Zagreb u igri za sjedište novouspostavljenog Carinskog tijela EU-a
Vijeće EU-a i Europski parlament u srijedu će započeti proces odlučivanja gdje će biti sjedište novouspostavljenog Carinskog tijela EU-a (EUCA). U igri je devet europskih gradova, među kojima je i Zagreb. Vijeće i Parlament na odvojenim će sjednicama odabrati po dva svoja favorita, a onda će na zajedničkoj sjednici otkriti svoje odabire. Ako se isti grad pojavi i kod Vijeća i kod Parlamenta, on će automatski biti proglašen pobjednikom i neće biti potrebno daljnje glasovanje. Ako takvo preklapanje izostane, Vijeće i Parlament glasovat će u nekoliko krugova dok se ne izabere kandidat. Za sjedište EUCA-e natječe se devet europskih zemalja i njihovi gradovi. To su Belgija (Liège), Hrvatska (Zagreb), Francuska (Lille), Italija (Rim), Nizozemska (Haag), Poljska (Varšava), Portugal (Porto), Rumunjska (Bukurešt) i Španjolska (Malaga).
Odbor Europskog parlamenta za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO), koji ima 51 člana, donijet će odluku uime Europskog parlamenta. Neslužbeno se može doznati da će Europska pučka stranka (EPP), kojoj pripada i HDZ, glasovati tako da će po petero njegovih zastupnika podržati Varšavu i Zagreb, a njih četvero Malagu. To je daleko najveća podrška koju će hrvatski glavni grad dobiti od bilo koje stranačke grupacije u Europskom parlamentu. HDZ ima ukupno šest eurozastupnika koji su članovi EPP-a i koji su protivljenju nekih dijelova ove grupacija ipak uspjeli izlobirati da Zagreb dobije glasova koliko i Varšava, koja se uz francuski Lille spominje kao favorit. S druge pak strane Klub socijalista i demokrata kojem pripada SDP neće na Odboru dati nijedan glas Zagrebu. SDP u Europskom parlamentu ima četiri zastupnika. Grupacija Zeleni, kojoj pripada Gordan Bosanac (Možemo!) na Odboru će dati dva glasa Zagrebu. Europski konzervativci i reformisti (ECR), kojima pripada Stjepo Bartulica, neće na sjednici Odbora podržati Zagreb. Upućeni izvori govore o tome da su šanse Hrvatske i Zagreba da dobije sjedište EUCA prilično male čak i da je SDP uspio dobiti podršku europskih socijalista i demokrata, ali bi u tom slučaju ipak postojale.
Najveći argument Hrvatske u nastojanjima da dobije sjedište EUCA-e jest u tome da Hrvatske u ovom trenutku nema na svom teritoriju nijedno sjedište bilo koje europske agencije. S druge pak strane Poljska, odnosno Varšava, ima jednu od najutjecajnijih, FRONTEX, koji se skrbi o granicama EU-a. Nizozemska ima u Haagu Europol i Eurojust, a Španjolska u Alicanteu Agenciju EU-a za intelektualno vlasništvo. Italija ima EFSA-u, Agenciju za sigurnost hrane, i EUAA, Agenciju za azil.
Hrvatska vlada predložila je da sjedište EUCA-e bude u poslovnoj zgradi izgrađenoj za potrebe Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe - SEECEL, u Ulici Radoslava Cimermana u Novom Zagrebu.