
Zbog promjene klime sezone komaraca počinju sve ranije, traju dulje i intenzivnije su
Francuska je već prijavila šest lokalno stečenih slučajeva bolesti virusa chikungunya
Osijek i njegova okolica, pa i cijela Osječko-baranjska županija, s početkom ovog ljeta pošteđeni su komaraca. Ne znači to da ih nema, ali su u znatno manjem broju i uopće ne ometaju svakodnevni život.
Može se to dovesti u izravnu vezu s vremensko-hidrološkom situacijom, dakle izrazitim vrućinama i niskim vodostajem Dunava i Drave, ali definitivno i time što se posljednje tri godine na tom području vodila najstudioznija larvicidno-adulticidna borba protiv komaraca, koja je sada počela davati konkretne rezultate.
Tjedna ažuriranja
No to ne znači da se smijemo opustiti, jer ako su komarci na ovom području zbog svoje brojnosti prije svega javni problem, u Europi se o komarcima govori kroz prizmu zdravstvenog problema. Sve su, naime, prisutnije invazivne vrste komaraca koje prenose bolesti. Primjerice, azijski komarac, koji, osim što se vrlo brzo širi po svijetu jer mu ni klima nije prepreka i hrani se na velikom broju domaćina, ima visok potencijal za prijenos različitih arbovirusa i parazita uključujući virus žute groznice, denga virus, chikungunya virus, Zika virus. Druga vrsta invazivnih su malarični komarci.
Tako je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) pokrenuo novu seriju tjednih ažuriranja nadzora kako bi pomogao javnozdravstvenim vlastima da pravovremeno prate bolesti koje prenose komarci. Izvješća obuhvaćaju viruse chikungunya, denga, Zika i Zapadnog Nila, pružajući sveobuhvatan pregled razvoja situacije u europskim zemljama.
- Nudeći dosljedne epidemiološke podatke u gotovo stvarnom vremenu, ažuriranja mogu informirati i nacionalne i regionalne strategije kontrole, posebno jer se Europa suočava s duljim i intenzivnijim sezonama komaraca zbog klimatskih promjena - kazuju u ECDC-u.
ECDC također objavljuje nove smjernice javnog zdravstva o lokalno stečenim bolestima koje prenose komarci u Europi. Dokument opisuje praktične mjere nadzora, prevencije i kontrole bolesti virusa chikungunya, denge i bolesti virusa Zike, s preporukama prilagođenim za četiri razine rizika na temelju prisutnosti vektora, uvjeta okoliša i nedavnog prijenosa. Slične smjernice dostupne su i za virus Zapadnog Nila.
Prema podacima koje je iznio ECDC, prošle su godine u Europi zabilježena 304 slučaja lokalno stečene denge, što je rastući trend u usporedbi s prethodnim godinama, 130 slučajeva u 2023. i 71 slučaj u 2022. godini. Iste godine zabilježeno je 1436 slučajeva infekcije virusom Zapadnog Nila, s infekcijama koje su obuhvatile 212 regija u 19 zemalja. Te brojke podcrtavaju rastuću geografsku rasprostranjenost i utjecaj bolesti koje prenose komarci na javno zdravlje u Europi.
Prošle godine na području Osijeka tijekom srpnja zabilježen je jedan slučaj virusa Zapadnog Nila, no situacija nije ocjenjena alarmantnom jer je brojnost komaraca bila niska, a odrađena je i dezinsekcija čitavog područja i okolice.
Slučajevi zaraze virusom Zapadnog Nila koji prenose komarci zabilježeni su krajem prošlog kolovoza na Banovini. Oboljele su dvije osobe sa sisačkog i petrinjskog područja, a zarazile su se u Hrvatskoj. Sumnja se da je bilo i na desetke zaraženih.
Bar tri tjedna opreza
Ove sezone još nema prijava bolesti izazvanih virusom Zapadnog Nila u Hrvatskoj, ali ni Europi, ali ECDC prenosi kako je u 2025. godini Francuska prijavila šest izbijanja lokalno stečenih slučajeva bolesti virusa chikungunya, s pojavom simptoma krajem svibnja ili lipnja.
- To upućuje na vrlo rani početak sezone komaraca. Prethodnih godina takvi su se slučajevi događali u srpnju ili kolovozu, što naglašava kako promjenjivi uvjeti okoliša stvaraju dulja i povoljnija razdoblja za prijenos - kazuju u ECDC-u.
Prema netom objavljenim podacima u Ljetopisu HZZJ-a za 2024. godinu, dengom je te godine bilo zaraženo pet pacijenata, a deset je slučajeva zaraze virusom Zapadnog Nila. Obje bolesti šire se ubodima zaraženih komaraca, ali ne i s čovjeka na čovjeka.
ECDC upozorava putnike koji se vraćaju iz regija u kojima cirkuliraju bolesti poput denge ili chikungunye da trebaju nastaviti s mjerama opreza najmanje tri tjedna kako bi izbjegli unošenje virusa u područja gdje su prisutni "domaći" komarci. Nije nevažno ni to što uklanjanje stajaće vode iz posuda, poput cvjetnih posuda, kanti, začepljenih oluka i odbačenih autoguma, može značajno ograničiti područja komaraca za razmnožavanje.