Turudićevo izvješće bit će test za Penavu
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković iznenadio je SDP odlukom da će već u prvom tjednu jesenskog zasjedanja, u srijedu, zastupnici raspravljati o Izvješću glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića o radu državnih odvjetništava u 2024. godini.
Najzanimljivije je, međutim, kakav će biti stav Domovinskog pokreta, budući da je Ivan Penava ranije, u vrijeme skidanja zastupničkog imuniteta Josipu Dabri zbog pritvora, govorio da će DP-ovci sigurno glasovati protiv izvješća.
- Jedna lakrdija, smijurija, sramota svih nas i živo me zanima dolazak glavnog državnog odvjetnika u Sabor i na koju foru on očekuje dobiti povjerenje i ruke gore od bilo kojeg zastupnika, a kamoli, nakon svega ovog, zastupnika Domovinskog pokreta - izjavio je Penava prije nešto manje od sedam mjeseci.
Sljedeći tjedan Turudić stiže u Sabor i predsjednik DP-a će održati obećanje ili neće. O Turudiću se u parlamentu posljednji put glasovalo 9. travnja, kada je odbijen SDP-ov prijedlog zaključka da se Vladu zaduži za pokretanje postupka razrješenja čelnika DORH-a. Zastupnici Domovinskog pokreta nisu sudjelovali u tom glasovanju, a ni u prethodnoj raspravi. No izjašnjavanje o Turudićevu izvješću ima bitno veću političku težinu. Pozicija glavnog državnog odvjetnika nije ugrožena, neizglasavanje godišnjeg izvješća ne bi bio zakonski razlog za njegovu smjenu. Ali premijer Plenković sasvim sigurno želi da parlamentarna većina pokaže kompaktnost i u ovom slučaju, da za Turudića glasuje svih njezinih 76 zastupnika.
Nije se o tome razgovaralo na jučerašnjem sastanku predstavnika koalicije u Banskim dvorima, u koji su se DP-ovi ministri Ante Šušnjar i David Vlajčić uključili online iz Tuheljskih Toplica, u kojima njihova stranka ovih dana održava klauzuru. Pred novinare će, zajedno s Penavom, danas izaći, pa će se vjerojatno i saznati što DP namjerava učiniti u vezi s Turudićevim izvješćem.
Možda je glavni državni odvjetnik uspio steći naklonost DP-a jučerašnjom akcijom Uskoka u kojoj je uhićeno više nižerangiranih djelatnika Hrvatskih šuma zbog sumnje da su počinili koruptivna kaznena djela, primali mito. Naime, Dabro je još kao ministar poljoprivrede tvrdio da su Hrvatske šume leglo kriminala, čak je uvjeren da su snimke na kojima on puca iz pištolja i kalašnjikova puštene u javnost kako bi ga se diskreditiralo jer je postao opasnost za određene interesne skupine povezane s ovom javnom tvrtkom. Stoga je saborski zastupnik DP-a jučer cinično likovao.
Nije se Turudić njemu i DP-u zamjerio zato što nije raščišćavan kriminal u Hrvatskim šumama, nego zbog činjenice da je bivši ministar poljoprivrede proveo nekoliko noći iza rešetaka. No možda je privođenje voditelja uprave Hrvatskih šuma u Bjelovaru Ivana Cuga ili Darka Sušnja, šefa komercijale u Direkcije tog poduzeća, otupilo oštricu Domovinskog pokreta prema Turudiću.
Ustraje li Penava i uskrati podršku glavnom državnom odvjetniku, to vjerojatno ne bi dovelo do raskida vladajuće koalicije, premda predsjednik Vlade ne bi dobro primio soliranje svog glavnog partnera. Što se samog izvješća tiče, ono će dobiti većinu glasova i bez osmero zastupnika Domovinskog pokreta.