakve odgovornosti. Zračna luka Osijek odradila je sve što je bilo u njezinoj nadležnosti, to znači dopremu i otpremu zrakoplova te putnika i prtljage. Isključivi krivac za ovu nezgodnu situaciju zaposlenik je druge tvrtke, HKZP-a, koja regulira zračni promet, što su uostalom i oni sami priznali.
Inače, zbog prekida državnog programa subvencioniranih domaćih zračnih linija osječki je aerodrom ostao bez letova koji su tijekom 2025. godine činili više od 40 posto ukupnog broja putnika i više od 35 posto svih operacija. Riječ je o linijama koje su Osijek povezivale sa Zagrebom, Splitom, Pulom, Rijekom, Zadrom i Dubrovnikom.